JE TO TU! Dnes je oficiálne najdepresívnejší deň v roku: 8 tipov, ako ho zvládnuť
20. 1. 2020, 6:00 (aktualizované: 31. 8. 2024, 22:11)

Zdroj: Shutterstock
Ak sa v týchto dňoch necítite vo svojej koži, máte na to plné právo. Práve tieto dni sú najpochmúrnejším obdobím roka, čo potvrdzujú aj vedci. Všetko vyvrcholí na tretí januárový pondelok, ktorý je oficiálne najdepresívnejším dňom v roku. Deň, celosvetovo známy ako Blue Monday (modrý alebo pochmúrny pondelok), tento rok pripadne na 20. január. Prečo práve tento deň a ako sa s ním vysporiadať a prežiť ho s úsmevom?

Zdroj: Shutterstock

Zdroj: Shutterstock

Zdroj: Shutterstock
Galéria k článku
Prechod z veselého vianočného obdobia, počas ktorého majú ľudia v práci voľno, oddychujú, bavia sa, veľa jedia a pijú, do začiatku dlhého, tmavého a studeného januára, má na mnohých ľudí doslova zničujúce účinky. S myšlienkou modrého pondelka a aj s jej matematickým vzorcom na jeho výpočet prišiel anglický psychológ Dr. Cliff Arnall z Cardiffu v roku 2004.
Hoci kritici to považujú len za marketingový ťah cestoviek, aby sa im v tomto období podarilo predať viac dovoleniek, niečo na tom asi bude. Prvýkrát sa najdepresívnejší deň v roku pripomínal 24. januára 2005 a odvtedy nás prenasleduje každý rok. Depresiu určite netreba podceňovať alebo zľahčovať. Tento duševný stav je charakterizovaný pocitmi smútku, skľúčenosti, vnútorného napätia či nerozhodnosti spolu s útlmom a spomalením duševných a telesných procesov, ochudobnením záujmov a nízkym sebavedomím.
Zdroj: Miroslav Miklas
Peter (45): Ja mám stále veľa práce takže na depku nemám čas.
Pre fenomén modrého pondelka či novoročnej depresie zatiaľ odborníci nemajú jednoznačné vysvetlenie. Z údajov Národného centra zdravotníckych informácií z rokov 2008 až 2018 však vyplýva, že práve január patrí medzi mesiace, počas ktorých sa na Slovensku vyskytlo najviac prípadov pokusov o samovraždu u mužov. Ďalší z dôvodov, prečo je tretí januárový pondelok najdepresívnejším dňom, je, že vianočné sviatky sú definitívne za nami.
Ľudia nabehli späť do pracovného života, vonku zúri nepríjemné počasie a peňaženky po náročnom decembri zívajú prázdnotou. Smútok zažívajú aj tí, ktorým sa už podarilo porušiť prehnane ambiciózne novoročné predsavzatia. „Ľudia majú obavy sa do toho pustiť, neveria si, prípadne začnú, ale z neúspechu sú ešte viac frustrovaní. Fenomén novoročných predsavzatí nemá väčší význam, neprináša skutočnú zmenu, väčšinou je to iba pokus o jednu z mnohých zmien,“ povedala Stanislava Knut z Ligy za duševné zdravie.
Zdroj: Miroslav Miklas
Zuzana (48): Keď mám pocit, že sa mi nič nedarí idem si zacvičiť a hneď mi je lepšie.
Spúšťačom depresií môžu byť aj novoročné oslavy. Pitie väčšieho množstva alkoholu v čase Silvestra spôsobuje prirodzene subdepresívne stavy. „Alkohol je známy vyvolávač depresií v čase, keď jeho účinok doznieva alebo ešte pár dní po tom,“ pripomenula Knut. Modrý pondelok sa však dá zvládnuť aj s úsmevom na tvári a dobrou náladou. Základom je nerobiť si ťažkú hlavu z maličkostí a mať pozitívnu myseľ.
Veľmi dôležité je uvedomiť si, že veci sa môžu zlepšiť, že existuje reálna nádej a na každý problém vždy existuje riešenie. Berte tento deň ako každý ďalší pondelok. Tie sú všeobecne neobľúbené, práci sa však nevyhnete, a preto nie je dôvod na to, aby ste s tým bojovali. Zlepšite si náladu napríklad dobrým obedom alebo krátkou prechádzkou.
Počas prestávky zájdite za kolegami, vymeňte si zopár vtipných príhod a povzbuďte tak aj svoje okolie. Ak nič z toho nezaberá, spomeňte si na niečo príjemné, čo vás v dnešný deň čaká. Je to hodina pilatesu? Plávanie? Dobrá večera s priateľmi či obľúbený film? Snažte sa tešiť aj z drobností a modrý pondelok pre vás už nebude strašiakom.
Zdroj: Miroslav Miklas
Miroslav (44): Proti smútku mám zaručený liek, a to dobrú knihu a dobré víno.
Psychiatrička: Dôležitá je jedna vec
Depresiu prezradia príznaky ako smútok, neschopnosť sa radovať, nútenie sa aj do bežných činností, pokles energie, pokles sexuálnej aktivity, nechutenstvo alebo zvýšená chuť do jedla, ale aj poruchy spánku. „Dôležité je vyrozprávať sa, tráviť čas s ľuďmi, nejakým spôsobom odpútať myšlienky a pozornosť od toho, čo nás trápi,“ radí psychiatrička Katarína Krechňáková.
Vo fáze ľahšej depresie si môžete pomôcť aj prírodnými prípravkami z ľubovníka bodkovaného, medovky, ktoré na nervovú sústavu pôsobia relaxačne, rovnako aj magnézium. „Pokiaľ sledujeme, že sa nám tieto príznaky cyklicky opakujú, tak je treba vyhľadať pomoc psychiatra,“ dodáva Krechňáková.
Prečo práve tento deň?
- vianočné sviatky sú definitívne preč a celková atmosféra sa vytratila
- pondelok – deň po víkende, kedy sa treba vrátiť do práce či školy
- vonku je zima a sychravé počasie
- dni sú krátke, veľmi skoro je tma
- peňaženka je pre väčšinu ľudí prázdna, do výplaty ďaleko, navyše výdavky koncom roku boli vysoké a začínajú prichádzať účty
- ľudia už porušili svoje predsavzatia, za čo sú na seba nahnevaní
Zdroj: Miroslav Miklas
Martina (52): Depresiu mám vždy keď je vonku zima. Treba sa obklopiť priateľmi.
8 tipov, ktoré vám zlepšia náladu
Nesnažte sa bojovať s veternými mlynmi
- V pondelok jednoducho do práce ísť musíte. Berte to ako fakt a zbytočne si to neznechucujte. Začať ráno negatívnymi myšlienkami vám pokazí celý deň. Nahoďte úsmev a nemračte sa!
Oblečte si do práce svoje obľúbené kúsky
- Vyberte si zo šatníka niečo, v čom sa cítite dobre a zároveň pohodlne. Vo svojom obľúbenom tričku sa hneď budete cítiť sebavedomejšie. Pochvala od kolegu vám tiež určite zdvihne náladu.
Doprajte si na obed niečo chutné a zdravé
- Jedlo ovplyvňuje našu náladu. Skúste sa vyhnúť ťažkým a mastným jedlám. Pochutnajte si radšej na cestovinách, rybe alebo šaláte, po ktorých sa môžete bez výčitiek odmeniť aj sladkým dezertom.
Pondelkový útlm zaženie prechádzka
- Pohyb dokáže robiť divy. Aj 5 minút na čerstvom vzduchu vás preberie a nakopne. Zájdite s kolegami na obed do neďalekej reštaurácie alebo sa ponaťahujte priamo za pracovným stolom.
Naplánujte si navečer niečo špeciálne
- Myslite na to, čo vás čaká po práci. Naplánujte si napríklad večeru s priateľmi, ktorých ste dlho nevideli, alebo si kúpte lístky do kina na film, na ktorý sa chystáte už dlho. Dnes je ten vhodný deň.
Cestujte! Kúpte si letenku do tepla
- Naplánujte si výlet, na ktorý sa budete tešiť. Kúpte si lacnú letenku a utečte pred zimou niekam za slnkom. Na dovolenke načerpáte nové sily, oddýchnete si a vrátite sa plní elánu a chuti do života.
Nepreháňajte to s prácou, ak nemusíte
- Vykašlite sa na report, ktorý robíte už od Vianoc, a pozrite si nejaké zábavné videá mačiek. Niektoré pracovné povinnosti predsa môžu počkať a nič sa im nestane, ak ich odložíte na utorok.
Zázračný liek na depresiu je smiech
- Smiech a úsmev sú veľmi dôležité. Uvoľňujú neuropeptidy, ktoré súvisia s potláčaním stresu a uvoľňovaním hormónov šťastia, akými sú napríklad dopamín, sérotonín a endorfíny.
Mohlo by vás zaujímať: