Zatiaľ sa u nás očkuje iba látkou Comirnaty od konzorcia Pfizer a BioNTech. Už o pár dní k nám však dorazia tisícky dávok vakcíny od spoločnosti Moderna a 29. januára by sa v Európskej únii mala schváliť aj vakcína od AstraZeneca a Oxfordskej univerzity. V dohľadnej dobe tak budeme mať na výber už tri rôzne vakcíny a mnohé ďalšie, vrátane diskutabilného ruského Sputnika, ktorým sa Rusi síce očkujú, aj keď ešte nemá za sebou kompletné klinické testy.

Vakcíny od rôznych firiem sa líšia. Niektoré sú ľuďom viac sympatické, niektoré menej. Mnohých preto zaujíma, či si budú môcť vybrať, ktorou vakcínou ich zaočkujú, keď sa dostanú na rad.

Obavy vyvolala najmä informácia o vakcíne AstraZeneca, ktorá má podľa výsledkov klinického testovania nižšiu účinnosť ako vakcíny od Pfizer či Moderna. Comirnaty od Pfizeru má 95 percent účinnosť, vakcína Moderna 94,1 percentnú a AstraZeneca podľa doterajších údajov iba okolo 70 percent. Mierne odlišné sú aj vedľajšie účinky. 

Tabuľku s porovnaním vakcín si pozrite » TU « 

Očkovanie proti ochoreniu COVID-19 je dobrovoľné. O tom kedy sa dostanete na rad rozhoduje Národná očkovacia stratégia. Kto však rozhodne o tom, ktorú vakcínu dostaneme? Keďže cieľom je zaočkovať v čo najkratšom čase čo najviac Slovákov nad 18 rokov, výber vakcíny nebude na nás. „Rozhodnutie o tom, akú vakcínu človek dostane, bude na lekárovi,“ povedala hovorkyňa ministerstva zdravotníctva Zuzana Eliášová. Zmeniť sa to môže vtedy, keď bude zaočkovaný dostatočný počet ľudí a na trhu bude dostatok vakcín. Potom si budú možno ľudia môcť vyberať. 

Minister zdravotníctva odporučil, aby boli vakcínou od AstraZeneca očkovní najmä mladší. „Očkovacia látka od AstraZeneca nemá dobré štúdie na ľuďoch starších ako 65 rokov. Takže ja osobne by som odporúčal, aby sme seniorov nad 65 rokov očkovali tými mRNA vakcínami a tú od AstraZeneca by sme rezervovali pre mladšie ročníky,“ minister zdravotníctva Marek Krajčí.

Anketa
Ktorou vakcínou by ste sa nechali zaočkovať vy?

Článok pokračuje na ďalšej strane: Ktorú vakcínu by si vybrali poprední slovenskí odborníci? Odpovedá imunologička Alexandra Bražinová, biochemik Pavol Čekan a virológ Boris Klempa »»»