Reklama

Infektológ vysvetlil, v čom je NOVÁ MUTÁCIA horšia: Jeho slová nepotešia!

Infektológ Peter Sabaka sa na bratislavských Kramároch venuje pacientom s najťažším priebehom ochorenia COVID-19.

Zdroj: Matej Jankovič

Reklama

Zo dňa na deň krajiny začali obmedzovať cestujúcich z Veľkej Británie a Slovensko nie je výnimkou. Nová mutácia koronavírusu predstavuje veľkú hrozbu. Infektológ Peter Sabaka vysvetlil, v čom je horšia od pôvodného koronavírusu.

Slovensko od dnešnej polnoci nariaďuje karanténu všetkým ľuďom, ktorí prichádzajú z Veľkej Británie. Dôvodom je nová mutácia koronavírusu, ktorú nemajú pod kontrolou a rýchlo sa šíri ďalej. Existuje síce 12-tisíc mutácií koronavírusu, no žiadna zatiaľ nespôsobila takéto problémy.

Video Player is loading.
Stream Type LIVE
Advertisement
Current Time 0:00
Duration 0:00
Remaining Time 0:00
Loaded: 0%
    • Chapters
    • descriptions off, selected
    • subtitles off, selected
    Množstvo krajín na celom svete začalo v nedeľu rušiť dopravné spojenie s Veľkou Britániou

    „U tohto konkrétneho mutanta vírusu sa nahromadilo niekoľko mutácií za sebou. Zrejme to bolo spôsobené tým, že pacient mal poškodený, teda nemal dobre funkčný imunitný systém a vírus bol uňho veľmi dlho prítomný. Mal dlhý čas na to, aby zmutoval,“ vysvetlil infektológ Peter Sabaka z Kliniky infektológie Univerzitnej nemocnice Bratislava.

    Ako dodal, drvivá väčšina ľudí má v sebe vírus 7 až 10 dní. Za ten čas zmutovať nestihne. „U tohto pacienta s oslabeným imunitným systémom bol vírus dlhšie a tým pádom sa uňho nahromadilo 5 mutácií za sebou,“ spresnil.

    Problémová je podľa Sabaku najmä jedna mutácia. „Spôsobuje, že vírus sa silnejšie viaže na receptor, pomocou ktorého sa vírus prichytáva na ľudské bunky. Tým pádom sa uvažuje nad tým, že môže byť nákazlivejší, pretože má väčšiu schopnosť viazať sa,“ objasnil. Podľa slov britského premiéra Borisa Johnsonna je nový mutant až o 70 percent nákazlivejší ako jeho pôvodca.

    Našťastie, väčšia rýchlosť šírenia vírusu je nateraz najväčšie riziko. „Zatiaľ nič nenasvedčuje tomu, že by sa ním mohli reinfikovať ľudia, ktorí už prekonali covid. Alebo že by proti nemu boli neúčinné vakcíny, prípadne že by tento vírus bol viac smrtiaci. Nič z toho zatiaľ sa neukazuje ako pravdepodobné“ povedal Sabaka.

    Reakcie krajín voči cestujúcim z Británie sú podľa infektológa adekvátne. Vždy, keď sa nejaký mutant objaví a nevieme ešte úplne, čo môže spôsobiť. Nevieme, ako táto mutácia bude vplývať na priebeh ochorenia. „Zatiaľ nič nenasvedčuje tomu, že by toto ochorenie malo byť ťažšie, ale ani ľahšie,“ uviedol. Na mieste je teda opatrnosť.

    „Tiež sa uvažuje, že tento vírus má zrejme väčšiu schopnosť dlhšie prežívať u ľudí s oslabeným imunitným systémom. Keď by boli dlhšie infekční, tiež by sa u nich potom mohli ešte ďalšie mutácie nahromadiť,“ upozornil Sabaka. Vírus môže dlhšie prežívať napríklad u ľudí, ktorí berú silné lieky na potláčanie imunity alebo majú transplantovaný niektorý orgán.

    Odborníci odhalili aj ďalšie riziko novej mutácie. „Niektoré PCR testy ho nedokážu odhaliť, čo je ďalšia zákernosť. Nie však naše slovenské,“ prízvukuje infektológ. Európske krajiny preto zakázali lety z Británie alebo cestujúcim prikázali karanténu. Ak prídu na Slovensko s negatívnym PCR testom urobeným na ostrovoch, ten nemusel novú mutáciu zachytiť.

    Jedinou účinnou zbraňou je nateraz očkovanie. „Vakcína by naň mala fungovať. Preto je nevyhnutné čo najrýchlejšie zaočkovať čo najviac ľudí, aby sa obmedzilo šírenie vírusu. Keď sa obmedzí šírenie vírusu, tak potom už nemôže ani mutovať, lebo nemá u koho,“ doplnil Sabaka.

    Mohlo by vás zaujímať: