Reklama

Generál Macko otvorene o vojne: Ak Rusi na Ukrajine vyhrajú, na rade sme MY!

Video Player is loading.
Stream Type LIVE
Advertisement
Current Time 0:00
Duration 0:00
Remaining Time 0:00
Loaded: 0%
    • Chapters
    • descriptions off, selected
    • subtitles off, selected
    Pavel Macko otvorene o vojne: Tri scenáre KONCA, jeden z nich je Putinova nočná mora
    Reklama

    Zajtra to budú dva týždne, odkedy Putinova armáda napadla Ukrajinu, no doteraz sa Rusom podarilo obsadiť len jedno väčšie mesto Cherson a Ukrajinci nepoľavujú v húževnatom odpore. Niekdajší najvyššie postavený Slovák v NATO, generál Pavel Macko (57), tvrdí, že vojna sa zrejme bude naťahovať, prinesie ešte veľa obetí a utrpenia, keďže Putin momentálne nemá ako rozumne z konfliktu vycúvať. Zároveň naznačil aj tri scenáre, ako by sa to celé mohlo skončiť.

    Ako hodnotíte postup Ruska - keby ste vy velili tejto operácii, boli by ste spokojný?

    - Určite by som nebol spokojný, pretože z toho, čo sme videli predtým, než sa začali operácie, tak Rusko si sústreďovalo vojská zo všetkých smerov, ktoré boli preňho dostupné - zo severu, z východu, z juhu. O to ťažšie to mali Ukrajinci, ktorí nevedeli, odkiaľ príde hlavný úder, museli rozplynúť obranu na všetky smery, útočník bol vo výhode. Prvý deň operácie sme videli veľký celoplošný útok na všetky strategické ciele vnútri Ukrajiny. To mi hneď dalo signál, že to bude veľká vojna, nie ako hovoril prezident Putin, že to je nejaká špeciálna misia na denacifikáciu a demilitarizáciu. Reálne začali ničiť strategické ciele - protivzdušnú obranu, miesta velenia, miesta politického riadenia. Začali prenikať prvé jednotky na územie Ukrajiny, ktoré mali vytvoriť akési predpolie na ďalší postup. Prvý deň to vyzeralo, že takto sa robí blesková vojna - rýchlo obsadiť politické centrum, zmeniť režim.

    Video Player is loading.
    Stream Type LIVE
    Advertisement
    Current Time 0:00
    Duration 0:00
    Remaining Time 0:00
    Loaded: 0%
      • Chapters
      • descriptions off, selected
      • subtitles off, selected
      Pavel Macko otvorene o vojne: Tri scenáre KONCA, jeden z nich je Putinova nočná mora!

      Ukrajinci však kládli odpor, čo spomalilo postup Ruska...

      - Po prvých troch dňoch bolo zrejmé, že  operácia bude prebiehať úplne inak. Po tom, čo Rusi zbombardovali strategické ciele a prenikli do územia, nepodarilo sa im získať žiadny kľúčový terén. Pokúsili sa o výsadok v blízkosti Kyjeva, začali útočiť v smere na Charkov, čo keby sa im podarilo preniknúť hlbšie do územia a zároveň by z juhu prenikli ďalšie jednotky, tak by dokázali rozdeliť ukrajinské vojská a dostať ich pod tlak. Lenže nič z toho sa nepodarilo. Ruské vojská si so sebou vezú zásoby len na dva, na tri dni, tie im došli. Ukrajinci celkom účinne útočili na zásobovacie konvoje, ktoré išli hneď za jednotkami v prvej línii. Kládli húževnatý odpor, čo bolo prvé strategické prekvapenie pre útočiace vojská. Možno očakávali odpor ozbrojených síl, ale už prvé dni sme videli, že aj občania, ktorí mali holé ruky, ich nevítali s kytičkami, ale naopak, hádzali po nich zápalné fľaše. Tam sa to začalo lámať, lebo sa ukázalo, že bude treba viac sily. Dnes sme dva týždne v konflikte a vidíme ho statický. Rusi nedokázali využiť to, čo my vojaci nazývame dynamický vojenský manéver. Máte delostrelecké ničenie, raketometné paľby, tanky, za nimi rýchlo postupujú mechanizované jednotky, ktoré sú kryté zo vzduchu, jednak taktickým letectvom - výsadkármi, a tým veľkým letectvom. Toto Rusom chýbalo a akoby sa len začali zhromažďovať pred veľkými mestami, začali s nátlakovou hrou, čo je signál, že táto vojna nebude blesková.

      Video Player is loading.
      Stream Type LIVE
      Advertisement
      Current Time 0:00
      Duration 0:00
      Remaining Time 0:00
      Loaded: 0%
        • Chapters
        • descriptions off, selected
        • subtitles off, selected
        Generál Macko otvorene o vojne: Ak Rusi na Ukrajine vyhrajú, na rade sme MY!

         

        Rusi útočia na jadrové elektrárne, televíznu vežu, obytné zóny. Čo to hovorí o ich stratégii?

        - Tým, že nedokázali dobyť kľúčové priestory, začali viac používať delostrelectvo, letecké bombardovanie, preto sme videli zasiahnuté nemocnice, civilné objekty. Rusi sa trochu poučili z vojny v Čečensku - vtedy nasadili tanky a mechanizované vojská priamo do mesta, kde im to brániaci sa Čečenci ničili. V meste potrebujete pešiakov, keďže musíte vyčistiť každú ulicu, každú budovu. Teraz sa neodvážili vstúpiť tankmi do veľkých miest, posielali menšie jednotky, lenže Ukrajinci boli na to pripravení.

        Čítajte na ďalšej strane: Ako môžu Rusi zvrátiť vývoj >>

        Čo môžu Rusi ešte vytiahnuť, aby zvrátili vývoj?

        - Vojna ešte nie je rozhodnutá, ale je tu viacero faktorov. Rusi už nedokážu priniesť strategické ani operačné prekvapenie. Im sa nepodarilo splniť ten prvý operačný cieľ - vytvoriť si vzdušnú nadvládu. Keď ju nemáte, stále vám hrozí riziko, že vás budú napádať aj zo vzduchu a to sa deje. Ukrajinci účinne napádajú zásobovacie konvoje. Nejdú pevnou silou proti tankom, lebo nemajú toľko ťažkej techniky, sú rozptýlení po celej krajine. Na druhej strane nevystavujú seba ako veľký cieľ. Pri útoku musí „tvoriť hru“ útočník, lenže Rusi akurát blokujú ukrajinské sily, aby sa nedokázali preskupiť. Nemajú dostatok sily, aby prenikli do vnútra. Okrem Chersonu sa im nepodarilo zlomiť žiadne významné mesto. Nepodarilo sa im obsadiť ani také ruskojazyčné mesto, ako je Charkov. Tam nasadili Rusi svoje najlepšie vojská a ani tie ho nedokázali dobyť. Keďže sa im nepodarilo v prvej vlne zlomiť vojenský odpor, tak sa budú snažiť zlomiť vôľu obyvateľov. Niektoré mestá sú odpojené od elektriny, vody. Pokiaľ ide o útoky na jadrové elektrárne, je málo pravdepodobné, že by chceli spôsobiť nejakú haváriu a použiť to ako zbraň hromadného ničenia, lebo to by mohlo zasiahnuť aj Rusko, stačí, že sa otočí vietor. Skôr tu vidieť snahu ovládnuť infraštruktúru, mať vypínač v ruke a zvyšovať tlak na civilné obyvateľstvo a zvyšovať jeho útrapy napríklad hrozbami, že vypnú prúd a podobne.

        V akom stave je ruská armáda?

        - Rusi tam nasadili veľmi kombinovanú zostavu. Povyberali jednotky zo všetkých oblastí. Napríklad tie, čo išli na Kyjev, ktorým sa najmenej darí, tie sú z Chamarovska z Ďalekého východu. Tie jednotky prešli cez celé Rusko k Ukrajine, tam cvičili a teraz sa ukázalo, že majú problémy. Druhý faktor je, že technika nebola všade rovnako udržiavaná a teraz sa im kazí počas presunov. Ešte v tom západnom vojenskom okruhu a v južnom tieto jednotky mali skúsenosti napríklad z bojov v Čečensku, ale vojská z tých vzdialenejších oblastí boli v horšom stave. Ďalší faktor je, že Putin tak dlho tajil svoje plány, že to nepreniklo ani k tým vojakom. Lenže pred takouto inváziou potrebujete urobiť psychologickú prípravu, potrebujete vojakom naznačiť, že možno pôjdu aj do ostrého boja. Treba povedať aj to, že ruská logistika nie je nastavená na takéto vedenie operácie, keď prenikajú na cudzie územie, nemajú za sebou takú robustnú logistiku v porovnaní napríklad s NATO. Najmä, keď  protivník kladie odpor, vtedy potrebujete oveľa viac paliva, munície atď.

        Symbolom toho je 60-kilometrový konvoj, ktorý stojí na polceste pred Kyjevom. Na druhej strane to vyvoláva otázky, prečo ho Ukrajinci nezničia. Nemajú už na to kapacitu?

        - Ukrajina má správnu taktiku v tom, že používa ekonomiku sily. Nekoncentrujú sa príliš, aby neboli ľahkým terčom. A Ukrajinci napádajú tie konvoje, ktoré sú pre nich najhorúcejšie. Konvoj, ktorý stojí na nejakej kvázi diaľnici, nevie sa otočiť ani zísť z cesty, ten nie je pre nich nejaká hrozba. Oplatilo by sa im to zničiť, ak by ruské vojská z toho začali vytvárať nejaké zásobovacie miesta.

        Väčšinou vidíme zábery delostrelectva, rakiet, ale odohráva sa aj čulý vzdušný boj - bombardéry, stíhačky?

        - Áno, ale vzhľadom na to, že sa Rusom nepodarilo ovládnuť vzdušný priestor, tak lietadlá používajú opatrne. Používajú bombardovanie z veľkej výšky, aby na ne Ukrajinci nedosiahli s tými ručne odpaľovanými protivzdušnými systémami, ale to je zároveň menej presné. Navyše Ukrajinci majú aj svoje vlastné letectvo. Nie sú to len tie bayraktary (taktické drony), ale aj klasické bojové lietadlá, ktoré sa im v tej veľkej krajine podarilo celkom účinne poschovávať na menšie letiská a je veľmi ťažké pre Rusov toto všetko zničiť. Rusi mali pred konfliktom v oblasti 450 lietadiel, reálne nasadzujú 75 až 100, niekoľko desiatok už stratili. Znamená to, že ani oni si nie sú úplne istí, neodvážia sa ísť do celoplošného nasadenia. Ukrajinci mali 131 bojových lietadiel, momentálne nevieme, v akom sú stave.

        Čítajte ďalej: Rusi boli v takom šoku z Ukrajincov, že ani nepozbierali mŕtvych >>

        Dokedy budú Ukrajinci schopní odolávať a znamená to dlhú vyčerpávajúcu vojnu s mnohými obeťami?

        - Bohužiaľ,  smeruje to k tomu, že asi to tak bude. My však nevieme, čo všetko sa Rusom podarilo zničiť v prvej fáze. Ukrajina žije len z tých zásob, ktoré má, no Rusi môžu čerpať zásoby aj z tých ďalších častí. Vzhľadom na embargo budú mať Rusi problém s opravami techniky, ale samotné sankcie nevedia v tomto okamihu zastaviť ruskú vojnovú mašinériu. Ukrajinské ozbrojené sily stále kladú aktívny odpor. To nie je partizánska vojna, umne využívajú taktiku. Zatiaľ sa nesnažili o veľké protiútoky. Vedia, že aj pomoc od Západu chvíľu trvá, kým sa dostaví, takže vedia, že musia šetriť. Tento spôsob boja si pýta obrovské zdroje - tony paliva, munície a to bude zrejme postupne viesť k stagnácii konfliktu. Momentálne nevidím kúzelný prútik, ktorý by situáciu na bojisku zmenil. Morálka Ukrajincov obrovsky narástla v priebehu prvých troch dní. Ak sa ruský režim snažil zdiskreditovať Zelenského, ten už sa stal národným hrdinom. Morálne už Ukrajinci vyhrali. Aj keby boli rozdrvení vojensky, lebo Rusko na to má, ak by vrhlo všetky zdroje do konfliktu, tak by to vedelo urobiť, ale už bude pre nich ťažké si Ukrajinu podmaniť. Rusi sú v ťažkej situácii, lebo nevedia z  konfliktu rozumne vyjsť, stojí ich to veľmi veľa životov, materiálov, techniky, no a, samozrejme, bude to mať aj dlhodobé ekonomické dosahy.

        Rusi si vraj vozia so sebou aj akési mobilné krematóriá, v ktorých hneď spopolňujú padlých vojakov. Počuli ste o tom?

        - Všetky ozbrojené sily sveta majú aj zdravotné jednotky, ktoré odsúvajú ranených do ďalších stupňov a podobne je to aj s pohrebnými servismi. Akokoľvek to znie zle, jednoducho vojská rátajú s tým, že aj mŕtvi budú a slušná spoločnosť dovezie vojakov rodičom živých aj mŕtvych. Množia sa však správy, že Rusi boli takí šokovaní počiatočným odporom, že ani nezbierali svojich mŕtvych či ranených. Američania sú schopní pre mŕtveho vojaka vyslať aj novú misiu, ktorá ohrozí životy vojakov. V tomto je sovietsky systém, ako aj ázijské systémy, trochu iný. Dôležitý je pre nich celok, jednotlivec pre nich až taký dôležitý nie je.

        NATO odmieta vyhlásenie bezletovej zóny nad Ukrajinou. Čo iné by Západ mohol pre Ukrajinu urobiť?

        - Ukrajina je obrovská krajina na to, aby ste nad ňou celou otvorili dáždnik. Museli by ste tam dať obrovské množstvo vzdušných prostriedkov, pozemné palebné prostriedky, ktoré by museli útočiť na ruské jednotky. Ale museli by ste útočiť aj na ruské či bieloruské územie, na ktorom sú systémy s veľkým dosahom ako S-400, a to by už zakladalo Rusom právo na plnú odvetu. Do tohto NATO nemôže ísť. A ani by sa ten dáždnik nedal naraz rozprestrieť, keďže je tam teraz horúci boj, museli by ste ho pomaly roztvárať, krok za krokom. Prisúvať nielen lietadlá, ale aj protiletecké systémy. Toto by nás definitívne zaviedlo do veľkého konfliktu s Ruskom. Sú aj iné nástroje, ako zatlačiť na Rusov.

        Aké? Lebo už aj ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj vyčíta NATO, že je zodpovedné za každú ďalšiu obeť, keďže sa nepostaralo o vzdušný priestor.

        - Pán prezident je v zúfalej situácii, lebo sa bráni, ľudia mu zomierajú a vie, že je zraniteľný zo vzduchu, takže asi nemôže nič iné povedať. Ale aj jemu musí byť jasné, že momentálne Ukrajina nie je členskou krajinou NATO a my nepôjdeme zatiaľ do tretej svetovej vojny. Keby sa diali také veci, že tam dôjde k totálnej vyhladzovacej vojne proti civilistom, tak zrejme aj toto by sa muselo prehodnotiť, ale v tomto okamihu nie je dôvod a nie je vôľa politická. Nie je ani vôľa na strane obyvateľov v demokratických štátoch. Nie sme pripravení ísť do tretej svetovej vojny.

        Putin si však stále hľadá zámienky a pomaly už každú pomoc Ukrajine vníma ako konanie cez čiaru.

        - Ak dnes niekto povie, že vojenskú technickú pomoc, ktorú dávame na Ukrajinu, je prilievanie oleja do ohňa, tak je absolútne na omyle. Ten konflikt už tu je, Rusi ho rozpútali bez provokácie zo strany Ukrajiny. Dalo sa čakať, že keď Rusi vyhlásili tie republiky, že aspoň počkajú na nejakú vojenskú reakciu Ukrajiny, ale ani na to už nečakali, nehľadali zámienku a zaútočili. Ukrajina je vystavená útoku a je našou povinnosťou jej pomôcť s utečencami, pri ochrane civilného obyvateľstva, pomôcť materiálne, aby prežili  útrapy vojny. Treba tiež pomôcť vojensky bez toho, aby sme sa priamo zapojili do konfliktu.

        Čítajte na ďalšej strane: Tri scenáre, ako sa to skončí >>

        Nie je toto už tretia svetová vojna?

        - Živé bojisko je Ukrajina, to, odkiaľ to vybuchuje, sú Rusko a Bielorusko. Do vojny je dosahmi zapojených už mnoho štátov, ale nedá sa povedať, že toto už je tretia svetová vojna.

        A čo by bolo hranicou?

        - Keby došlo ku konfliktu s ďalšími ozbrojenými silami. Nemuselo by to byť ani NATO, mohli by to byť individuálne krajiny alebo tretie strany, ktoré by sa do toho konfliktu zamiešali, ale neprivolávajme to, zatiaľ  situácia tomu nenasvedčuje.

        Strašenie jadrovými zbraňami zo strany Vladimira Putina je taktika či reálna hrozba?

        - Stopercentne hrozbu neviete vylúčiť, ale nemyslím si v tomto okamihu, že by ich chceli použiť. Zatiaľ tomu nič nenasvedčuje, je to stále skôr len taká silová hra, ktorá má odradiť Západ, má nás rozložiť zvnútra, začať nahlodávať  naše odhodlanie ísť spoločne. Ja to vnímam ako pokračovanie ruskej stratégie, ktorá na začiatku nevyšla, tak zvyšujú a zostrujú rétoriku a snažia sa nás zlomiť, že predsa nechceme tretiu svetovú, tak nebudeme eskalovať. Ale nie, my tretiu svetovú nechceme, ale Ukrajinu podporíme.

        Aké sú podľa vás scenáre, ako sa toto celé môže skončiť?

        - Nemám krištáľovú guľu, ale vidím veľmi zložité bojisko, ešte ťažšiu politickú aj vojenskú situáciu prezidenta Putina, lebo sa pustil do dobrodružstva, ktoré sa nevyvíja dobre pre neho. Prvá možnosť je, že  operácie budú v krátkom čase kulminovať, agresor nájde nejakú ústupovú cestu, ako z toho von a pristúpi na prímerie. Druhý scenár je, že Rusko sa situáciu pokúsi zvrátiť tým, že ešte brutálnejšie bude viesť vojnu, a že k tomu prvému scenáru dospeje tiež, ale bude to znamenať veľkú devastáciu, veľké straty na životoch. A tretí scenár je, že nakoniec dôjde k vnútornému kolapsu Ruska, že Putin bude odstavený od moci, a že  záujmové siločiary  vnútri Ruska sa zmenia a pokúsia sa tam nastoliť miernejší režim alebo aj diktatúru, ale takú, ktorá zastabilizuje krajinu, ukončí boje a budeme len sledovať, či sa potom podarí udržať integritu Ruska, alebo či nedôjde k nejakému rozvratu. Nemôžeme si želať ani príliš veľkú porážku Ruska a na druhej strane ani víťazstvo im nemôžeme dožičiť, lebo potom sme ďalší na rade my. Ani jeden z tých scenárov nie je príliš optimistický, ale nemyslím si, že zajtra Putin ohlási, že sa mýlil, odchádza z Ukrajiny a že vojna sa končí.

        Mohlo by vás zaujímať: