Jeden deň 2000 testov, druhý deň len 50: Testovanie ako na hojdačke sa nám môže vypomstiť!
8. 7. 2020, 6:00 (aktualizované: 4. 9. 2024, 15:51)

Zdroj: Dano Veselský
Na Slovensku sme už na koronavírus otestovali viac ako 200-tisíc ľudí. Testuje sa aj dnes, no podstatne v nižších počtoch. Zatiaľ čo jeden deň otestujú dvetisíc ľudí, druhý deň len päťdesiat. Prečo je to tak a kto rozhoduje o tom, koho treba testovať a koho nie?

Zdroj: Milan Kapusta

Zdroj: Sergei Vedyashkin

Zdroj: Jaroslav Novák
Galéria k článku
O počte vykonaných testov počúvame dennodenne už niekoľko mesiacov. Od vypuknutia pandémie trvalo mesiac a pol, kým sme otestovali viac ako 3-tisíc ľudí, čo sa dovtedy považovalo za optimálny počet. Potom sa testovalo aj viac, no dnes je denných testov podstatne menej. „Odber klinických vzoriek na laboratórnu diagnostiku ochorenia COVID-19 sa aktuálne vykonáva cielene, adresnejšie, v indikovaných prípadoch. V súčasnosti, vzhľadom na adresnosť testovania, sa realizuje menej plošného testovania na ochorenie COVID-19,“ povedala hovorkyňa Úradu verejného zdravotníctva (ÚVZ) Daša Račková.
Denný počet testov závisí od počtu vzoriek biologického materiálu doručených do laboratórií - štátnych aj súkromných, a tiež od indikácií lekármi, infektologickými pracoviskami či úradmi verejného zdravotníctva. Medzi testovanými sú aj ľudia vracajúci sa zo zahraničia a otestovať sa môže dať hocikto ako samoplatiteľ. „Indikovaní sú v súčasnosti ľudia, ktorí prichádzajú zo zahraničia a za posledných 14 dní navštívili niektorú z krajín, ktoré nie sú v aktuálnom opatrení ÚVZ SR označené ako menej rizikové. Ďalej ide o osoby vykazujúce klinické príznaky respiračného ochorenia. Rovnako sú to osoby, ktoré sa diagnostikujú v rámci epidemiologického vyšetrovania, pričom testovanie na ochorenie COVID-19 sa nariaďuje úzkym kontaktom s pozitívnymi osobami. Tiež ide o pacientov pred operačnými zákrokmi v prípade, že to indikuje lekár,“ dodala hovorkyňa ÚVZ. Najmenej testov sa robí cez víkendy, keď sa testujú spravidla neodkladné prípady v rámci epidemiologického vyšetrovania.

Testy okrem štátneho laboratória robia aj súkromné. Aj tie však majú v poslednom čase menej práce. „Začiatkom júna sme zaznamenali mierny pokles záujmu ľudí o testovanie metódou PCR, či už zo strany štátu, alebo samoplatcov, zároveň však bol tento pokles kompenzovaný záujmom o testovanie protilátok,“ vysvetlila hovorkyňa Alpha Medical Lívia Franková. V porovnaní s obdobím, keď bol najväčší nápor na testovanie, teda na prelome marca a apríla, aktuálne robia len tretinu testov.
Testovanie sa však v posledných dňoch znova rozbieha spolu s otvorenými hranicami a ľuďmi, ktorí cestujú. „Dopyt po testovaní momentálne stúpa. Odráža aktuálny vývoj počtu ochorení na Slovensku a nárast počtu ľudí cestujúcich do zahraničia,“ povedala hovorkyňa súkromného laboratória Medirex Diana Madarászová.
Podľa nových pravidiel ľudia po príchode na Slovensko z krajiny, ktorá nepatrí na zoznam bezpečných štátov, musia ísť do domácej izolácie a najskôr po 5 dňoch musia absolvovať test na COVID-19. Domáca izolácia trvá, kým nedostanú výsledok o negatívnom teste. Do izolácie musia aj osoby žijúce v spoločnej domácnosti. Testovanie na Slovensku im pomôže zrealizovať regionálny úrad verejného zdravotníctva, kde sa po príchode musia prihlásiť, a je hradené štátom.
Menej testov v kombinácii s cestovaním sa môže skončiť zle. „Vzhľadom na otvorenie hraníc a aktuálne sa vyvíjajúcu epidemiologickú situáciu si myslíme, že by sa malo testovať viac, aby sme spoločne dokázali odhaliť potenciálne ohniská nákazy a neboli zaskočení jej prípadnou druhou vlnou,“ dodala Franková.
Počet testov za posledný týždeň:
- Utorok 30.6. – 2063 (pozitívnych 20)
- Streda 1.7. – 1708 (pozitívnych 13)
- Štvrtok 2.7. – 1801 (pozitívnych 20)
- Piatok 3.7. – 2216 (pozitívnych 29)
- Sobota 4.7. – 808 (pozitívnych 15)
- Nedeľa 5.7. – 50 (pozitívny 1)
- Pondelok 6.7. – 873 (pozitívne 2)
Koronavírus na Slovensku:
- Spolu vykonaných testov: 219 269
- Najviac testov za deň: 6418 (pondelok 1.6.)
- Najmenej testov za deň: 41 (nedeľa 21.6.)
- Pozitívne testovaných ľudí: 1767
- Počet úmrtí: 28
- Vyliečených pacientov: 1473
- Počet hospitalizovaných: 12
- Počet hospitalizovaných na pľúcnej ventilácii: 3
- 7-dňový kĺzavý medián: 15
Ako prebieha testovanie? »
Ako prebieha testovanie?
Existujú dve metódy testovania. Vykonávajú sa buď tzv. PCR testy (výter z nosohltana), ktorými sa zistí, či aktuálne máte koronavírus, alebo test protilátok metódou Elisa (odber krvi zo žily), kde sa skúma, či ste nákazu prekonali. Poisťovňa vám test preplatí iba ak ste indikovaný na vyšetrenie lekárom alebo keď vás na test pošlú z regionálneho úradu verejného zdravotníctva. Môžete si ho nechať spraviť aj ako samoplatca.
Cena za PCR test sa pohybuje od 49 do 70 eur. Test na protilátky od 30 do 50 eur. Poisťovňa Dôvera nedávno oznámila, že ho prepláca poistencom, ktorí majú preventívnu prehliadku.
Na povinné testovanie musí ísť povinne každý, kto sa vráti na Slovensko z inaj ako bezpečnej krajiny. Bezpečné sú aktuálne Austrália, Belgicko, Cyprus, Česká republika, Čína, Dánsko, Estónsko, Faerské ostrovy, Fínsko, Francúzsko, Grécko, Chorvátsko, Holandsko, Írsko, Island, Japonsko, Južná Kórea, Lichtenštajnsko, Litva, Lotyšsko, Maďarsko, Malta, Monako, Nemecko, Nórsko, Nový Zéland, Poľsko, Rakúsko, Slovinsko, Španielsko, Švajčiarsko a Taliansko.
Mohlo by vás zaujímať:
- KORONAVÍRUS je stále silný: U našich susedov museli zatvoriť školu!
- Chorvátsko už vyradili zo zoznamu bezpečných krajín: Zaznamenali rekordný nárast nakazených
- MIMORIADNE Prezident označil vírus za "chrípočku" a nenosil rúško: Testy potvrdili COVID-19!
- Dobrovoľná likvidácia vytiahne podnikateľom z vrecka stovky eur. Štát sa chce prizerať