Imunita po prekonaní COVID-19 trvá podľa vedcov až 5 mesiacov, Jarčuška varuje: Má to háčik!
20. 2. 2021, 7:00
Briti prišli so zistením, že ľudia, ktorí prekonajú COVID-19 získajú imunitu až na 5 mesiacov a nie iba na 3, ako sa doposiaľ predpokladalo. Infektológ Pavol Jarčuška je však skeptický.

Zdroj: Jakub Kotian

Zdroj: getty images

Zdroj: SHUTTERSTOCK
Galéria k článku
Z koronavírusu sa vyliečilo celkovo už viac než 250-tisíc Slovákov, vo svete sú to už milióny. Či a po akej dobe sa môžu opäť nakaziť zatiaľ niekto presne nevie. Ako dlho v tele pretrvajú získané protilátky vedci stále skúmajú.
Podľa viacerých štúdií z celého sveta však získaná imunita trvá podstatne dlhšie ako 3 mesiace. Vedci z anglického úradu pre verejné zdravie Public Health England (PHE) prišli k záverom, že imunita získaná po prekonaní ochorenia COVID-19 poskytuje 83-percentnú ochranu proti opätovnej nákaze v porovnaní s ľuďmi, u ktorých sa ochorenie nevyskytlo. Táto získaná imunita môže vydržať až päť mesiacov od prvých príznakov ochorenia. V Rakúsku dokonca veria, že imunita vydrží ešte o mesiac dlhšie, a teda až 6 mesiacov.
U nás platí, že ľudia, ktorí ochorenie prekonali, majú imunitu po dobu 3 mesiacov. Počas tejto doby majú úľavu od povinnosti sa testovať či dodržiavať karanténu. Hlavný hygienik Ján Mikas to zdôvodnil tým, že ide o odporúčanie Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO).
„Je to vec dohody. Veľa krajín má rovnako 3 mesiace,“ povedala hlavná epidemiologička Ministertva zdravotníctva Henrieta Hudečková. Okrem nás sú to napríklad Česi, Američania či Kanaďania. Toto odporúčanie vydala WHO však ešte na jeseň, a preto sa mnohí pýtajú, či nie je na čase to prehodnotiť.
Článok pokračuje na ďalšej strane: Ako dlho vydrží získaná imunita podľa infektológa Jarčušku?
Prezident Slovenskej spoločnosti infektológov Pavol Jarčuška tvrdí, že je to u každého inak: „Je to veľmi individuálne. Existujú práce, že to môže byť aj 8 mesiacov. Tie protilátky sú merané rôznym spôsobom.“
Musíme si podľa neho uvedomiť, že to, čo nás najviac chráni je celulárna imunita. „U pár jedincov skutočne vydržala až 8 mesiacov, ale nie u každého. Sú ľudia, ktorí aj po prekonaní stredne závažného ochorenia majú nedostatočnú hladinu protilátok,“ povedal profesor Jarčuška.
Časť z vyliečených získa dobrú imunitu, časť nie. Preto je podľa neho 90 dní tak akurát. „Obdobie troch mesiacov pokladáme za úplne optimálne. Pevne verím, že po tých troch mesiacoch už bude taký dostatok vakcíny, že parameter, ktorý bude dôležitý pre tých pacientov bude práve vakcinácia,“ dodal infektológ.
Odborníci z celého sveta však upozorňujú, že vírus môže byť prítomný aj v nosovej dutine a hrdle osôb s imunitou. Čiže aj osoby, ktoré kornavírus prekonajú môžu nákazu ďalej rozširovať.