Ivana Franeková zo Žiliny žije v Londýne, kde pracuje ako psychoterapeutka. Ochorenie u nej vypuklo prvý marcový týždeň. Predpokladá, že sa nakazila v univerzitnom autobuse. „Vtedy absolútne netestovali, ale vedeli ste, že to je COVID-19. Niečo také ste ešte necítili. Bolo to, akoby som mala v pľúcach drsný piesok a dýchanie si hľadalo cestu medzi zrniečkami,“ opisuje začiatok ochorenia.

Nemala typické príznaky, no k pľúcam sa začali pridružovať ďalšie orgány. „Už na druhý deň ma veľmi začali bolieť obličky tak, že som sa mohla iba plaziť po zemi,“ hovorí Ivana. Volala si záchranku, zdravotníci s ňou strávili tri hodiny, ale keďže nemala horúčky ani poruchy kyslíka, nechali ju doma. Všeobecný lekár jej cez telefón predpísal antibiotiká. „Hneď v prvý týždeň som mala postihnuté celé telo. Nemohla som jesť, mala som bolesti brucha, bola som len na džúsoch. Mala som tvrdé brucho a hnačky,“vymenovala.

O pár dní už pre obličky skončila na pohotovosti. Bez typických príznakov, ako je horúčka, jej však neverili, že má COVID-19. „Vtedy sa nevedelo, že vírus postihuje ďalšie orgány. O tom sa začalo hovoriť až na konci apríla. Nikto z nás nebol vtedy testovaný, testovali len ľudí na lôžkach,“ povedala. Až pri ďalších vyšetreniach jej röntgenom potvrdili, že prekonala zápal pľúc spôsobený koronavírusom.

Prvé tri mesiace boli pre ňu kritické, dva mesiace spala len po sediačky, inak sa dusila. „Mala som pocit, že vírus si vybral každý deň nový orgán a na ten zaútočil. Obličky, brucho, mozog sa mi zahmlievali, zabúdala som slová, mala som strašné nočné mory, bála som sa. Pľúca boli stále v zlom stave, hnačka trvala dva mesiace,“ priznala. Akútne príznaky trvali do konca mája. Doteraz sa jej však pri menšej fyzickej aktivite vracajú, aj keď už nie v takej intenzite.

„Ešte v máji som nebola schopná ničoho. Ráno som vstala, urobila som si čaj a hneď do postele. Sprcha ma položila do postele na celé hodiny. Predtým som bola veľmi aktívny človek, stále som cvičila, tancovala salsu,“ vraví. Ťažkosti má doteraz, už po malej námahe je odrovnaná na celé hodiny.

Čo na to hovorí náš infektológ? Čítajte na ďalšej strane >>>