Infektológ Sabaka o novej mutácii OMIKRON: Toto nás čaká po Vianociach!
14. 12. 2021, 6:00 (aktualizované: 1. 6. 2024, 6:53)
Prvé tri prípady mutácie koronavírusu omikron potvrdili cez víkend aj u nás, na južnej Morave sa už šíri komunitne. Je nákazlivejší ako delta a niektoré krajiny ako napríklad Veľká Británia kvôli nemu prijímajú prísnejšie obmedzenia. Infektológ Peter Sabaka vysvetľuje, čo omikron spôsobí na Slovensku, ako ovplyvní Vianoce a ako sa môžeme proti nemu brániť.
Zdroj: Alberto Pezzali
Zdroj: Frank Augstein
Zdroj: Profimedia, Getty
Galéria k článku
Po Južnej Afrike sa epidémia nového variantu omikron vo veľkom rozšírila aj do Veľkej Británie, kde sa počet nakazených zdvojnásobuje každé dva až tri dni. V Londýne je omikron momentálne zodpovedný približne za 40 percent všetkých prípadov nákazy. Britský premiér Boris Johnson preto oznámil, že krajina urýchli program podávania posilňujúcich dávok, pričom rozdiel medzi druhou a treťou dávkou nemusí byť väčší než tri mesiace.

Na britských ostrovoch už zaznamenali aj prvé úmrtie človeka, ktorý sa nakazil omikronom. „Myšlienku, že ide o miernejšiu verziu vírusu, by som v tejto chvíli dal bokom. Myslím si, že musíme uznať, že tempo šírenia tohto variantu medzi obyvateľstvom je rýchle. Takže to najlepšie, čo môžeme teraz urobiť, je zaočkovať sa treťou dávkou vakcíny," povedal Johnson.
Anketa
Máte obavy z novej mutácie omikron?
Už siedmy prípad nákazy novým variantom potvrdili na južnej Morave u školáka. Tamojší hygienici predpokladajú, že počet infikovaných omikronom bude rásť. „Nakazení majú ľahký alebo bezpríznakový priebeh ochorenia. Nikto z infikovaných nemal cestovateľskú anamnézu či kontakt s niekým, kto nedávno pricestoval do Českej republiky. Možno teda hovoriť o komunitnom šírení,“ potvrdila hovorkyňa laboratória Fakultnej nemocnice v Brne (FNB) Veronika Plachá.
Podľa infektológa Petra Sabaku z nemocnice na bratislavských Kramároch o novom variante toho stále veľa nevieme. „Pri omikrone je ešte veľmi veľa neznámych. Rozhodne vieme to, že je omnoho nákazlivejší než delta variant a dokáže ho vytlačiť. V Juhoafrickej republike, ale aj v iných afrických krajinách, sa už stal dominantným kmeňom,“ vysvetľuje Sabaka.
Je len otázkou času, kedy omikron prevládne aj v európskych krajinách. „Je pravdepodobné, že do Vianoc sa u nás začne šíriť viac a do konca roka sa teoreticky môže stať aj dominantný pri tom, ako klesá incidencia delta variantu,“ upozorňuje infektológ.
Aký nebezpečný je omikron: Čítajte na ďalšej strane >>>
Odborníci zatiaľ s istotou nevedia, či je menej nebezpečný a koľkí nakazení omikronom skončia s ťažkým priebehom v nemocnici. „Sú tu indície, ktoré nám poskytujú nádej, že bude menej virulentný, to znamená, že menej bude vyvolávať ťažké infekcie ako delta, ale rozhodne to nie sú nijaké silné dôkazy,“ prízvukuje odborník. S určitosťou to zistíme až o niekoľko týždňov.
Podľa najnovších štúdií síce omikron dokáže úspešnejšie unikať protilátkam v porovnaní s delta variantom, ale neunikne celkom bunkovej imunite, ktorá chráni pred ťažkým priebehom. „Obzvlášť ľudia, ktorí prekonali infekciu a navyše sú zaočkovaní, alebo ľudia, ktorí sú zaočkovaní tromi dávkami, tak by mali mať relatívne vysokú šancu, že sa ním vôbec nenakazia,“ povedal.
Opatrenia sa na Slovensku mierne uvoľnili a chcú povoliť aj návštevu príbuzných počas sviatkov. „Nemyslím si, že do Vianoc sa niečo veľmi bude meniť. Po Vianociach zrejme zažijeme prudké šírenie omikron variantu a zatiaľ nevieme, čo to pre nás bude znamenať. Je veľmi dôležité, aby sa teraz zaočkovalo čo najviac ľudí,“ odporučil Sabaka.