Reklama

Gröhling k otváraniu škôl a testovaniu žiakov aj rodičov: Oplatí sa to kvôli dvom týždňom?

„Už dva týždne diskutujeme o otvorení škôl. Na krízovom štábe sme presadzovali náš plán - otvorenie škôl, návrat k semaforom (teda individuálne zatváranie tried či škôl, ak sa objaví pozitívny prípad) a dobrovoľná možnosť testovania pre zamestnancov, žiakov a rodičov (zdôrazňujem slovo „dobrovoľný“)," uviedol minister školstva.

Zdroj: Pavel Neubauer

Reklama

Minister školstva, vedy, výskumu a športu Branislav Gröhling (SaS) žiada pri otváraní škôl o zachovanie pokoja. Tvrdí, že na ministerstve robia všetko pre to, aby našli najlepšie riešenie, ako dostať žiakov do škôl už 7. decembra a súčasne nastaviť aj pravidlá od januára 2021. Informoval o tom šéf rezortu školstva na svojom profile na sociálnej sieti.

„Už dva týždne diskutujeme o otvorení škôl. Na krízovom štábe sme presadzovali náš plán - otvorenie škôl, návrat k semaforom (teda individuálne zatváranie tried či škôl, ak sa objaví pozitívny prípad) a dobrovoľná možnosť testovania pre zamestnancov, žiakov a rodičov (zdôrazňujem slovo „dobrovoľný“)," uviedol minister školstva.

Tvrdí, že semafory boli overené a fungovali, ale ústredný krízový štáb ich návrh neschválil na základe súčasnej nepriaznivej situácie. „V stredu (25. 11.) nám zadal úlohu priniesť návrh riešenia, ako otvoriť školy a zároveň zabezpečiť aj ochranu zdravia cez testovanie zamestnancov, žiakov či rodičov," priblížil Gröhling.

Video Player is loading.
Stream Type LIVE
Advertisement
Current Time 0:00
Duration 0:00
Remaining Time 0:00
Loaded: 0%
    • Chapters
    • descriptions off, selected
    • subtitles off, selected
    Minister školstva má naplánovať, ako vrátiť deti do škôl od 7. decembra (TASR)

    Poznamenal, že už dnes komunikoval so Združením miest a obcí Slovenska, Úniou miest Slovenska, Asociáciou základných škôl, súkromnými aj cirkevnými zriaďovateľmi a diskutujú o tom, či je vôbec niečo také možné. „Veľakrát sme na ministerstve vedeli nájsť nové riešenia a aj školy sa v tomto čase dokázali vynájsť a prispôsobiť. Pokúsime sa o to spoločne opäť," vyhlásil minister s tým, že vníma všetky okolnosti.

    Ako tvrdí, škola nemôže zabezpečovať testovanie sama. „Zriaďovateľ bude musieť zabezpečiť personál. Musíme na to tiež získať financie. Musíme hľadieť aj na možnosť dobrovoľnosti a na množstvo ďalších otázok, ktoré všetci máte," dodal minister s tým, že v najbližších dňoch sa pokúsia nájsť čo najlepšie riešenie, ktoré vyhovie všetkým.

    Gröhling tvrdí, že v otázke financií plánuje stretnutie aj s ministerstvom financií. Zaoberať sa podľa neho budú musieť aj otázkou, že niektorí rodičia odmietnu dať otestovať seba alebo deti. Zároveň poznamenal, že nebude možné otestovať všetkých žiakov a ich zákonných zástupcov. „Je to výrazná logistická operácia, ktorú by sme museli spraviť. Pôjdeme určitými fázami a budeme diskutovať so zriaďovateľmi, ako by sme postupne vedeli naštartovať veci a možno aj vyhodnotiť celú situáciu a poučiť sa z nej aj do januára, keď by sme mali nastavené ďalšie, už podrobnejšie pravidlá," povedal minister. V prípade otvorenia stredných škôl sa bude musieť podľa ministra riešiť aj otázka fungovanie stredoškolských internátov.

    Anketa

    Kedy by sa podľa vás mali deti vrátiť do škôl?

    Článok pokračuje na ďalšej strane: Pýtali sme sa ministerstva školstva, ako bude testovanie prebiehať a či sa oplatí otvárať školy na 2 týždne »»

    Pýtali sme sa, či už má ministerstvo pripravený plán alebo aspoň predstavu, ako bude testovanie prebiehať. Zatiaľ však konkrétne nápady nechcú zverejňovať. „Vzhľadom na veľký počet aktérov v školstve, ktorých ovplyvňujú vyjadrenia ministerstva školstva bude zodpovedné, ak budeme konkrétne opatrenia zverejňovať až v ich finálnej podobe, resp. po prerokovaní na Ústrednom krízovom štábe. Je zrejmé, že pre otvorenie škôl bude nevyhnutná súčinnosť a spolupráca samosprávy, zriaďovateľov škôl, ostatných ústredných orgánov štátnej správy a že nebude možné otestovať všetky školy, ich pracovníkov, žiakov a ich rodinných zástupcov naraz, ale v postupných krokoch," odpísali nám z ministerstva školstva. 

    Na pláne pracujú. „Do nedele spracujeme celý plán, vyhodnotíme, stretneme sa s jednotlivými partnermi a v pondelok oznámime, ako by sme si to predstavovali a či vôbec je to realizovateľné v takom objeme, ako by sme chceli alebo či pôjdeme pilotne alebo iným spôsobom," vysvetlil minister školstva.

    Oplatí sa to celé kvôli pár dňom? „Pre mňa sú dôležité aj tie dva týždne, aby sa žiaci aspoň čiastočne vrátili do škôl, aby si učitelia vedeli možno overiť si ich vedomosti, na akej sú úrovni a ako by mohli začať a pripraviť sa na január, ktorý tiež môže byť náročný, pretože aj keď sa o tom teraz nerozpráva, tak podľa vyjadrení, ktoré padli na Ústrednom krízovom štábe nemusí byť istý ani ten 8. január,“ dodal Gröhling.

    Žiaci 2. stupňa základných škôl sa dištančne vzdelávajú od 26. októbra. Rovnako sa z domu vzdelávajú aj žiaci stredných škôl. Vysokoškoláci sa majú vyučovať dištančne do konca zimného semestra. Výnimku majú len žiaci materských škôl a 1. stupňa základných škôl, tí sa môžu vzdelávať v školách prezenčne. Rovnako sa v školách môžu vzdelávať aj žiaci zo sociálne znevýhodneného prostredia v malých skupinách, ktoré sa skladajú z maximálne piatich žiakov a pedagóga.

    Autor článku

    Zaujíma ju aktuálne dianie, novinky, ale aj zlepšováky. Vyhľadáva témy z oblasti financií, školstva, zdravotníctva, gastra či cestovania.