Liečba covidu stále napreduje. Lekári spomínajú nový liek, ktorý sa používa aj na Slovensku. Ako to je?
- Ide o liek baricitinib, ktorý bol vyvinutý na liečbu reumy, resp. reumatoidnej artritídy, a tlmí aktivitu imunitného systému. V podstate len doplnil arzenál liekov, ktorý sme používali doteraz.
Čím ste liečili doteraz?
- Doteraz sa používal na liečbu pacientov s ťažkým priebehom COVID-19, ktorí potrebujú kyslík, kortikoid dexametazón. Zistilo sa, že keď sa k nemu pridá ešte tento baricitinib, ktorý je tiež protizápalový, tak u pacientov, ktorí sú na tom horšie a potrebujú napríklad prietokový kyslík alebo neinvazívnu pľúcnu ventiláciu, sa dramaticky zlepšuje prežívanie.
Čiže sa používa pri tých najťažších prípadoch.
- Používame ho na liečbu tých najťažších prípadov v nemocnici. Ale nie všetci pacienti, ktorí potrebujú kyslík, sú liečení týmto baricitinibom, ozaj len tí ťažší, ktorí potrebujú liečbu na jednotkách intenzívnej starostlivosti a vysokoprietokový kyslík. My sme tento liek používali už aj v druhej polovici druhej vlny.
Takže to nie je úplná novinka?
- Novinka je to v tom, že už sa to objavilo aj v oficiálnych odporúčaniach. Ale dôkazy, že tento liek by mohol fungovať, sú známe už zo začiatku tohto roka.
Ako prebieha liečba týmto liekom? Kedy ho treba podať?
- Keby sa podal príliš skoro, tak by paradoxne zrejme uškodil, podobne ako kortikoidy. Tie sa tiež nemôžu podať skoro, pretože by mohli uškodiť. Ochorenie COVID-19 má dve fázy. V prvej fáze sa vírus množí a vtedy je dobré mať čo najsilnejší imunitný systém, aby zamedzil množeniu. Potom u väčšiny ľudí imunitný systém vírusovú infekciu porazí bez toho, aby došlo k nejakému veľmi ťažkému zápalu pľúc, človek sa časom uzdraví. Ale u časti ľudí prejde ochorenie do druhej fázy, nastane búrlivá odpoveď imunitného systému v pľúcach, ktorá vedie k opuchu a veľkému zápalu pľúc. Až v tejto druhej fáze prichádzajú na rad lieky ako dexametazón a baricitinib, ktoré imunitný systém tlmia, znižujú jeho aktivitu, a tak napomáhajú tomu, aby sa zápal pľúc už nezhoršoval a aby sa pľúca skôr uzdravili.
Aké sú teda zatiaľ výsledky liečby týmto novým liekom?
- Výsledky sú zatiaľ veľmi dobré. Jednak, samozrejme, veľké klinické štúdie preukázali, že pacienti, ktorí ho užívajú, prežívajú v porovnaní s placebom omnoho lepšie – tá prognóza sa zlepšila takmer o 50 percent, čo je vynikajúce a aj my s ním máme veľmi dobré skúsenosti.
CELÝ ROZHOVOR SI VYPOČUJTE TU: