Hlavná epidemiologička Hudečková varuje: TOTO sa stane, keď necháme ŠKOLY OTVORENÉ!
26. 11. 2021, 12:00 (aktualizované: 1. 6. 2024, 6:51)
Na Slovensku od štvrtka platí zákaz vychádzania. Napriek tvrdšiemu lockdownu, ktorý navrhli odborníci, vláda šla opäť cestou kompromisu. Namiesto troch týždňov platí len 14 dní, neočkovaní sa v práci budú testovať len raz do týždňa, no azda najväčším kameňom úrazu sú otvorené školy. Hlavná epidemiologička Henrieta Hudečková vysvetľuje, prečo bolo potrebné žiakov načas nechať doma!
Zdroj: František Iván
Zdroj: Jakub Kotian
Zdroj: Radovan Stoklasa
Galéria k článku
Konzílium odborníkov odporúčalo prerušiť prezenčnú výučbu žiakov od druhého stupňa základných škôl a starších do 3. decembra. Na vyučovanie by chodili len najmenší na prvom stupni a v škôlkach.
Strana SaS však návrh vetovala, takže školy ostávajú otvorené. „Priniesli sme na vládu identický návrh s konzíliom. Treba si však uvedomiť, že sme narazili na politickú realitu a tou je koaličná zmluva. To právo veta je a býva v štandardných koaličných zmluvách, avšak žiadna nepočíta s tým, že by mohlo dôjsť k takejto situácii,“ obhajoval slabší lockdown premiér Eduard Heger (OĽaNO).
Anketa
Myslíte si, že mali dočasne zatvoriť aj školy?
Minister financií Igor Matovič (OĽaNO) uviedol, že kompromis s SaS urobil z detí pokusných králikov. „Školy sa stali doslova rozbuškou covidu až sa nám rozhorelo celé Slovensko… a tak sú dnes s obrovským náskokom najviac pozitívne školopovinné deti a následne ich rodičia,“ skritizoval na sociálnej sieti.
Hlavná epidemiologička ministerstva zdravotníctva Henrieta Hudečková hovorí, že cieľom dočasného prerušenia prezenčnej výučby na školách bolo hlavne odľahčiť tlak na nemocnice a nechať zdravotníkov sa na chvíľu nadýchnuť. „Zatvorenie škôl na určitý čas sme navrhovali z toho dôvodu, aby sme prerušili reťazový proces šírenia nákazy. Máme vysokú chorobnosť žiakov najmä na druhom stupni základných škôl a stredných škôl. Dnes je prvoradým cieľom v tejto veľmi zlej situácii, v ktorej sme, sploštiť krivku chorobnosti, znížiť počet nových prípadov, a tým odľahčiť zdravotníctvu znížením tlaku na lôžka v nemocniciach.“
Dôležitým opatrením je však stopnúť aj mimoškolské aktivity, kde sa medzi sebou miešajú deti z rôznych kolektívov. Podľa Mateja Mišíka, riaditeľa Inštitútu zdravotných analýz, tvoria totiž školopovinné deti 25 % zo všetkých pozitívnych prípadov.
Epidemiologička vysvetlila, že odborníci navrhovali plošné a prerušované zatváranie škôl. Žiaci by sa týždeň učili z domu, potom dva týždne prezenčne v škole, potom opäť z domu. K upokojeniu situácie v nemocniciach by pomohli aj vianočné prázdniny. Odborníci by v januári prehodnotili, či toto opatrenie nemocniciam pomohlo alebo nie.
„Deti sú prenášači, môžu byť asymptomatickí alebo môžu mať veľmi mierne príznaky nádchy. Sme v období akútnych respiračných infekcií, takže pre bežnú nádchu rodič nejde s dieťaťom lekárovi. Šíri to ďalej v škole, zo školy sa nákaza dostáva do rodiny, z rodín do firiem, z firiem do ďalších rodín, z tých rodín do školy a tak ďalej. Je to podobný spôsob šírenia ako bol vlani,“ objasnila Hudečková.
Čo sa stane so školami: Čítajte na ďalšej strane >>>
Rozčarovaný je aj hlavný hygienik Ján Mikas. „Je to najhoršia epidemická situácia za celú pandémiu. Žiaľ, dôležitá vec, čo sa týka škôl, nebola prijatá,“ uviedol. Otvorené školy podľa neho pravdepodobne spôsobia predĺženie lockdownu. „Môže to mať dosah na vývoj. My sa budeme snažiť nejakým spôsobom vykompenzovať, že toto opatrenie nebolo schválené,“ povedal Mikas.
Svojich 36 regionálnych hygienikov vyzval, aby školy veľmi pozorne sledovali. „Ak si to bude epidemická situácia vyžadovať, neuzatvoria iba triedu, ale celú školu. Nebude to mať taký efekt, akokeby sa to zatvorilo celoplošne, ale na regionálnom princípe sa budeme snažiť robiť maximum,“ dodal. Zdôzranil, že šíreniu nákazy sa pokúsia zabrániť aspoň opätovným nosením rúšok v školách.
Aj Slovenská komora učiteľov (SKÚ) tvrdí, že nové protipandemické opatrenia sú z hľadiska ochrany zamestnancov škôl, žiakov a ich rodín nedostatočné.
Podľa štátnej tajomníčky ministerstva školstva Svetlany Síthovej zatváranie škôl nič nevyrieši a dopadne to ako vlani. „Minulý rok nám títo odborníci odporúčali 15. októbra zavrieť školy a v decembri sme tu mali situáciu veľmi obdobnú tej dnešnej. Po dvoch mesiacoch zavretých škôl bolo na tom Slovensko veľmi zle. Zrejme teda zavreté školy nemali žiadny dosah na to, že aká bola pandemická situácia,“ povedala štátna tajomníčka v relácii TA3 Raňajky. Doplnila, že zatváranie škôl neodporúča ani Svetová zdravotnícka organizácia a v iných krajinách je to tiež posledná možnosť ako zabrzdiť pandémiu.
Minister školstva Branislav Gröhling (SaS) oznámil, že od pondelka (29. 11.) ostanú zatvorené, resp. na dištančnú výučbu prejdú základné umelecké školy (ZUŠ), centrá voľného času (CVČ), jazykové školy i krúžky a mimoškolské aktivity. Rovnako avizoval, že by sa zimné prázdniny mohli začať skôr, vyučovanie by sa pred koncoročnými sviatkami mohlo skončiť už 17. decembra. „Musím sa ešte o tom poradiť," povedal.