Hygienici vyzývajú na nosenie respirátorov: Na KTORÝCH MIESTACH by ste ich mali mať po ruke?
10. 10. 2022, 6:00 (aktualizované: 1. 6. 2024, 14:37)

Zdroj: mh
Počet chorých stúpa, Slováci by sa mali viac chrániť. Upozornili na to odborníci z Úradu verejného zdravotníctva (ÚVZ) SR a regionálnych úradov verejného zdravotníctva. Nosením rúška či respirátora možno obmedziť šírenie respiračných ochorení, pričom nejde len o COVID-19.
Zdroj: lkm
Zdroj: mh
Zdroj: mh
Galéria k článku
Okrem koronavírusu sa nasadením rúška alebo respirátora chránime aj pred chrípkou. Nosenie respirátora odporúčajú hygienici v preplnených priestoroch, v priestoroch so zvýšeným pohybom ľudí, v hromadnej doprave či na hromadných podujatiach. "Odporúčame si ho nasadiť aj v situácii, keď má osoba vo vašej blízkosti príznaky respiračného ochorenia, alebo ak neviete vyhodnotiť jej zdravotný stav," doplnili.
Anketa
Nosíte ešte respirátor?
Respirátor je podľa nich vhodný aj v prípade, ak sú ľudia obklopení cudzími osobami a nedokážu si od nich udržať bezpečný odstup, respektíve, ak sú v interiéri.
Odborníci pripomenuli, že nosenie respirátora FFP2 je v dôsledku pretrvávajúcej pandémie COVID-19 naďalej povinné pre personál i návštevníkov zdravotníckych zariadení a zariadení sociálnych služieb, pacientov v čakárňach u lekára a zákazníkov lekární.
Zdôraznili, že COVID-19 či chrípka nie sú banálne ochorenia. Obe môžu mať podľa nich ťažký priebeh, spôsobiť vážne zdravotné komplikácie, viesť k trvalým zdravotným následkom a spôsobiť smrť. "Môžu viesť napríklad k zápalom pľúc, zlyhaniu dýchania či zápalovým ochoreniam srdca," dodali.
Prečítajte si tiež: