Reklama

Ako vás telo upozorňuje na rakovinu: Spoznajte kľúčové príznaky, môže vám to zachrániť život!

Video Player is loading.
Stream Type LIVE
Advertisement
Current Time 0:00
Duration 0:00
Remaining Time 0:00
Loaded: 0%
    • Chapters
    • descriptions off, selected
    • subtitles off, selected
    Toto vám môže zachrániť život: Poznáte kľúčové príznaky rakoviny?
    Reklama

    Leukémia je jedna z najčastejších foriem rakoviny a vyskytuje sa u malých detí aj dospelých ľudí. Okrem tejto zákernej formy, ktorá napáda kosti, na nás však číhajú aj rôzne iné. Zhubná choroba sa môže vyskytnúť aj v črevách, pľúcach a iných k životu nevyhnutných orgánoch. Prevencia pred rôznymi druhmi rakoviny vám tak môže zachrániť život. Netreba ju podceňovať.

    Pri všetkých druhoch rakoviny včasné zachytenie znamená, že liečba bude pravdepodobne úspešnejšia. Preto je dôležité vykonávať prevenciu a pravidelne kontrolovať svoje telo a pri podozrení sa čo najskôr poradiť s praktickým lekárom.

    Anketa

    Chodíte na pravidelné lekárske prehliadky?

    Kľúčové príznaky mnohých foriem rakoviny

    Leukémia

    Leukémia je jedna z najčastejších foriem rakoviny a vyskytuje sa u malých detí aj dospelých ľudí. Podľa informácií spravodajské portálu The Sun je celková miera smrtnosti tejto zákernej choroby niečo vyše 50 %, čo z nej robí jednu z najsmrteľnejších foriem rakoviny vôbec. Postihuje bunky v kostnej dreni a tiež napáda imunitný systém.

    Zdroj: Shutterstock

    Leukémia je forma rakoviny, ktorou trpia deti, ale aj dospelí ľudia.

    Najčastejšími príznakmi sú: únava, modriny, nezvyčajné krvácanie, opakovaná infekcia, nočné potenie, horúčka, bolesť kostí alebo kĺbov, opuchnuté lymfatické uzliny. Rovnako ako u všetkých druhov rakoviny, včasné zachytenie leukémie znamená, že liečba bude pravdepodobne úspešnejšia.

    Preto je dôležité vykonávať prevenciu a pravidelne kontrolovať svoje telo a pri podozrení sa čo najskôr poradiť so svojím praktickým lekárom.

    >>Pokračovanie na druhej strane>>

    Rakovina prsníka

    Najlepšie raz za mesiac je potrebné si prehmatať prsník a podpazušie. Hľadajte tvrdú, nehybnú hrčku alebo zhrubnutie veľkosti hrášku alebo v niektorých prípadoch aj väčšiu.

    Zdroj: Shutterstock.com

    Najlepšie prevencia je aspoň raz za mesiac. Počas nej je potrebné si prehmatať prsník a podpazušie.

    Pozrite sa na zmeny veľkosti, pocitu alebo vzhľadu, a to aj v oblasti bradavky, kde môže byť výtok. Zvrásnenie kože, jamky, vyrážka alebo začervenanie, pretrvávajúca bolesť sú tiež príznakmi.

    >>Pokračovanie na druhej strane>>

    Rakovina prostaty

    Najčastejšími príznakmi rakoviny prostaty sú krátke vstávanie uprostred noci, slabý prietok, častejšie chodenie alebo nevyprázdňovanie močového mechúra. Vyskytuje sa pritom väčšinou u mužov vo 75-79 rokov.

    Zdroj: NaturaMed Pharmaceuticals

    Rakovina prostaty sa najčastejšie vyskytuje u starších mužov. Okrem vyššie spomínaných príznakov si treba dať pozor aj na krv v spermiách, v moči alebo pri problémoch s erekciou.

    Ďalšie varovné príznaky sú aj napríklad krv v spermiách, v moči alebo problémy s erekciou. V tomto prípade je úplne najvhodnejšie neodkladne navštíviť svojho praktického lekára a nechať sa vyšetriť.

    >>Pokračovanie na druhej strane>>

    Rakovina pľúc

    Rakovina pľúc tvorí až 13 % z celkových prípadov rakoviny. Príznaky, ktoré si treba všímať v tomto prípade, sú: pretrvávajúci kašeľ, suchý alebo hlienový kašeľ trvajúci tri týždne alebo dlhšie, opakujúce sa infekcie hrudníka, zachrípnutie alebo chrapľavý hlas, dýchavičnosť, sipot alebo bolesť na hrudníku.

    Zdroj: Shutterstock

    Príznaky, ktoré si treba všímať v tomto prípade sú pretrvávajúci kašeľ, suchý alebo hlienový kašeľ, trvajúci tri týždne alebo dlhšie, opakujúce sa infekcie hrudníka, zachrípnutie alebo chrapľavý hlas, dýchavičnosť, sipot alebo bolesť na hrudníku.

    Takmer 80 percentám prípadov sa dá predísť! Postihuje hlavne ľudí, ktorí aktívne fajčia, no ohrození sú aj pasívni fajčiari.

    >>Pokračovanie na druhej strane>>

    Rakovina čriev

    Najčastejšie sa vyskytuje u ľudí nad 75 rokov, ale môže postihnúť aj oveľa mladších jedincov.

    Zdroj: shutterstock

    Pri týchto príznakoch môže ísť pokojne aj o rakovinu. Treba si dať pozor na bolesti brucha a zmeny vo vyprázdňovaní, časté alebo voľnejšie návštevy toalety a krv v stolici.


    Dávajte si pozor na bolesti brucha a zmeny vo vyprázdňovaní, časté alebo voľnejšie návštevy toalety a krv v stolici. Tento druh rakoviny predstavuje 11 % prípadov výskytu.

    >>Pokračovanie na druhej strane>>

    Rakovina kože

    Rakovina kože predstavuje piatu najčastejšiu formu rakoviny, z celkového výskytu rakoviny vôbec. Podľa dostupných informácií sa však dá až 87% percentám prípadov predísť.

    Zdroj: Profimedia

    Rakovina kože je piata najčastejšia z celkového výskytu. Drvivej väčšine prípadov sa dá predísť. Rakovinu kože môžete dostať aj zo spálenia sa na slnku.

    Častými príznakmi, na ktoré si treba dať pozor sú lézie alebo škvrny a zmeny vo veľkosti alebo citlivosti (brnenie alebo bolesť), zmeny farby (tmavšie alebo svetlejšie) alebo ak sa vyvýši, svrbí alebo krváca.

    >>Pokračovanie na ďalšej strane>>

    Semenníky

    Rakovina semenníkov sa najčastejšie vyskytuje u mužov vo veku 30-34 rokov, no kontrola príznakov je životne dôležitá pre všetky vekové kategórie.

    Zdroj: Shutterstock

    Rakovina semenníkov sa najčastejšie vyskytuje u mužov vo veku 30-34 rokov, no kontrola príznakov je životne dôležitá pre všetky vekové kategórie.

    Kontrola by mala byť pravidelná a je potrebné sa zamerať hlavne za zhrubnutie, hrčky, opuch, začervenanie alebo inú bolesť.

    >>Pokračovanie na druhej strane>>

    Krčok maternice

    Rakovina krčka maternice postihuje ženy všetkých vekových kategórií, no za posledných 30 rokov sa počet prípadov tejto formy rakoviny znížil o štvrtinu a to vďaka skríningu NHS a vakcíne proti HPV.

    Zdroj: Shutterstock

    Súčasťou bežnej preventívnej prehliadky u gynekológa je aj cytologický ster z krčka maternice. Vďaka skríningu NHS a vakcíne proti HPV vďačíme zníženiu výskytu rakoviny krčka maternice!

    Príznaky, pred ktorými by sa mala mať na pozore každá žena sú najmä špinenie krvi medzi menštruáciami, abnormálny zapáchajúci vaginálny výtok, bolestivý pohlavný styk a krvácanie po sexe. Ženy po menopauze by tak isto mali zvýšiť pozornosť, ak sa u nich vyskytne krvácanie.

    Anketa

    Stretli ste sa vo svojom okolí už s prípadmi, kedy prevencia rakoviny zachránila život?

    >>Pokračovanie na druhej strane>>

    Vaječníky

    Rakovina vaječníkov je šiestym najčastejšie vyskytujúcim sa druhom rakoviny. Každoročne sa diagnostikuje 7 500 nových prípadov.

    Hlavnými príznakmi sú nadúvanie alebo opuch brucha, pocit plnosti po jedle, zmeny moču alebo čriev a rodinná anamnéza ochorenia.

    Zdroj: Shutterstock

    Rakovina vaječníkov je šiestym najčastejšie vyskytujúcim sa druhom rakoviny! Netreba podceniť prevenciu a treba sa nechať vyšetriť u praktického lekára.

    Prečítajte si aj: