Mariána (†41) a Vladimíra (†36) zasypala lavína, horský vodca varuje: Na čo si dať POZOR?
13. 12. 2022, 12:00 (aktualizované: 1. 6. 2024, 14:44)

V sobotu popoludní zasypala lavína vo Vysokých Tatrách piatich ľudí, z ktorých dvaja neprežili. Skupinka turistov ignorovala nielen výstrahy, ale aj varovania chatárov a do Priečneho sedla vo Vysokých Tatrách sa vybrali napriek lavínovému nebezpečenstvu. Na čo si dávať pozor, kedy situáciu nepodceňovať a môžu byť napríklad nebezpečné aj relatívne príjemné prechádzky?
Zdroj: hzs.sk
Zdroj: hzs.sk
Zdroj: hzs.sk
Galéria k článku
Nádielka snehu nepriniesla iba krásne zasnežené hory a čarovné výhľady, ale aj nebezpečenstvo. „Ťažko povedať, v ktorom ročnom období sú hory bezpečnejšie. V lete vás môže zastihnúť búrka. V zime sú aj kratšie dni, hrozí lavínové nebezpečenstvo, terén je zložitejší, sú nižšie teploty,“ vysvetľuje horský vodca Ján Kořínek. Aj preto sú niektoré zo známych turistických chodníkov počas zimy uzavreté. „Na známejších trasách ako sú Rysy či Kriváň, ktoré sú uzavreté v dôsledku zimnej uzávery, by ste od 1. novembra do 14. júna nemali nič robiť. Rovnako ani v Priečnom sedle,“ pripomína horský vodca. Práve tam sa vybrali aj dvaja Slováci, Marián a Vladimír z Prešova. Na Téryho chate, kde ich naposledy videli, dvojicu Slovákov zamestnanci varovali. Napriek tomu sa rozhodli vyraziť na Zbojnícku chatu cez Priečne sedlo. Práve spomínaná trasa patrí podľa Tatrancov medzi obťažnejšie.
Priateľka jedného z turistov čakala na dvojicu v Starom Smokovci. Tí však nedorazili a nedvíhali ani mobilné telefóny. „Po preverení chát v trase postupu, sa záchranárom podarilo zistiť, že dvojicu bolo posledný raz vidieť na Téryho chate, odkiaľ sa napriek varovaniam zamestnancov vybrali do Priečneho sedla. Vzápätí sa podarilo zistiť, že v približne rovnakom čase sa aj zo Zbojníckej chaty do Priečneho sedla vybrala dvojica turistov, no pre zlé podmienky pod sedlom sa otočili a vrátili sa na Zbojnícku chatu. Zo sedla nevideli nikoho zostupovať a v snehu neboli žiadne stopy,“ informovala na webovej stránke Horská záchranná služba.
Oblasť pod Priečnym sedlom šiel okamžite preveriť dobrovoľný záchranár pracujúci na chate spolu s ďalším kolegom. Z doliny spozorovali veľkú lavínu, ktorá sa uvoľnila spod Priečneho sedla. Vizuálne a aj pomocou lavínových vyhľadávačov preto začali prehľadávať lavínovisko, no bezúspešne. Zo Starého Smokovca medzitým odišli záchranári s vyhľadávacím systémom Recco a dvaja psovodi s lavínovými psami. „Po príchode na lavínovisko krátko za sebou pes označil miesta zasypania oboch mužov. Žiaľ, 36 a 41 – roční turisti pád lavíny neprežili,“ doplnili horskí záchranári.
Čo počas zimnej turistiky podceňujeme najviac? Článok pokračuje na druhej strane >>>
Horský vodca Ján Kořínek pripomína, že vždy predtým, ako sa v zime vyberieme na turistiku, by sme si mali sledovať stránky Horskej záchrannej služby, aktuálnu lavínovú situáciu a sledovať výstrahy na konkrétny deň. „Občas je dobré zavolať aj na niektorú z chát, na ktorú smerujeme. Personál aj zamestnanci turistom vďačne poradia, rovnako ako to bolo aj teraz. Turisti ich, žiaľ, neposlúchli,“ hovorí Ján Kořínek, podľa ktorého turisti počas zimnej turistiky podceňujú najviac práve lavínové nebezpečenstvo.
„Problémom sú aj nízke teploty, na ktoré nie sú dostatočne oblečení. Okrem toho je skoro tma, čo mnohí tiež podceňujú,“ prízvukuje.
Čo sa stane, keď vás zasype lavína? Článok pokračuje na druhej strane >>>
Ak nie sme na zimnú turistiku poriadne pripravení a keď preceňujeme svoje sily, môže sa to skončiť fatálne. Na otázku, čo robiť v prípade, ak nás zasype lavína, má Kořínek jasnú odpoveď.
„Nespravíte nič. Lavína vás zabetónuje a znemožní akýkoľvek pohyb a manévrovanie. Neplatí, že z lavíny sa vyhrabete. Ľudia by mali chodiť do hôr minimálne vo dvojici, s kompletným lavínovým výstrojom, mať lavínový vyhľadávač, lopatu, sondu. Mali by zvládnuť kamarátsku pomoc, čiže v prípade, že jedného z turistov zasype, druhý ho je schopný lavínovým vyhľadávačom vyhľadať a vykopať do pätnástich minút. Potom už šance na prežitie veľmi rýchlo klesajú a my ako záchranári sa k lavíne tak rýchlo nedostaneme. Kým sa informácia prenesie do doliny alebo na HZS trvá dlhší čas, väčšinou už potom iba vykopávame telá,“ dodáva Ján Kořínek.
Čo robiť, keď musím prejsť úsekom, kde hrozí pád lavíny?
Nebezpečenstvo na turistov však nečíha iba na horách, ale aj na prechádzke. Keďže teploty v posledných dňoch klesajú pod bod mrazu, na chodníkoch sa vytvára námraza. Pozor si treba dávať aj na stromy zasypané čerstvým snehom. Čoraz častejšie vydávajú meteorológovia výstrahy proti silnému vetru, v takom počasí by ste mali turistiku alebo hoci aj prechádzku okolo Štrbského plesa presunúť na iný deň.