FOTO Dnes nastúpilo do škôl 60-tisíc prvákov: Na čo sa tešia najviac a aké zmeny čakajú školy?
4. 9. 2023, 6:00 (aktualizované: 1. 6. 2024, 16:26)

Chladnejšie rána a ranné zubaté slnko nenaznačujú iba príchod jesene, ale aj školské povinnosti. Do lavíc dnes zasadlo prvýkrát viac ako 60-tisíc prváčikov, ktorí spoznajú svojich učiteľov a spolužiakov. Na čo sa tešia najviac a na aké zmeny sa počas letných prázdnin pripravovali školy a učitelia?
Zdroj: P1D
Zdroj: P1D
Zdroj: anketa P1D
Galéria k článku
V tomto školskom roku sa otvoria brány približne pre 507-tisíc žiakov základných škôl a okolo 215-tisíc žiakov stredných škôl. Svoje panie učiteľky a spolužiakov prvýkrát spozná 60 058 prváčikov.
Nový školský rok so sebou prinesie aj viacero zmien. „Ide napríklad o postupné zavádzanie systému podporných opatrení, nový spôsob ospravedlňovania neprítomnosti detí, či nové Materiálno-spotrebné normy a receptúry pre diétne stravovanie. Na vybraných základných školách odštartuje kurikulárna reforma,” informuje o novinkách ministerstvo školstva.
Od septembra sa začína od prvého ročníka postupne zavádzať nový Štátny vzdelávací program (ŠVP) v 39 základných školách. Ide o jednu z najzásadnejších reforiem v školstve za ostatné roky. Dnes sa totiž deti učia v škole aj poznatky, ktoré nepotrebujú a, naopak, tie, ktoré potrebujú, v učebniciach často chýbajú. „Nový Štátny vzdelávací program predstavuje konkrétne ciele výchovy a vzdelávania, profil absolventa či rámcové učebné plány. Samotné výkonové a obsahové štandardy presnejšie definujú, čo majú žiaci vedieť na konci jednotlivých vzdelávacích cyklov, teda tretieho, piateho a deviateho ročníka základnej školy. Rozdelenie vzdelávania v základnej škole na prvom a druhom stupni ostáva nezmenené, rovnako aj deväť ročníkov,” vysvetlil rezort školstva.
Reforma
Problémom je aj spôsob, akým sa deti učia. Reforma, na ktorej sa pracuje už od roku 2020, nehovorí o zbytočnom „bifľovaní”. Zameriava sa na to, aby žiaci rozvíjali svoje zručnosti a dokázali riešiť problémy. Reforma sa bude zavádzať postupne od prvého ročníka, nové učivo sa bude na všetkých školách učiť povinne od septembra 2026.
Koľko ospravedlneniek môžete napísať svojmu dieťaťu? >>>
Platiť začnú aj nové pravidlá ospravedlňovania neprítomnosti detí a žiakov v školách. Doteraz platilo, že rodič mohol ospravedlniť žiaka na 3 dni idúce za sebou. „Po novom, ak ide o žiaka v základnej škole alebo v strednej škole, lehota sa predĺžila na päť za sebou nasledujúcich vyučovacích dní. Ak ide o dieťa v materskej škole, ktoré plní povinné predprimárne vzdelávanie, táto lehota je po novom sedem za sebou nasledujúcich vyučovacích dní. Pri deťoch v materskej škole, ktoré neplnia povinné predprimárne vzdelávanie, školský zákon neustanovuje po novom žiadnu lehotu,” informuje rodičov o novinkách rezort školstva.
Zmenu hodnotia pozitívne pediatri, ktorých je na Slovensku nedostatok. Riaditelia škôl však, naopak, majú obavy, že rodičia budú vypisovanie ospravedlneniek zneužívať.
Prilepšia si aj učitelia
Od nového školského roka si prilepšia aj učitelia. Štátnym zamestnancom prvýkrát stúpli platy už 1. januára tohto roka, a to celkovo o 7 percent. Rovnako tak porástli aj platy učiteľov vysokých škôl, výskumných a vývojových zamestnancov, pedagogických a odborných zamestnancov, a to dokonca až o 10 percent. Teraz v septembri ich čaká druhé kolo zvyšovania. Štátni zamestnanci si prilepšia opäť o 10 percent, učitelia začnú nový školský rok s prilepšením o 12 percent. Ani 22-percentné navýšenie však podľa riaditeľov dostačujúce nie je. Pedagógovia chýbajú približne v každej druhej škole a ako hovoria, najväčším kameňom úrazu sú práve tabuľkové platy. Začínajúci učiteľ má napríklad po novom tabuľkový plat 1 161 eur v hrubom, ak má 20-ročnú prax, tak 1 716 eur.
Učiteľov nedokázala zohnať cele leto ani Erika Drgoňová, riaditeľka ZŠ Ostredková v bratislavskej mestskej časti Ružinov. „Počas leta som mala mimoriadne komplikovanú úlohu – zohnať nových učiteľov pre pribúdajúce počty žiakov a tried v našej škole. Problém bol získať najmä kvalifikovaných učiteľov 1. stupňa, matematiky, chémie, fyziky,“ povedala nášmu denníku.
Kolektívnu zmluvu, ktorá zvýšila učiteľom platy, dohodli minulý rok odborári s vládou Eduarda Hegera. Tá však platí iba do konca augusta 2024. Ďalšie zvyšovanie tak zostáva v moci budúcej vlády. Tento rok si zvýšenie platov štátnych a verejných zamestnancov vyžiada zo štátneho rozpočtu dokopy skoro 740 miliónov eur. Budúci rok to bude takmer 1,22 miliardy eur.