Meteorológovia pred víkendom upozorňujú na vysoké teploty a varujú, aby sme sa vyhýbali najmä priamemu pobytu na slnku v poobedňajších hodinách. „Pravdepodobnosť nadmerného zaťaženia organizmu u niektorých osôb je vysoká," upozorňuje Slovenský hydrometeorologický ústav (SHMÚ).

V tridsiatkach sa mnohí chcú schladiť pri vode. Praje im počasie, nakoniec i oficiálna letná kúpacia sezóna sa začína 15. júna. Takže niektoré kúpaliská už otvorili, iné tak urobia o pár hodín.

Najobľúbenejšie prešovské kúpalisko Plaza Beach pripomína dovolenkové stredomorské destinácie. Otvára dnes o 11. h. „Cez týždeň bude spočiatku ešte zatvorené, ale víkendy vrátane piatka bude otvorené," informovala marketingová manažérka Milica Michrinová.

Veľké otváranie letnej sezóny ohlásili od soboty napríklad aj letné kúpalisko v Topoľčanoch či Margita Ilona v Leviciach.

V Kováčovej pri Banskej Bystrici to stihli už o týždeň skôr. „Otvorili sme 11. júna. Púšťame iba návštevníkov s antigénovým testom, ktorý nie je starší ako 24 hodín alebo s PCR testom, ktorý nie je starší ako 72 hodín. Takisto aj tých, ktorí majú doklad o očkovaní alebo prekonaní ochorenia COVID-19. Rozostupy ľudia musia dodržiavať pri vstupe, v rade pred pokladnicou. Potom sa už po areáli rozptýlia a nevytvárajú sa žiadne rady. Vstupné je ako vlani, nezvyšovali sme ho,“ povedal manažér pre gastronómiu v Holidaypark Kováčová Martin Mlynárčik.

Aj toto leto na kúpaliskách, rovnako ako vlani, poznačí pandémia a nutnosť zabezpečiť protipandemické opatrenia. Testy preto potrebujú všetci návštevníci akvaparkov, výnimku majú len deti do 10 rokov. „Test je možné nahradiť aj potvrdením o zaočkovaní (od prvej dávky musí uplynúť 21 dní) alebo potvrdením o prekonaní ochorenia (pred najviac 180 dňami),“ spresňuje hovorkyňa Úradu verejného zdravotníctva Daša Račková.

Ak si však pôjdete zaplávať do jazera, vodnej nádrže či na klasické kúpalisko, test nepotrebujete. Akvaparky totiž podľa odborníkov predstavujú vyššie epidemické riziko.

Koľko ľudí môže byť na kúpalisku: Čítajte na ďalšej strane >>>