Hlavný hygienik Mikas pripomína rodičom: Viete, kedy musíte dať vaše dieťa povinne ZAOČKOVAŤ?
11. 2. 2023, 18:00 (aktualizované: 1. 6. 2024, 14:51)
Očkovanie je najúčinnejšia prevencia proti vybraným závažným infekčným ochoreniam – zabraňuje vzniku vážnych zdravotných komplikácií a predchádza trvalému poškodeniu zdravia po ich prípadnom prekonaní, resp. úmrtiu. Informuje o tom Úrad verejného zdravotníctva na sociálnej sieti.
Zdroj: Profimedia.sk
Zdroj: Andrew Medichini
Zdroj: Profimedia
Galéria k článku
Pediatri očkujú deti proti tým závažným infekčným ochoreniam, ktoré môžu ohroziť ich zdravie a ani dnes ich nie je možné v niektorých prípadoch úspešne vyliečiť. Nejde o banálne ochorenia, s ktorými sa organizmus vyrovná za pár dní a bez rizika trvalých zdravotných následkov.
"Chápem vaše obavy z toho, ako dieťatko zvládne priebeh očkovania. Sám som otec dvoch detí, ktoré sme s manželkou dali zaočkovať. Netreba však zabúdať na to, že vedci, epidemiológovia a lekári majú potrebné odborné vzdelanie i prax a chcú pre zdravie vašich detí to najlepšie. Dôverujte odborníkom v téme očkovania - jeho odmietanie totiž môže viesť k opätovnému výskytu infekčných ochorení až epidémií, ktoré sa u nás pre systematické očkovanie už dlhodobo nevyskytovali," vysvetľuje hlavný hygienik Ján Mikas.

Povinné pravidelné očkovanie detí je hradené z verejného zdravotného poistenia. V Slovenskej republike sa v súčasnosti detská populácia povinne očkuje proti 10 závažným infekčným ochoreniam.
Povinné očkovanie sa netýka len detí, ale aj dospelých. Preočkovanie dospelých proti záškrtu a tetanu sa vykonáva kombinovanou očkovacou látkou každých 15 rokov. V prípade prekročenia intervalu sa preočkovanie proti záškrtu a tetanu vykonáva vždy len jednou dávkou. Prvé preočkovanie dospelých proti záškrtu a tetanu sa odporúča vo veku 30 rokov a ďalej každých 15 rokov.