Reklama

Ján odfotil v záhrade TOHTO pavúka, odborníčka varuje: NEDOTÝKAJTE sa ho!

Video Player is loading.
Stream Type LIVE
Advertisement
Current Time 0:00
Duration 0:00
Remaining Time 0:00
Loaded: 0%
    • Chapters
    • descriptions off, selected
    • subtitles off, selected
    Ján odfotil v záhrade TOHTO pavúka, odborníčka varuje: NEDOTÝKAJTE sa ho!
    Reklama

    Obyvatelia bratislavskej mestskej časti Ružinov sú v šoku. Vystrašil ich hrozivo vyzerajúci pavúk, ktorý sa objavil v jednej z tamojších záhrad, no videli už aj na inom mieste. Podarilo sa ho dokonca odfotiť. Ľudia sa pýtajú sa, či je nebezpečný a či je jeho výskyt v našich končinách normálny.

    Fotografia pavúka sa objavila na facebookovej stránke ECHO Ružinovčanov. Jánovi, ktorý v tejto skupine záber zverejnil, bolo hneď zrejmé, s čím má do činenia. „Pradiarka jedovatá videná na Zlatých pieskoch v záhrade," napísal. Anton vzápätí dodal, že pavúka videli už aj na inom mieste. „To už je druhý prípad v Bratislave, o ktorom viem. Zaujímavé," vyjadril sa.

    Snímku sme ukázali aj Ľudmile Černeckej z Ústavu ekológie lesa SAV. Potvrdila, že ide o pradiara obávaného. Názvy pradiarka jedovatá alebo pradiarka pestrá sú už podľa nej zastarané, ale ide o toho istého pavúka. „Na fotografii je samček, ktorý je v tomto období akurát dospelý a hľadá samičky na párenie, čiže môžeme predpokladať že bude častejšie videný. Samičky zase koncom leta strážia svoje kokóny s vajíčkami a sú obranné a agresívne pri narušení zámotku," vysvetlila Černecká.

    Dodala, že na Slovensku máme až 13 druhov pradiarov. Tento druh v súčasnosti u nás nie je nezvyčajný. Nájsť ho môžeme hlavne na trávnatých porastoch, kde si buduje hniezda.

    Čítajte ďalej: Je pre človeka nebezpečný? >>

    Názvy pradiar obávaný alebo pradiarka jedovatá vzbudzujú rešpekt. Odborníčka však ubezpečuje, že smrteľný pre človeka nie je. „Ľudia sa ho boja pretože má prudší jed ako iné druhy. Môžete pociťovať horúčavosť, slabosť, bolesť aj opuch v mieste uhryznutia, príznaky do 24 h väčšinou odoznejú. Smrteľný pre človeka nie je. Účinky jedu odoznejú u dospelého muža do pár hodín, u dieťaťa to trvá deň, dva," dodala odborníčka na pavúky.

    Keď pradiara zbadáte, nič sa nedeje. „Neskočí na vás, nie sme preňho korisť,” upokojuje Černecká. Určite sa ho však nepokúšajte chytiť priamo do ruky! „Vtedy hrozí uhryznutie, treba ho zobrať do nádobky a vypustiť von," zdôrazňuje vedkyňa.

    Pradiar na ľudí zvyčajne neútočí. V prírode je napadnutie tiež veľmi zriedkavé, pretože je to druh prevažne s nočnou aktivitou a cez deň je zalezený v zámotku, ktorý preňho predstavuje úkryt.

    Peter Gajdoš z Ústavu krajinnej ekológie SAV pripomína, že drvivá väčšina našich pavúkov je jedovatá. „Čo sa týka nebezpečnosti všetky naše druhy pavúkov s výnimkou čeľade Uloboridae majú jed, ktorý využívaju na usmrtenie koristi, takže aj pradiar má jedové žľazy. Vzhľadom na jeho veľkosť je jeho uhryznutie bolestivé – asi ako bodnutie včelou a býva u citlivých ľudí sprevádzané aj opuchom," hovorí Gajdoš.

    Uhryznutie môže nastať, ak sa pavúk cíti ohrozený, alebo ak sa naruší jeho zámotok kde sa samica stará o mláďatá. „Druh je súčasť prírody, agresívne reaguje, ak je len ohrozený a nepredstavuje nebezpečenstvo pre zdravého človeka," dodal odborník.

    Prečítajte si tiež: