Reklama

Hypotekárne peklo pokračuje! Banky začnú zvyšovať úroky: Odborníci načrtli, kedy príde zlom!

Video Player is loading.
Stream Type LIVE
Advertisement
Current Time 0:00
Duration 0:00
Remaining Time 0:00
Loaded: 0%
    • Chapters
    • descriptions off, selected
    • subtitles off, selected
    VIDEO Ceny benzínu na čerpačkách sa zbláznili! Je najdrahší v tomto roku!
    Reklama

    Slováci sa k vlastnému bývaniu dostanú ťažšie! Európska centrálna banka (ECB) v rámci boja proti vysokej inflácii opäť zvýšila úrokové sadzby. Kľúčová sadzba, za ktorú môžu komerčné banky získať od ECB nové peniaze, sa tak posunula na 4,25 percenta. Naposledy bola takto vysoko na začiatku globálnej finančnej krízy v októbri 2008. Čo to pre nás znamená?

    Slováci chcú bývať vo vlastnom, no pri pohľade na vysoké úrokové sadzby na hypotékach, ktoré banky aktuálne ponúkajú, iba neveriacky krútia hlavami. Zatiaľ čo v decembri 2021 priemerná úroková sadzba na hypotékach dosahovala 0,87 percenta, v marci tohto roku stúpla na neuveriteľných 3,53 percenta, čo je pri splácaní úveru v mnohých prípadoch nárast o stovky eur.

    Európska centrálna banka však so zvyšovaním úrokov neskončila. V júli opäť navýšila úrokové sadzby už deviaty raz za sebou o 0,25 percentuálneho bodu. Kľúčová úroková sadzba sa tak posunula na 4,25 percenta. „Znamená to, že cena za požičané peniaze je ešte vyššia. Zároveň sa vzhľadom na to očakáva, že banky na našom trhu opätovne navýšia úroky. Klienti tak pri získavaní či refixovaní hypotekárneho úveru budú vyberať z vyšších úrokov ako z tých, ktoré banky ponúkajú dnes,“ hovorí výkonný riaditeľ Finančného kompasu Matej Dobiš.

    To, že sa úroky ešte navýšia, potvrdzuje aj finančný analytik OVB Marián Búlik. „Bežných ľudí sa tento krok najviac dotkne v podobe vyšších úrokových sadzieb hypoték. Znamená to, že úrokové sadzby hypoték budú aj ďalej rásť. Z priemerného úroku nových hypoték 4,26 percenta pri nových úveroch v máji sa do konca roka pravdepodobne dostaneme k 5 percentám,” predpovedá analytik a hovorí, že nárast úrokových sadzieb bude miernejší, ako doteraz.

    Prečo rastú úroky rekordným tempom? Článok pokračuje na druhej strane >>>

    Analytici však zdôrazňujú, že rastúce úroky majú svoje opodstatnenie. „ECB má dnes prakticky jediný nástroj na boj s vysokou infláciou, a tým je zvyšovanie základných úrokových sadzieb. Vysoká inflácia má na ekonomiku dlhodobo veľmi negatívny vplyv, preto sa ju každá centrálna banka snaží znižovať,” vysvetľuje Marián Bulík. Rekordné zdražovanie sa na Slovensku spomaľuje a inflácia klesla vo februári z historického maxima 15,4 percenta do júla na 10,2 percenta. „Problémom je v Európe najmä jadrová inflácia, ktorá je očistená o nestabilné a dotované ceny potravín a energií a ovplyvňuje primárne nákladovosť ekonomiky, ktorá zostáva vysoká. V júni dokonca mierne narástla na 5,4 % z májových 5,3 % a celoročný priemer za tento rok sa očakáva na vysokej úrovni 6,1 %. Preto ECB zvýšila sadzby teraz v júli a nie je vylúčené, že tak opäť urobí aj v septembri,” vysvetľuje.

    Veľkú úlohu pri zvyšovaní úrokov zohráva aj záujem ľudí o hypotéky. „Keďže ľudia čerpajú o tretinu menej hypoték ako v uplynulých rokoch, je možné, že banky sa budú snažiť tlmiť zvyšovanie sadzieb a pri nových úveroch s 3-ročnou fixáciou budú úroky bližšie k 4,5 percentám než k hranici 5 percent. Staršie hypotéky sa budú refinancovať pravdepodobne sadzbami v rozmedzí 3,8 až 4,2 percenta,“ vysvetľuje Búlik.

    Čo robiť, ak sa vám v najbližších mesiacoch končí fixácia? Článok pokračuje na druhej strane

    Veľké problémy však majú najmä tí, ktorým sa v najbližších mesiacoch končí fixácia na hypotéke. „Ak doteraz splácali banke peniaze s mimoriadne nízkym úrokom, po refinancovaní im hrozí navýšenie aj o niekoľko stovák eur naviac. Myslieť by na to mali nielen ľudia, ktorým končí fixácia o 3 – 4 mesiace, ale aj tí, ktorým končí do dvoch rokov. Odporúčam im, aby si pomocou hypotekárnych kalkulačiek, ktoré sú verejne dostupné, prerátali, ako by vyzerala ich splátka pri dnešných úrokoch. Rozdiel tak môžu odkladať bokom a časom využiť ako finančný vankúš, alebo v prípade dlhšieho časového horizontu pokojne investovať. Rozpočet každého dlžníka musí myslieť aj na prípadný nárast splátky,“ radí Matej Dobiš.

    Vysoké úroky tlačia infláciu nadol

    „ECB bojuje s vysokou infláciou v eurozóne zvyšovaním základných úrokových sadzieb, od ktorých sa odvíjajú aj komerčné sadzby v bankách či na finančných trhoch. Vyššie úroky potom spomaľujú úverovanie, investície i spotrebu, čo zasa následne znižuje inflačné tlaky a infláciu. Tá už od februára klesá aj na Slovensku: v harmonizovanej metodike z 15,4 % na júlových 10,2 % a mala by klesať aj v ďalších mesiacoch,“ hovorí makroekonóm VÚB Michal Lehuta.

    Kedy je správny čas zobrať hypotéku? Článok pokračuje na druhej strane >>>

    Martin Búlik odporúča Slovákom zvoliť si minimálne 3-ročnú, avšak v ideálnom prípade 5-ročnú fixáciu. „Ak by v budúcnosti úroky klesli ešte pred termínom ďalšej refixácie, viete požiadať banku o zníženie úroku aj počas fixácie alebo preniesť svoj úver do inej banky,“ hovorí. „Kto si potrebuje kupovať bývanie, nemá dôvod čakať. Najlepšou možnosťou je nechať si schváliť hypotéku, ktorá umožňuje ďalších 6 alebo 12 mesiacov (podľa banky) hľadať vhodnú nehnuteľnosť na kúpu,“ dodáva. 

    Podobnú radu má pre tých, ktorí si chcú kúpiť vlastné bývanie, aj Michal Lehuta. „Fixovať úrokové sadzby na dlhšie obdobie malo najväčší význam v čase začiatku ich rastu vlani, teraz už taký veľký zmysel nedáva. Ak si však niekto myslí, že vyššia inflácia tu s nami bude dlhšie, a centrálne banky budú musieť kľúčové sadzby dvíhať ešte vyššie, môže sa pre túto možnosť rozhodnúť,“ radí.

    Prečítajte si aj: