Reklama

Infektológ Sabaka ohlásil PREVRATNÚ NOVINKU: Tabletky proti covidu kúpite v lekárni!

Reklama

Vlani v marci, keď sme mali prvého pacienta, nik nevedel, proti čomu vlastne stojíme. Dnes už máme oveľa viac poznatkov aj účinnejšie zbrane. Infektológ z bratislavských Kramárov Peter Sabaka lieči pacientov s najťažším priebehom ochorenia COVID-19 už takmer rok a pol. V rozhovore nám prezradil, čo dnes pomáha chorým v nemocnici, čo si myslí o spornom ivermektíne aj kedy si budeme môcť kúpiť lieky proti covidu v lekárni.

Liečba covidu stále napreduje. Lekári spomínajú nový liek, ktorý sa používa aj na Slovensku. Ako to je?

- Ide o liek baricitinib, ktorý bol vyvinutý na liečbu reumy, resp. reumatoidnej artritídy, a tlmí aktivitu imunitného systému. V podstate len doplnil arzenál liekov, ktorý sme používali doteraz.

Čím ste liečili doteraz?

- Doteraz sa používal na liečbu pacientov s ťažkým priebehom COVID-19, ktorí potrebujú kyslík, kortikoid dexametazón. Zistilo sa, že keď sa k nemu pridá ešte tento baricitinib, ktorý je tiež protizápalový, tak u pacientov, ktorí sú na tom horšie a potrebujú napríklad prietokový kyslík alebo neinvazívnu pľúcnu ventiláciu, sa dramaticky zlepšuje prežívanie.

Čiže sa používa pri tých najťažších prípadoch.

- Používame ho na liečbu tých najťažších prípadov v nemocnici. Ale nie všetci pacienti, ktorí potrebujú kyslík, sú liečení týmto baricitinibom, ozaj len tí ťažší, ktorí potrebujú liečbu na jednotkách intenzívnej starostlivosti a vysokoprietokový kyslík. My sme tento liek používali už aj v druhej polovici druhej vlny.

Takže to nie je úplná novinka?

- Novinka je to v tom, že už sa to objavilo aj v oficiálnych odporúčaniach. Ale dôkazy, že tento liek by mohol fungovať, sú známe už zo začiatku tohto roka.

Anketa

Aký máte názor na očkovanie?

Ako prebieha liečba týmto liekom? Kedy ho treba podať?

- Keby sa podal príliš skoro, tak by paradoxne zrejme uškodil, podobne ako kortikoidy. Tie sa tiež nemôžu podať skoro, pretože by mohli uškodiť. Ochorenie COVID-19 má dve fázy. V prvej fáze sa vírus množí a vtedy je dobré mať čo najsilnejší imunitný systém, aby zamedzil množeniu. Potom u väčšiny ľudí imunitný systém vírusovú infekciu porazí bez toho, aby došlo k nejakému veľmi ťažkému zápalu pľúc, človek sa časom uzdraví. Ale u časti ľudí prejde ochorenie do druhej fázy, nastane búrlivá odpoveď imunitného systému v pľúcach, ktorá vedie k opuchu a veľkému zápalu pľúc. Až v tejto druhej fáze prichádzajú na rad lieky ako dexametazón a baricitinib, ktoré imunitný systém tlmia, znižujú jeho aktivitu, a tak napomáhajú tomu, aby sa zápal pľúc už nezhoršoval a aby sa pľúca skôr uzdravili.

Aké sú teda zatiaľ výsledky liečby týmto novým liekom?

- Výsledky sú zatiaľ veľmi dobré. Jednak, samozrejme, veľké klinické štúdie preukázali, že pacienti, ktorí ho užívajú, prežívajú v porovnaní s placebom omnoho lepšie – tá prognóza sa zlepšila takmer o 50 percent, čo je vynikajúce a aj my s ním máme veľmi dobré skúsenosti.

CELÝ ROZHOVOR SI VYPOČUJTE TU: 

Video Player is loading.
Stream Type LIVE
Advertisement
Current Time 0:00
Duration 0:00
Remaining Time 0:00
Loaded: 0%
    • Chapters
    • descriptions off, selected
    • subtitles off, selected
    Infektológ Sabaka: Ako dnes liečia covid pacientov? Čoskoro budeme mať NOVÝ LIEK!

    Rozhovor pokračuje na ďalšej strane: KEDY BUDE LIEK PROTI COVIDU DOSTUPNÝ V LEKÁRŇACH? » » » 

    Kedysi spôsobil rozruch liek remdesivir. Ten už nepoužívate?

    - Jedna zo základných poučiek v infektológii hovorí, že ak má pacient vírusovú infekciu a máte antivirotiká, ktoré sú proti tomuto vírusu účinné, musíte ich podať čo najrýchlejšie. Ak ich podáte hneď na začiatku, keď sa vírus ešte masívne množí, je to ako zázrak, množenie vírusu sa zastaví a stav vášho pacienta sa začne zlepšovať. Ak však už stihol napadnúť veľké množstvo buniek, infikované bunky sa stanú cieľom imunitného systému a práve ten bude bunky zabíjať, poškodí tkanivá a môže vyvolať závažné komplikácie. Celý problém remdesiviru teda pramení z jeho spôsobu podania. Nie je v tabletkách. Dá sa podávať len do žily v nemocnici. Remdesivir u hospitalizovaných veľa vody nenamúti. Je to lepšie ako nič, ale je to málo. Ďaleko menej, ako by sme potrebovali.

    Dočkáme sa niekedy aj tabletiek proti covidu? 

    - Svitá na lepšie časy. Vo vývoji sú viaceré antivirotiká účinné proti novému koronavírusu, ktoré sa dajú podávať ako tabletky. Jedným z takýchto potenciálne účinných liekov je molnupiravir. Už vieme, že znižuje vírusovú nálož a skracuje vylučovanie vírusu. Tento by mohli ľudia začať užívať hneď, ako sa nakazia, alebo hneď, ako dostanú príznaky a zabránia tomu, aby ochorenie prerástlo do ťažkého zápalu pľúc a skončili v nemocnici. Dnes je tento liek v 3. fáze klinického skúšania, ale dúfam, že v priebehu tohto roka sa dostane na trh.

    VIAC O LIEKU MOLNUPIRAVIR SA DOZVIETE » TU« 

    Takže si ešte pár mesiacov počkáme. Čo odporúčate na domácu liečbu pri miernych príznakoch dovtedy?

    - Základ je oddych na lôžku, teda byť v úplnom pokoji a mať čo najmenej námahy. Samozrejme, dostatok tekutín, tlmiť horúčku, vitamíny C a D a to je v podstate zatiaľ všetko. Pre vysoko rizikových pacientov sú tu monoklonálne protilátky. Tie sú však tiež podávané len v nemocnici, keď u niekoho ešte nenastal zápal pľúc, ale je vysoko rizikový, napríklad ak ide o staršieho obézneho diabetika, ktorý má zatiaľ len včasné štádium ochorenia, ale vieme, že je u neho veľmi vysoké riziko, že ochorenie prerastie do veľkého zápalu pľúc s ťažkým priebehom. Tak takýmto sa dá podať monokonálna protilátka REGEN CoV. Tá v podstate zabráni tomu, aby ochorenie prerástlo do ťažkého zápalu pľúc.

    Rozhovor pokračuje na ďalšej strane: POMÁHA PRI LIEČBE COVIDU IVERMEKTÍN? » » » 

    Čo sa týka ivermektínu, okolo ktorého bol doslova ošiaľ aj u nás na Slovensku, potvrdilo sa už definitívne, že nezaberá pri liečbe covidu?

    - V podstate všetky veľké odborné spoločnosti majú na túto vec jednotný názor, že je nedostatok dôkazov na to, aby sme hovorili, že ivermektín naozaj niekomu pomáha.

    Čiže nedá sa to jednoznačne povedať?

    - Viete, ono je to také podozrivé, že keby on naozaj bol veľmi účinný, tak nejaké dôkazy by sa už za ten čas objavili. Také naozaj nezvratné. Takže je to problematické.

    Anketa

    Siahli by ste alebo ste siahli po ivermektíne pri ochorení covid-19?

    Užívajú ho ešte ľudia?

    - Len pred mesiacom sme prijali jednu pacientku, ktorá doma užívala ivermektín a napriek tomu sa dostala do nemocnice. Čiže ešte ho niektorí ľudia užívajú a niektorí ľudia ho ešte aj predpisujú. Ale tí ľudia sa potom dostanú do nemocnice tak či tak. Mali sme množstvo pacientov, ktorí doma užívali ivermektín a napriek tomu skončili v nemocnici. Rozhodne to nie je žiaden zázrak.

    Autor článku

    Zaujíma ju aktuálne dianie, novinky, ale aj zlepšováky. Vyhľadáva témy z oblasti financií, školstva, zdravotníctva, gastra či cestovania.