Reklama

JE TO VONKU Pozrite, kto dovliekol koronavírus na Slovensko!

Video Player is loading.
Stream Type LIVE
Advertisement
Current Time 0:00
Duration 0:00
Remaining Time 0:00
Loaded: 0%
    • Chapters
    • descriptions off, selected
    • subtitles off, selected
    JE TO VONKU Pozrite, kto dovliekol koronavírus na Slovensko!
    Reklama

    Úrad verejného zdravotníctva zverejnil analýzu prípadov ochorení COVID-19. Z nej je jasné nielen to, odkiaľ k nám koronavírus prišiel, ale aj to, kto ho na Slovensko dovliekol!

    Video Player is loading.
    Stream Type LIVE
    Advertisement
    Current Time 0:00
    Duration 0:00
    Remaining Time 0:00
    Loaded: 0%
      • Chapters
      • descriptions off, selected
      • subtitles off, selected
      KORONAVÍRUS NA SLOVENSKU - Denné správy - To hlavné z dňa 26.5.2020

      Úrad verejného zdravotníctva na svojej stránke zverejnil analýzu prípadov pacientov s ochorením COVID-19 na Slovensku. Vyplýva z nej, že sa k nám dostal až z 52 krajín. Najviac prípadov nákazy k nám prišlo z Rakúska (216), ďalej zo Spojeného kráľovstva (116), Nemecka (46) a Česka (43).

      Zdroj: ÚVZ SR

      Počet prípadov podľa štátu, z ktorého bola nákaza na Slovensko dovezená.


      Naproti tomu, z asi najviac zasiahnutého Talianska k nám bol nový koronavírus zavlečený len v 22 prípadoch, zo Spojených štátov v 15 prípadoch a zo Španielska len v deviatich. Z Číny, odkiaľ sa nákaza rozšírila do celého sveta, pochádza na Slovensku len jeden prípad.


      V rómskych osadách bolo zavlečených 48 percent všetkých prípadov, zvyšných 52 percent sa nakazili od ľudí, ktorí sa vrátili zo zahraničia. Spolu šlo o 179 prípadov. Teraz je už situácia pod kontrolou, všetky prípady nákazy izolovali, aby sa nešírili ďalej.

      Anketa

      Mali by sa uvoľňovať opatrenia na hraniciach?

      Najviac nakazených medzi mladými


      Najvyššia vekovo-špecifická chorobnosť je vo vekovej skupine 20-24-ročných a 25-34-ročných. Proporcia mužov a žien je takmer identická, 731 prípadov u mužov versus 741 prípadov u žien. Na začiatku pandémie sa najmä mladí vracali z postihnutých lyžiarskych stredísk, mnohí tiež v zahraničí pracujú.

      Zdroj: ÚVZ SR

      Najviac nakazených koronavírusom je medzi mladými.


      Dlhodobo je pozorovaná najvyššia chorobnosť v Bratislavskom kraji. Ďalšími krajmi s vyšším výskytom je Trenčiansky a Košický kraj. Najmenej prípadov epidemiológovia zaznamenali v Banskobystrickom kraji.

      Zdroj: ÚVZ SR

      V hlavnom meste sa vyskytlo najviac prípadov pacientov s COVID-19.


      Spomedzi okresov sú len dva, kde sa nevyskytol ani jeden prípad nového koronavírusu. Ide o Veľký Krtíš a Medzilaborce. Najhoršia situácia bola doteraz v pezinskom okrese, aj z dôvodu rozšírenia nákazy v domove sociálnych služieb. Vyšší výskyt zaznamenali aj v okrese Spišská Nová Ves, Prievidza, Martin a v bratislavských okresoch.

      Zdroj: ÚVZ SR

      Počet pozitívnych osôb prepočítaný na 100 000 obyvateľov v každom okrese.


      Drvivá väčšina pacientov, či už liečených doma alebo v nemocnici, ochorenie COVID-19 prekonala. Stále sa lieči približne 14 percent zo všetkých nakazených, k úmrtiu došlo v 28 prípadoch.


      Epidemiologičky Mária Avdičová a Jana Námešná z Regionálneho úradu verejného zdravotníctva skonštatovali, že situácia je priaznivá. „Vzhľadom na stabilizovaný vývoj proporcie pozitívnych z počtu vyšetrených je možné prijaté opatrenia postupne racionálne uvoľňovať,“ uviedli v závere analýzy.


      Pomohli podľa nich opatrenia typu nosenie rúšok na verejnosti a v uzatvorených priestoroch, zákaz zhromažďovania, štátna karanténa pre ľudí vracajúcich sa z cudziny, limitovaný počet osôb v predajniach, ktoré boli otvorené, limitované využívanie služieb, limitované využívanie vonkajších ihrísk a ďalšie.

      Prečítajte si tiež: