Fotografia pavúka sa objavila na facebookovej stránke ECHO Ružinovčanov. Jánovi, ktorý v tejto skupine záber zverejnil, bolo hneď zrejmé, s čím má do činenia. „Pradiarka jedovatá videná na Zlatých pieskoch v záhrade," napísal. Anton vzápätí dodal, že pavúka videli už aj na inom mieste. „To už je druhý prípad v Bratislave, o ktorom viem. Zaujímavé," vyjadril sa.

FOTO pavúka si pozrite >>V GALÉRII<<

Snímku sme ukázali aj Ľudmile Černeckej z Ústavu ekológie lesa SAV. Potvrdila, že ide o pradiara obávaného. Názvy pradiarka jedovatá alebo pradiarka pestrá sú už podľa nej zastarané, ale ide o toho istého pavúka. „Na fotografii je samček, ktorý je v tomto období akurát dospelý a hľadá samičky na párenie, čiže môžeme predpokladať že bude častejšie videný. Samičky zase koncom leta strážia svoje kokóny s vajíčkami a sú obranné a agresívne pri narušení zámotku," vysvetlila Černecká.

Dodala, že na Slovensku máme až 13 druhov pradiarov. Tento druh v súčasnosti u nás nie je nezvyčajný. Nájsť ho môžeme hlavne na trávnatých porastoch, kde si buduje hniezda.

Čítajte ďalej: Je pre človeka nebezpečný? >>