Úrad verejného zdravotníctva (ÚVZ) SR upozorňuje na výskyt nebezpečných kozmetických výrobkov v Európskej únii (EÚ). Do systému RAPEX (rýchly výstražný systém pre nepotravinárske výrobky) ich nahlásili kontrolné orgány vo Švédsku. Je možné, že sa nachádzajú aj na Slovensku. 

FOTKY VÝROBKOV SI POZRITE V »GALÉRII«

Medzi nebezpečný kozmetický výrobok patrí krém na zosvetlenie pokožky s názvom Bronz Tone Maxi Tone. Pochádza z Pobrežia Slonoviny. Výrobok obsahuje látku klobetazol propionát , ktorá patrí do skupiny kortikosteroidov a je viazaná na lekársky predpis. Môže spôsobiť podráždenie pokožky a endokrinné problémy.

Do RAPEX-u bol nahlásený aj  kozmetický výrobok na zosvetlenie pokožky s názvom El Nett Cream, rovnako z Pobrežia Slonoviny. V tomto výrobku bola zistená prekročená koncentrácia kyseliny salicylovej.

Problematický je aj výrobok na zosvetlenie pokožky značky Shivanya s názvom Shivanya Beauty Cream. V tomto výrobku zistili prítomnosť ortuti. Tá sa kumuluje v ľudskom tele a môže poškodiť obličky, mozog, nervový systém, môže ovplyvniť aj reprodukciu.

Nebezpečný je aj výrobok na zosvetlenie pokožky s názvom New Light Zaban Cream z Pobrežia Slonoviny. V ňom zistili prekročenú koncentráciu kyseliny salicylovej. Aj posledný výrobok s názvom La Bamakoise Tamarin Creme z Pobrežia Slonoviny mal problém s prekročením koncentrácie kyseliny salicylovej.

Prečítajte si tiež: