Preskočiť na hlavný obsah
Reklama

Imunologička, biochemik a virológ porovnali vakcíny: Ktorou by sa nechali zaočkovať oni?

Odborníci prezradili, ktorou vakcínou by sa dali zaočkovať oni!

Zdroj: archiv

Reklama

Vakcínu proti koronavírusu má v sebe už viac ako 90-tisíc Slovákov a ďalší pribúdajú každý deň. Na svete sú už dostupné desiatky vakcín. Všetky majú rovnaký cieľ, no každá je trochu iná. Líši sa účinnosť aj možné vedľajšie účinky. Ktorá je tá najlepšia?

Zatiaľ sa u nás očkuje iba látkou Comirnaty od konzorcia Pfizer a BioNTech. Už o pár dní k nám však dorazia tisícky dávok vakcíny od spoločnosti Moderna a 29. januára by sa v Európskej únii mala schváliť aj vakcína od AstraZeneca a Oxfordskej univerzity. V dohľadnej dobe tak budeme mať na výber už tri rôzne vakcíny a mnohé ďalšie, vrátane diskutabilného ruského Sputnika, ktorým sa Rusi síce očkujú, aj keď ešte nemá za sebou kompletné klinické testy.

Vakcíny od rôznych firiem sa líšia. Niektoré sú ľuďom viac sympatické, niektoré menej. Mnohých preto zaujíma, či si budú môcť vybrať, ktorou vakcínou ich zaočkujú, keď sa dostanú na rad.

Zdieľať

Video Player is loading.
Stream Type LIVE
Advertisement
Current Time 0:00
Duration 0:00
Remaining Time 0:00
Loaded: 0%
    • Chapters
    • descriptions off, selected
    • subtitles off, selected
    Imunologička, biochemik a virológ: Ktorá vakcína je najlepšia?
    Zdroj: FB - Juraj Hipš

    Obavy vyvolala najmä informácia o vakcíne AstraZeneca, ktorá má podľa výsledkov klinického testovania nižšiu účinnosť ako vakcíny od Pfizer či Moderna. Comirnaty od Pfizeru má 95 percent účinnosť, vakcína Moderna 94,1 percentnú a AstraZeneca podľa doterajších údajov iba okolo 70 percent. Mierne odlišné sú aj vedľajšie účinky. 

    Očkovanie proti ochoreniu COVID-19 je dobrovoľné. O tom kedy sa dostanete na rad rozhoduje Národná očkovacia stratégia. Kto však rozhodne o tom, ktorú vakcínu dostaneme? Keďže cieľom je zaočkovať v čo najkratšom čase čo najviac Slovákov nad 18 rokov, výber vakcíny nebude na nás. „Rozhodnutie o tom, akú vakcínu človek dostane, bude na lekárovi,“ povedala hovorkyňa ministerstva zdravotníctva Zuzana Eliášová. Zmeniť sa to môže vtedy, keď bude zaočkovaný dostatočný počet ľudí a na trhu bude dostatok vakcín. Potom si budú možno ľudia môcť vyberať. 

    Minister zdravotníctva odporučil, aby boli vakcínou od AstraZeneca očkovní najmä mladší. „Očkovacia látka od AstraZeneca nemá dobré štúdie na ľuďoch starších ako 65 rokov. Takže ja osobne by som odporúčal, aby sme seniorov nad 65 rokov očkovali tými mRNA vakcínami a tú od AstraZeneca by sme rezervovali pre mladšie ročníky,“ minister zdravotníctva Marek Krajčí.

    Anketa

    Ktorou vakcínou by ste sa nechali zaočkovať vy?

    Článok pokračuje na ďalšej strane: Ktorú vakcínu by si vybrali poprední slovenskí odborníci? Odpovedá imunologička Alexandra Bražinová, biochemik Pavol Čekan a virológ Boris Klempa »»»

    Odborníci sa v online diskusii predsedu strany Spolu Juraja Hipša zhodli, že pre bežného človeka je to, ktorou vakcínou bude zaočkovaný, nepodstatné, lebo všetky vakcíny majú podobnú bezpečnosť a účinnosť.  Či už vás zaočkujú typom mRNA vakcíny (Pfizer BioNTech, Moderna) alebo adenovírusovou vektorovou vakcínou (AstraZeneca, Sputnik, Johnson & Johnson), cieľ všetkých je ten istý. Vyvolať imunitnú reakciu, ktorá nás potom chráni pred infekciou. 

    Zdieľať

    Video Player is loading.
    Stream Type LIVE
    Advertisement
    Current Time 0:00
    Duration 0:00
    Remaining Time 0:00
    Loaded: 0%
      • Chapters
      • descriptions off, selected
      • subtitles off, selected
      Imunologička, biochemik a virológ porovnali vakcíny: Ktorou by sa nechali zaočkovať oni?
      Zdroj: FB - Juraj Hipš

      Imunologička Alexandra Bražinová tvrdí, že ľudia si budú môcť možno vyberať neskôr: „Bude to závisieť od toho, aké budú chodiť dodávky vakcín a podľa toho sa budú distribuovať. Závisí to od toho, kto bude v akej fáze vakcinovaný a aké vakcíny budú v tom čase dostupné." Ktorú by si vybrala ona? Keby som sa registrovala na očkovanie a mala tú možnosť si vybrať, tak by som si vybrala prvý možný termín a nezaujímalo by ma, akou vakcínou, pretože viem, že tie vakcíny, ktoré sú na Slovensku a budú na Slovensku v dohľadnej dobe, všetky prešli klinickým skúšaním a tiež viem, že bez ohľadu na to, na akej metóde sú postavené, tak vyvolávajú rovnakú imunitnú odpoveď," vysvetlila imunologička. Bola zaočkovaná v prvej fáze očkovania vakcínou Pfizer BioNTech, keďže tá je u nás zatiaľ jediná dostupná.

      Biochemik Pavol Čekan odpovedal stručne: „Vybral by som si akúkoľvek dostupnú. Je mi to úplne jedno. Najlepšia vakcína je tá, ktorá je dostupná." Vyvsetlil, že pri vakcínach od Pfizer BioNTech, Moderna, AstraZeneca a dokonca aj pri Sputniku ide o rovnaký koncept. „Iný je iba nosič, ktorý prinesie mRNA do bunky. Z týchto 4 vakcín ide o ten istý koncept a je úplne jedno, ktorú dostanete. Čo sa týka bezpečnosti, tak sa líšia úplne minimálne, takmer vôbec," dodal. Biochemik zatiaľ zaočkovaný nie je, nakoľko nepatrí do kritickej infraštruktúry. 

      Rovnaký názor zdieľa aj virológ Boris Klempa: „Ja sa budem rozhodovať len podľa dostupnosti, ktorá sa mi prvá naskytne, tú si dám a vybavené," povedal ešte predtým, ako bol zaočkovaný v rámci prvej vlny očkovania vakcínou od Pfizeru. Favorita medzi vakcínami nemá, lákavé sú podľa neho mRNA vakcíny.  Strach z vedľajších účinkov ľudia vraj mať nemusia. „Asi zatiaľ najvážnejšie vedľajšie účinky zistené pri Pfizer aj Moderne v absolútne minimálnom počte, bola paralýza polovice tváre. Bolo to veľmi zriedkavé a nezostáva to trvale. Je to iba dočasný stav, ktorý je odstrániteľný. Môže sa vyskytnúť s frekvenciou možno 1 z 10-tisíc," informoval virológ. 

      Mohlo by vás zaujímať:

       

      Vyberáme pre vás niečo PLUS

      Autor článku

      Zaujíma ju aktuálne dianie, novinky, ale aj zlepšováky. Vyhľadáva témy z oblasti financií, školstva, zdravotníctva, gastra či cestovania.