Reklama

Hlina v OTVORENOM rozhovore: Šokujúci DÔVOD, prečo dal Matovič zatvoriť reštaurácie!

Video Player is loading.
Stream Type LIVE
Advertisement
Current Time 0:00
Duration 0:00
Remaining Time 0:00
Loaded: 0%
    • Chapters
    • descriptions off, selected
    • subtitles off, selected
    Alojz Hlina a Tomáš Drucker spojili sily: Ideme vyhnať Matoviča aj Fica
    Reklama

    Ešte v roku 2012 išiel s Igorom Matovičom (48) do volieb na jednej kandidátke, teraz hovorí, že šéfa OĽaNO treba vyhnať zo slovenskej politiky, pretože je ohrozením pre krajinu. V posledných voľbách to Alojzovi Hlinovi (51) nevyšlo s KDH. Teraz to skúša s lídrom mimoparlamentnej Dobrej voľby Tomášom Druckerom (43). Alojz Hlina nám v rozhovore povedal, prečo vzniklo toto spojenectvo, ako sa mu darí v gastro biznise aj koľko dotácií dostal ako podnikateľ od štátu.

    Prečo práve Tomáš Drucker a Dobrá voľba?

    - Máte nejaký politický priestor a vidíte v ňom politických hráčov. Už nemá zmysel robiť ešte menší slížik, naopak, má zmysel sa spájať. My sme boli v priebežnom kontakte už po voľbách 2020, keď sme reagovali na ten bláznivý nápad vládnych novín. Ak by vznikli, boli sme pripravení robiť opozičné noviny.

    FOTO Hlinovej pestrej minulosti si pozrite >>V GALÉRII<<

    Aké boli vaše mesiace po neúspechu vo voľbách, keď sa KDH tesne nedostalo do parlamentu?

    - V živote sú ťažké chvíle. Toto nebolo jednoduché. Samozrejme, že po voľbách to zamrzelo, lebo štyri roky som sa naozaj intenzívne venoval tej práci. A ja už keď niečo robím, tak poriadne. Aby toho nebolo málo, týždeň nato nám pre koronu zavreli naše gastro prevádzky. Ja nežijem z politiky, ja žijem pre politiku a živí ma to, čo vyrobíme v našich prevádzkach, ktoré nám zavreli týždeň alebo dva týždne po voľbách. Takže mi ešte bolo pridané a snažil som sa prežiť aj podnikateľsky, ale myslím si, že sa to ako-tak podarilo.

    Pozrite si video, ako Hlina v minulosti Druckerovi nakladal priamo v parlamente:

    Video Player is loading.
    Stream Type LIVE
    Advertisement
    Current Time 0:00
    Duration 0:00
    Remaining Time 0:00
    Loaded: 0%
      • Chapters
      • descriptions off, selected
      • subtitles off, selected
      Hlina bude s Druckerom v jednej strane: V minulosti mu takto NAKLADAL priamo v parlamente!
      Zdroj: Facebook Zomri

      Teraz ste si povedali, že do parlamentu patríte, preto to skúšate znova?

      - S KDH sme prehrali tesne. V absolútnom počte dostalo KDH viac hlasov ako v predošlých voľbách, no pre vyššiu účasť to nestačilo. Keby ste prehrali o triedu, tak je to jasné, ale my sme prehrali o kúsok. Viete, ja ten svoj politický príbeh považujem za nedopovedaný a beriem to ako výzvu. Politika je o tom niečo ukázať a dokázať. Dokážete to, keď nie ste opozičný poslanec, ale keď ste v exekutíve. Keď máte možnosť realizovať to, čo hovoríte.

      Mali ste po voľbách nádej, že budeme mať dobrú vládu s premiérom Igorom Matovičom?

      - Ilúzie k Igorovi Matovičovi som stratil dávno. Odišiel som od neho po polroku a po troch dňoch v karavane a čudujem sa ostatným, ktorí sú s ním už vyše 10 rokov. Parlamentná demokracia je systém, ktorý dokáže riadiť krajinu, ale parlamentná demokracia nie je strana, ktorá má štyroch členov plus bratrancov, sesternice a ideme vládnuť. To je ohrozenie parlamentnej demokracie.

      Dnes si čo myslíte o Igorovi Matovičovi?

      - Nosí v sebe pocit nejakého mesianizmu, chce sa silou-mocou vryť do pamäte. Dokázal, že v exekutíve nie je doma a je ohrozením pre krajinu. Prirovnal by som to k človeku, ktorý v starom Grécku zapálil Akropolu len preto, aby si ho história pamätala. Obávam sa toho, že keď budeme plniť túžby Igora Matoviča, hrozí nám, že sa z toho budeme spamätávať ešte niekoľko generácií.

      Aký je váš názor na Borisa Kollára?

      - Ja žasnem, aké podoby dokáže mať politika na Slovensku. Keby ste mi pred niekoľkými rokmi povedali, že Kollár bude predsedom parlamentu, tak by som vám povedal „nebláznite“ alebo „vytriezvite“. Toto považujem za extrém a chcem veriť, že do ešte väčšieho extrému nepôjdeme.

      Je v súčasnej koalícii lepší možný premiér, ako je Eduard Heger?

      - Máte tam veľkého technokrata Sulíka. Viete, celé voľby boli o emóciách, „racio“ úplne vymizlo. Tá emočná vlna vyplavila Matoviča na 25 percent, ale stalo sa mu to, ako sa hovorí, včera ho milovali, dnes nenávidia. Tých emócií je dnes opäť veľa a treba technokraticky riadiť krajinu, preto sa mi javí, že je to miesto pre Sulíka. Z toho, čo tam teraz je, sa mi zdá najpríčetnejší.

      S OĽaNO a so Smerom vylučujete spoluprácu?

      - Pokračovanie Matoviča je ohrozenie pre krajinu. OĽaNO vytiahlo Fica z politického hrobu. Obaja by už mali v politike skončiť.

      Na tlačovke, na ktorej ste oznámili spoluprácu s Tomášom Druckerom, bol aj Rado Baťo, bývalý poradca Andreja Kisku či Ivety Radičovej. Aké bude jeho miesto v strane?

      - Rado Baťo je súčasťou predsedníctva.

      Čítajte na ďalšej strane: Musel pre opatrenia vylievať kapustnicu? >>

      Podnikáte v gatro priemysle. Uchádzali ste sa o štátnu pomoc a dostali ste ju?

      - U nás to riešila manželka, za čo ju veľmi obdivujem, lebo ja sa týchto administratívnych vecí bojím. Samozrejme, o tie pomoci, ktoré boli, sme sa uchádzali.

      Koľko ste dostali od štátu?

      - Dostali sme to, na čo sme mali nárok, a všetko sme vydokladovali. My sme z tých dvoch reštaurácií a jedného salaša zaplatili v tých normálnych rokoch vyše milióna eur ročne na daniach a odvodoch, tak si myslím, že sme celkom dobrý subjekt na podporu. Uchádzali sme sa o 10 percent z tržieb, pravdou však je, že to sa mi zdá málo. Rozumný štát by si mal vážiť rozumné subjekty, lebo tí, čo platia, budú platiť. To je všetko o šikovnosti politických predstaviteľov a ja mám pocit, že v tomto idú úplne opačným smerom.

      Museli ste prepúšťať?

      - Dohodárom a študentom sme ukončili spoluprácu, ale kmeňových zamestnancov sme sa snažili udržať a vo veľkej miere sa nám to podarilo. Napriek tomu, že to stálo peniaze, sa nám to vrátilo, keď sa uvoľnila druhá vlna. Viem, že vtedy mali niektorí problém, že poprepúšťali ľudí, a keď sa otvorilo, nemal kto variť. My sme si kuchárov nechali, takže sme vedeli zo dňa na deň zareagovať. Dokopy sme mali viac ako 100 zamestnancov vrátane študentov a dohodárov, teraz ich máme asi 70.

      Čo bolo najhoršie na opatreniach pre gastro, s čím ste zápasili aj vy?

      - To ste nemohli vyštudovať, ako sa správať, keď je pandémia koronavírusu. Každý sa učil za pochodu. Pri tretej vlne už z pohľadu štátu nie je právo robiť chyby. To už je o mentálnej nedostatočnosti zvládať problémy. Tretia vlna je najhoršia. V stredu kuchári navarili kapustovú polievku, v piatok večer sme im povedali: „Už nevarte, od zajtra ste zatvorení.“ Takto sa to nerobí. Musíte to povedať v predstihu, slušne to s ľuďmi odkomunikovať. Hneď ako poviete nejaký zákaz, musíte myslieť na to, ako to nahradíte, lebo tie výplaty treba dať. Sú silnejšie firmy, ktoré to zvládajú, ale poznám príbehy ľudí, ktorí nie sú žiadni podvodníci a žijú zo dňa na deň. Oni mali problém dať ľuďom pred Vianocami výplaty, na to nikto nemyslel. Len zavrieť. Teraz sú už reštaurácie zavreté pre neschopnosť. Kde v Európe je to tak? V Rakúsku sa jasne povedalo: „Od tohto dňa budete zavretí na tri týždne.“ Všetci vedeli, o čo ide, rešpektovali to a majú to za sebou. My sme sa to dozvedeli zo dňa na deň a dlho sme nevedeli, kedy bude koniec, až pred Vianocami sa povedalo, že 3. januára.

      Aj vy ste vyhadzovali kapustnicu pre opatrenia?

      - Keď máte variť, tak varíte, a keď vám na druhý deň povedia „už nevarte“, čo s tým urobíte? Musíte to vyliať. Tak ako každé normálne gastro, aj my sme každým týmto sekom mali straty, ktoré neviete sanovať. Zostanú vám potraviny, ktoré musíte buď vyhodiť, alebo ich rozdať medzi zamestnancov.

      V čom je problém, že to u nás takto funguje?

      - Ja už to v určitom momente vidím ako pomstu pre gastronómiu. Niekomu sa vypomstiť musíte, tak v prvom rade na deťoch, lebo tie nevedia protestovať. A potom na gastronómii. Tu sa tí ľudia, ktorých označujú za podvodníkov, ale viete, pre zlodeja každý zlodej... V gastronómii sú desaťtisíce ľudí, rodín, ktorí nechcú zákazníkom predávať pokazenú polievku a ktorí to robia s láskou. Možno to súvisí aj s tým, že v tých ľuďoch, ktorí o tom rozhodujú, je nenávisť často aj personalizovaná voči ľuďom, ktorí v gastronómii robia.

      Myslíte tým, že niekto z politikov sa mstí niekomu v gastre?

      - To už aj iní hovoria, že Matovič sa zatvorenými reštauráciami pomstil Hlinovi. Máte tam viac neúspešných príbehov. Krajniak mal kaviareň, kde mu dvere nechytali zákazníci, ale občúraval pes. Nikto tam nechodil. Heger predával vodku. To sú také paradoxy, že čo oni robili, to teraz nenávidia a možno aj s tým súvisia tie zatvorené reštaurácie. Tí ľudia v gastre však za to nemôžu. Ja v gastre robím od 90. rokov. Všelikto tu už bol, eldorádo mafie atď., ale posledných 10 rokov sú v gastronómii slušní ľudia, ktorých to baví, ktorí to chcú robiť a neberú to tak, že, s prepáčením, ideme od*bať štát. O to viac mi to je ľúto, lebo práve títo ľudia dostávajú zabrať.

      To myslíte vážne, že pomsta Matoviča voči vám?

      - Zachytil som to vo viacerých komentároch. Tá malosť niekoho je aj v tom, že je schopný sa mstiť celému sektoru cez nejakú personálnu nevraživosť.

      Čo zmenila pandémia na vašom podnikaní?

      - Ja som prežil dlhé roky v Číne, mám ju rád, veľa som sa tam naučil. Čínsky znak pre krízu je zložený z dvoch častí: nebezpečná a príležitosť. Čiže aj kríza môže byť taká. Zocelila nás, uzemnila nás a ja sa aj v tomto náročnom období snažím byť pozitívny a hľadám, v čom je tá príležitosť. Aj v gastronómii, aj v podnikaní vždy niekto prežije. S položartom hovorím, že aj keď v Petržalke budú dunieť delá a bude sa tu bojovať, tak v Bratislave aspoň dve reštaurácie fungovať budú.

      Dali ste peniaze do spojenectva s Tomášom Druckerom? Bola to podmienka?

      - Žiaľ, v slovenskej politike si niekto za pár tisíc kúpi nejakého politika, kočíruje ho a potom vidíme dôsledky. Ubehlo už dosť času od novembra 1989, aby sa ľudia vedeli postaviť na nohy aj finančne. Tí, ktorí sa venujú podnikaniu a nepodarilo sa im to za 30 rokov, nech sa nevenujú podnikaniu a idú radšej robiť niečo iné. Myslím si, že za tých 30 rokov je tu aj dosť ľudí, ktorí vedia robiť politiku bez toho, aby si utekali preplatiť každý bloček za naftu. Nemusia sa hanbiť dať svoje peniaze do politického projektu. Tak ako som dal peniaze do KDH, tak som pripravený aj teraz.

      Ako vidíte vaše šance v krajských a komunálnych voľbách v roku 2022 a potom o dva roky v parlamentných?

      - Naozaj je tu mizéria, že ľudia by chceli niekoho voliť, ale nemajú koho a potom to zo zúfalstva hádžu Uhríkovi. Toto je nebezpečné. Dnes je nutnosť nie sa rozdeliť, ale spojiť sa a ponúknuť alternatívu. Otázka je, ako to bude chutiť. Aby ľudia za tým videli aj príbeh, aj chuť. Spojenectvo s Tomášom Druckerom by mohlo chutiť za tým technokratickým vnímaním a profesionálnym manažovaním procesov, čo sú kľúčové parametre pri riadení krajiny, aj vytrvalosťou a odhodlanosťou meniť veci. Sme pripravení sa spájať a verím, že aj iní ľudia si myslia, že to nie je o tom, že čím viac prúžkov, tým viac Adidas.

      Prečítajte si tiež: