Parlament odobril novelu Zákonníka práce, ktorej súčasťou je aj zrušenie povinnosti vydávania gastrolístkov. Návrh presadila strana SaS, podľa ktorej sa zruší štátom garantovaný biznis pre vybrané spoločnosti. „Poplatky si pýtali od zamestnávateľov, provízie im zase vyplácali obchody a reštaurácie. A my ostatní sme s tým mali oštaru," informovala strana.

Podľa poslanca Mariána Viskupiča (SaS) to bude znamenať viac slobody pre zamestnancov, zamestnávateľov aj reštaurácie. „Dnes rádovo asi milión zamestnancov používa gastráče. Všetci títo majú od 1. marca možnosť dostať finančnú náhradu," povedal. „Finančná náhrada namiesto gastráčov je za úplne rovnakých podmienok, zamestnanec nepríde ani o cent,“ zdôraznil Viskupič.

V praxi by vám už vo februári mal zamestnávateľ dať na výber, či chcete dostávať gastrolístky ako doteraz, alebo dáte prednosť peniazom. Ak sa rozhodnete pre peniaze, môže sa vám na výplatnej páske zdať, že ste dostali menej. Zamestnávateľ vám však musí vyplatiť rovnaký príspevok ako na gastrolístky, len vám už stravné nebudú sťahovať z výplaty.

Ak ste od zamestnávateľa dostávali príspevok na gastrolístky 2,83 eura na 20 pracovných dní, zvyčajne ste si 1 euro do minimálnej hodnoty gastráča 3,83 eura doplatili. Na stravenkách ste tak spolu dostali 76,60 eura. Po novom by ste dostali finančnú náhradu 56,60 eura, zároveň by vám však z výplaty nestrhli na stravné 20 eur.

Kto nebude mať na výber. Čítajte na ďalšej strane >>>