Protesty ľudí proti pandemickým opatreniam a očkovaniu nenechali chladnými viacerých odborníkov, ktorí nad demonštrantami len neveriacky krútili hlavami. Jedným z nich je aj infektológ Peter Sabaka, ktorý sa k situácii vyjadril na sociálnej sieti:  „Slovensko nie je pár stovák pomýlených zmanipulovaných ľudí pred parlamentom. A aj tí sa iba stali bábkami a obeťami pár bezcharakterných chrapúňov bez chrbtovej kosti a svedomia, ktorí su ochotní vymeniť ľudské životy a utrpenie za pár rokov na slobode a miesta pri koryte. Navyše im pritom ochotne sekundovali ich antisystémoví "odborníci", ktorí za smrť tisícov ľudí zasa vymenili 5 minút vlastnej slávy. Ani neviem ktorí z nich sa mi hnusia viac," napísal. 

CELÝ STATUS SI POZRITE V »GALÉRII«

Ako dodal, verí, že na Slovensku  prevláda iná skupina ľudí. „Väčšina občanov sú však slušní a rozumní ľudia, ktorí sa nedajú zmiasť sprostými klamstvami. Preto mám ešte nádej, že nemusíme v tretej vlne dopádnúť ako najhorší v EÚ v počte úmrtí, hoci máme na to zatiaľ slušne našliapnuté," upozornil v statuse infektológ.

Anketa
Dáte sa zaočkovať, prípadne ste už vakcinovaní?

Pre tých nerozhodných, ktorí stále váhajú, či sa zaočkovať, alebo nie, zrekapituloval Sabaka niekoľko základných informácií, ktoré by pri rozhodovaní mohli pomôcť. 

Infektológ Peter Sabaka: 5 dôvodov, prečo sa dať zaočkovať

  1. Delta zabíja rovnako ak nie viac ako korona, čo sme tu mali v zime. Na začiatku sa môže podobať na prechladnutie, ale po týždni môže prerásť do zlyhania pľúc.
  2. Koronavírus tu bude ešte dlho a utiecť sa mu nedá. Každý jeden sa s ním skôr či neskôr stretne. Ide len o to, či bude imúnny, alebo nie.
  3. Očkovanie chráni aj proti delte. Na 88 % pred chorobou, na 96 % pred tažkým priebehom a na 99 % pred smrťou. Nedajte sa oklamať tými, čo vravia, že nefungujú, lebo v UK alebo Izraeli končia v nemocnici rovnako aj očkovaní. Je to jednoduchý matematický "trik" a ukážte, že ste múdrejší a neskočte im na to.
  4. Očkovanie je bezpečné. Pri mRNA vakcínach hrozí riziko asi 1 k miliónu, že človek dostane zväčša len ľahkú myokarditídu. Nedá sa ani porovnať, o čo je vakcinácia bezpečnejšia ako prekonanie COVID-19. "Neskoré následky" sú bludy a žiaden odborník, čo rozumie vakcínam a úmyselne neklame, na ne neverí.
  5. COVID-19 sa dá liečiť. Liečba niekoľkonasobne zvyšuje vyhliadky na prežitie. Prevencia očkovaním je však podstatne účinnejšia a okrem toho dusiť sa a skončiť v nemocnici s hadičkou, v lepšom prípade v nose a v horšom prípade v krku, nie je práve najpríjemnejšie. Okrem toho existuje aj long covid, ale to už predsa viete.

Mohlo byv vás zaujímať: