Epidemiologička: V TENTO DÁTUM na číslach uvidíme, čo spravila návšteva pápeža!
16. 9. 2021, 6:00 (aktualizované: 1. 6. 2024, 6:44)

Desaťtisíce nadšených veriacich v Prešove, Košiciach aj v Šaštíne vítali pápeža Františka. V čase nástupu tretej vlny na Slovensku ide o veľké riziko šírenia doteraz najinfekčnejšieho delta variantu. Podujatí sa mohli zúčastniť poväčšine len očkovaní, no ani tí nie sú pred infekciou na 100 percent chránení. Hlavná odborníčka ministerstva zdravotníctva pre epidemiológiu Henrieta Hudečková vysvetľuje, čo sa dá očakávať v najbližších dňoch. Ak sa ľudia nakazili, čísla by mali vyskočiť už v tento dátum!
Zdroj: Jakub Kotian
Zdroj: Milan Kapusta
Zdroj: Roman Hanc
Galéria k článku
Aký vývoj epidemiologickej situácie očakávate v najbližších dňoch?
- Očakávame nárast, pretože posledný týždeň sa počet prípadov zdvojnásobil. Pre tento delta variant je to typické, že sa šíri rýchlejšie geometrickým radom. Ak predtým jeden nakazil dvoch, tak teraz infikuje štyroch.
Mali by sme sa teda obávať?
- Vzhľadom na to, že nemáme dostatočne zaočkovanú populáciu, tak určite k nejakým problémom príde. Deti v tejto situácii tiež zohrávajú svoju úlohu ako šíritelia. Nemusia mať symptómy, nemusia mať závažné klinické stavy, i keď ojedinele sa môžu vyskytnúť, lebo aj u detí sú zaznamenané ťažie stavy, ale nie tak často ako u dospelých.
Koho sa týka riziko nakazenia?
- Naši starší občania môžu byť v rizikovom prostredí a to aj po očkovaní dvomi dávkami. Ak sú imunitne oslabení, nemuseli si vytvoriť dostatočnú hladinu protilátok, v čase už mohla hladina protilátok teoreticky aj klesnúť, takže môžu byť vystavení šíreniu vírusu. Chorobnosť nám narastie v mladších ročníkoch, ale môžeme mať postihnutých aj starších, dokonca aj zaočkovaných, keďže delta variant je špecifický.
Dá sa povedať, že epidemiologická krivka už rastie exponenciálne (v násobkoch)?
- Krivka prudko narastá. Či rastie exponenciálne sa ešte nedá jednoznačne povedať, keďže ide len o druhý týždeň. Ale dôležité je, že to narastá, chorobnosť ide hore a ten dvojnásobný skok niečo znamená. No nemusí to byť ešte katastrofa, ak budú dodržiavané prijaté opatrenia, vrátane testovania a rešpektovania situácií, ktoré sú popísané v covid automate. V takom prípade by sme to mohli zvládnuť.
Máme už na Slovensku komunitné šírenie?
- Zatiaľ si myslím, že ide o reťazové šírenie. Komunitné šírenie znamená, že nevieme, kto od koho ochorel. Pokiaľ je to lokalizované v jednom okrese, tam sa ešte dá dohľadať, kto bol s kým v styku, či sa zúčastnil nejakých spoločenských podujatí. Reťazové šírenie môže byť aj také, že dieťa sa infikuje v škole alebo to do nej zavlečie, ďalšie dieťa do svojej rodiny, odtiaľ na pracovisko. Pokiaľ nemáme skontrolovaných pracovníkov, ktorí sú zamestnaní napríklad vo veľkých halách, tak tam môže dôjsť k ďalšiemu šíreniu, ale stále hovoríme o reťazovom šírení. Ide o prenos z jedného prostredia do druhého, zo školy do rodiny, z rodiny do firmy, z firmy do ďalšej rodiny a podobne. Stále však ide o reťazové šírenie, lebo keď to detailne rozoberieme, tak vieme, odkiaľ infekcia išla.
Čo spôsobí návšteva pápeža? Čítajte na ďalšej strane >>>
Doteraz sme si delta infekciu priniesli najmä zo zahraničia, spomínali ste, že rizikové sú aj školy a ako môže návšteva pápeža ovplyvniť ďalší vývoj situácie?
- Myslím si, že dôjde k nárastu. Upozorňujem však, že opatrenia boli nastavené. Pokiaľ budú dobre dodržané, nemuselo by to byť mimoriadne zlé. Ale myslím si, že k šíreniu vírusu dôjde. Predsa je to len nahromadenie veľkého počtu ľudí, i keď mali by byť očkovaní, minimálne otestovaní s novým testom.
Keďže väčšina okresov prešla do horšej farby, otestovaných sa zúčastní len niekoľko stovák ľudí. Aké riziko šírenia koronavírusu hrozí medzi zaočkovanými?
- Keď sú očkovaní, tam ešte závisí od veku. Samozrejme, očkovanie chráni, no nie je to absolútne. Ak by tam šli starší ľudia vo vysokom veku alebo sú imunokompromitovaní, teda nemajú dobrý zdravotný stav, prípadne sú na imunosupresívnej liečbe, ktorá potláča imunitu, tak tí majú riziko, že by sa mohli infikovať. Ale my nevieme dopodrobna, aká je skladba účastníkov podujatia. Predpokladám, že starší ľudia, ktorí majú nejaký problém, sa pravdepodobne nehlásili. Myslím si, že sú v tejto dobe opatrnejší.
Pri delta variante je iná inkubačná doba. Kedy by sa mohol prejaviť nárast prípadov po návšteve pápeža?
- Inkubačná doba je kratšia, človek sa rýchlejšie infikuje a už druhý deň môže šíriť vírus ďalej a pritom nemusí mať ešte klinické príznaky. Možný nárast prípadov by sme mohli vidieť začiatkom budúceho týždňa (20.9./21.9. pozn. red.). Ak však ľudia dodržia všetky stanovené opatrenia, to by mohlo riziko šírenia vírusu minimalizovať.
Ľudia na podujatia s pápežom chodia postupne, niektorí aj niekoľko hodín pred začiatkom. Pomôže to zabrániť riziku šírenia?
- Problém je, keď to skončí. Nemôžu čakať, že do hodiny sa dostanú von, aj to môže niekoľko hodín trvať. Pripravené to je, ale isté teoretické riziko tam ostáva. Rizikom pre starších ľudí odhliadnuc od tohto podujatia sú aj obchodné domy a tam taká kontrola nie je ako pri návšteve pápeža.