Od marca máte na výber: gastrolístky alebo hotovosť. Čo sa vám oplatí lepšie?
5. 2. 2021, 18:00 (aktualizované: 1. 6. 2024, 6:18)

Gastrolístky sú na Slovensku už 20 rokov, teraz príde veľká zmena. Už nebudú povinné, ale dobrovoľné. Asi milión Slovákov si tak môže vybrať namiesto stravenky peniaze. Budú však aj výnimky. Odkedy sa môžete rozhodnúť a aké nástrahy to prináša?
Zdroj: Jakub Kotian
Zdroj: TONY ŠTEFUNKO
Zdroj: archív
Galéria k článku
Parlament odobril novelu Zákonníka práce, ktorej súčasťou je aj zrušenie povinnosti vydávania gastrolístkov. Návrh presadila strana SaS, podľa ktorej sa zruší štátom garantovaný biznis pre vybrané spoločnosti. „Poplatky si pýtali od zamestnávateľov, provízie im zase vyplácali obchody a reštaurácie. A my ostatní sme s tým mali oštaru," informovala strana.
Podľa poslanca Mariána Viskupiča (SaS) to bude znamenať viac slobody pre zamestnancov, zamestnávateľov aj reštaurácie. „Dnes rádovo asi milión zamestnancov používa gastráče. Všetci títo majú od 1. marca možnosť dostať finančnú náhradu," povedal. „Finančná náhrada namiesto gastráčov je za úplne rovnakých podmienok, zamestnanec nepríde ani o cent,“ zdôraznil Viskupič.
V praxi by vám už vo februári mal zamestnávateľ dať na výber, či chcete dostávať gastrolístky ako doteraz, alebo dáte prednosť peniazom. Ak sa rozhodnete pre peniaze, môže sa vám na výplatnej páske zdať, že ste dostali menej. Zamestnávateľ vám však musí vyplatiť rovnaký príspevok ako na gastrolístky, len vám už stravné nebudú sťahovať z výplaty.
Ak ste od zamestnávateľa dostávali príspevok na gastrolístky 2,83 eura na 20 pracovných dní, zvyčajne ste si 1 euro do minimálnej hodnoty gastráča 3,83 eura doplatili. Na stravenkách ste tak spolu dostali 76,60 eura. Po novom by ste dostali finančnú náhradu 56,60 eura, zároveň by vám však z výplaty nestrhli na stravné 20 eur.
Kto nebude mať na výber. Čítajte na ďalšej strane >>>
Opoziční poslanci kritizujú, že navrhované riešenie bude rana pre reštaurácie. „Gastrosektor prežíva práve dnes najhoršie obdobie. V čase, keď je potrebné mu pomáhať a práve systém gastrolístkov mu pomáhal, lebo reštaurácie mali presne určený objem tzv. menučiek, ktorý cez deň vždy predali, toto všetko padne alebo sa aspoň zredukuje," priblížil Juraj Blanár (Smer-SD).
Podľa Viskupiča sa nestane, že ľudia peniaze využijú inak. Chodia sa najesť preto, že sú hladní a nie preto, že majú gastrolístok. „Je najjednoduchšie sa najesť za peniaze. Nie sú potrebné žiadne farebné papieriky, ani ich modernejšia elektronická verzia,“ povedal poslanec.
Ak svoje rozhodnutie zamestnanec zmení, môže tak urobiť raz ročne. Ak teda tento rok ostanete pri gastrolístkoch, o zmenu na finančnú náhradu môžete požiadať až o rok.
Pre zamestnávateľov platí prechodné obdobie, na výber medzi gastrolístkom a peniazmi vám musia dať najneskôr do 1. januára budúceho roka. Odvtedy tiež nebudú platiť papierové gastrolístky, ale len elektronické stravenkové karty.
Na výber nebudú mať zamestnanci, ktorých zamestnávateľ zabezpečuje jedlo vo vlastnom alebo v zmluvnom stravovacom zariadení, ako sú podnikové jedálne či kantíny.
Stravenka dáva istotu
Asociácia moderných benefitov (AMOBE) považuje schválenie zmien v príspevku na stravovanie za zlý krok. „Tieto problémy môžu v praxi viesť až k tlaku na postupné úplné zrušenie tohto zamestnaneckého benefitu,“ upozornil na hrozby Štefan Petrík, prezident AMOBE. Zamestnancom dáva stravný lístok istotu oddelenia ich mzdy od príspevku na stravovanie. Zamestnávateľ tak príspevok na stravu nemôže zneužiť.
Ak teda chcete mať istotu, že kvôli finančnej náhrade vám nesiahnu na žiadny príplatok, ostaňte pri stravenkách. Pokiaľ je váš zamestnávateľ korektný, stravenkové peniaze môžete využiť na čokoľvek. Nemusíte tak napríklad deliť nákup v obchode na potraviny a osobitne platiť drogériu či alkohol.