Do práce už aj s COVIDOM? Slováci, pozrite: Mikas na rovinu o tom, čo nás čaká na JESEŇ
18. 9. 2022, 13:30 (aktualizované: 1. 6. 2024, 14:34)
Pandémia a tvrdý lockdown pripravili o prácu tisícky Slovákov! Najviac utrpel gastropriemysel, malí podnikatelia museli prepúšťať, v najhorších prípadoch zatvorili prevádzky úplne. Boj s koronavírusom sa nepodarilo vyhrať ani po dvoch rokoch a mnohí sa obávajú, že scenár so striktnými opatreniami sa zopakuje. Na aké opatrenia sa máme pripraviť a čo bude v prípade, že sa objaví ďalší variant?
Zdroj: TASR/ Pavol Zachar
Zdroj: TASR/AP
Zdroj: TASR/ Roman Hanc
Galéria k článku
Keďže leto sa už skončilo a spolu s jeseňou prichádza chrípkové obdobie, Slováci sa boja, že vláda spolu s odborníkmi a hlavným hygienikom Jánom Mikasom pristúpia k opätovnému zavedeniu opatrení.
„Pokiaľ sa neobjaví nejaký významný variant, ktorý by zmenil aktuálnu situáciu k horšiemu, tak nepredpokladáme, že by sme museli pristúpiť k takým vážnym opatreniam, ako sme pristúpili v minulosti,“ potvrdzuje Ján Mikas. „Nie je naším cieľom robiť opatrenia týkajúce sa povinností, chceli by sme ísť cestou odporúčaní a informovať ľudí o tom, ako sa chrániť,“ vysvetľuje.
Vrásky na čele robí mnohým aj návrat k režimu OTP (očkovaní, testovaní, prekonaní). Tí, ktorí neboli zaočkovaní, nemohli ísť napríklad do obchodov, práce alebo na večeru do reštaurácie. Na Slovensku máme celkovo zaočkovaných 2 792 696 ľudí, z čoho všetky dávky dostalo 2 546 887 z nich.
Anketa
Ste zaočkovaní proti koronavírusu?
K tomu, aby sme dosiahli 60-percentnú zaočkovanosť a vybudovali si kolektívnu imunitu, by sa muselo dať zaočkovať ešte viac ako pol milióna Slovákov. K tomuto číslu však máme poriadne ďaleko, keďže za jediný deň sa podľa webovej stránky korona.gov.sk dá zaočkovať v priemere 10 ľudí.
Ján Mikas však tvrdí, že ani napriek tejto štatistike sa návrat k režimu OTP neočakáva. „Myslím si, že vakcína bola a bude dostupná. Každý má informácie o svojom zdravotnom stave, každý vie odhadnúť mieru rizika, každý by mal prebrať zodpovednosť za svoje zdravie a zvážiť, či sa dá zaočkovať alebo nie. Ja si myslím, že očkovanie ostane ako odporúčané,“ predpokladá hlavný hygienik.
Článok pokračuje na nasledujúcej strane >>>
Ako hovorí, covid sa stáva našou súčasťou a budeme sa s ním musieť naučiť žiť. „Preto k nemu treba postupne pristupovať ako k bežnému akútnemu respiračnému ochoreniu. Všetko bude závisieť od toho, ako sa bude situácia vyvíjať. Naozaj by to mohol zmeniť iba nejaký vážny variant,“ upresňuje hlavný hygienik, ktorí tvrdí, že ľudia, inštitúcie, ale aj jednotlivé rezorty musia začať už teraz sami od seba a sami prevziať zodpovednosť za svoje zdravie.
„Nemusí byť niečo napísané ako povinnosť vo vyhláškach, ak má niekto pocit, že je v nejakom ohrození alebo sa cíti nekomfortne, nech si dá rúško, nie je to hanba,“ ozrejmuje.
V zahraničí, napríklad v Londýne, bolo dokonca bežnou praxou, že do práce chodili aj tí s covidom. Dýchacie cesty mali prekryté respirátorom a namiesto toho, aby pracovali z domu, sa pohybovali medzi ľuďmi. Podobný scenár čaká podľa Mikasa aj Slovákov.
„Ja si myslím, že v priebehu niekoľkých rokov sa to tak udeje. Pravdepodobne bude covid braný ako akútne respiračné ochorenie. Človek bude môcť chodiť aj do práce, ale je dôležité, aby si zvážil, či ísť, či nie. Odporúčam však radšej zostať doma, nepodceniť situáciu a vyležať to, netreba so zdravím hazardovať,“ pripomína.
Aktuálne na našom území platia dve vyhlášky Úradu verejného zdravotníctva. „Jedna sa týka použitia respirátorov, druhá izolácie počas karantény,“ pripomína hlavný hygienik.
Článok pokračuje na nasledujúcej strane >>>
Povinné prekrytie horných dýchacích ciest respirátorom platí len pre personál zdravotníckych a sociálnych zariadení, ako napríklad v nemocniciach, ambulanciách či lekárňach pri kontakte s klientmi a pacientmi.
Nariadenie sa vzťahuje aj na návštevníkov zdravotníckych a sociálnych zariadení, pacientov v čakárňach a ambulanciách lekárov i zákazníkov lekární. Prekrytie horných dýchacích ciest je odporúčané aj na všetkých miestach, kde sa stretávajú osoby mimo spoločnej domácnosti. Čo sa týka domácej izolácie, aktuálne je v trvaní 5 dní od dátumu odobratia vzorky s pozitívnym výsledkom.
Ministerstvo, hygienici, ale aj konzílium pripomínajú aj podnikom, inštitúciám či školám, aby zohľadňovali dodržiavanie základných odporúčaní, ako napríklad dodržiavanie odstupov, používanie dezinfekcie či vetranie priestorov. Majú si zároveň aktualizovať svoje pandemické pohotovostné plány, aby vedeli podľa potreby flexibilne reagovať na vývoj situácie, ktorú je len ťažko odhadnúť, aká bude.
Na covid sme však už pripravení, výhodou je, že okrem vakcín máme už aj lieky s vysokou účinnosťou. V priebehu augusta k nám dorazilo 25 000 balíčkov lieku Paxlovid. „Liečba liekom je určená pre dospelých pacientov s miernym až stredne ťažkým priebehom ochorenia COVID-19 s potvrdeným ochorením COVID-19 metódou RT-PCR, LAMP testu alebo antigénovým testom vykonaným zdravotníkom,“ uvádza ministerstvo. Predpísať ho môžu obvodní i špecializovaní lekári po tom, ako PCR test preukáže u pacienta COVID-19.
Európska komisia navyše už schválila prvé dve vakcíny, ktoré sú prispôsobené na variant omikron. Ich použitie dokonca schválila. Rozhodnutie sa týka upravených vakcín Comirnaty od konzorcia Pfizer/BioNTech a Spikevax od výrobcu Moderna. Určené sú pre ľudí vo veku od 12 rokov. Podané však môžu byť najmenej tri mesiace po tom, ako dostali poslednú dávku aspoň základného očkovania pôvodnou vakcínou.