Matovič má problém: Mestá sa postavili na odpor, čísla z testovania nesedia!
28. 1. 2021, 12:00 (aktualizované: 15. 7. 2024, 22:51)

Zdroj: Matej Kalina, Ingrid Timková, tasr
Predstavitelia samospráv strácajú s vládou trpezlivosť. Neberie ich ako partnera, nedáva na odporúčania odborníkov a hádže im polená pod nohy. Navyše, nesedia ani čísla, podľa ktorých sa rozhoduje o druhom kole celoplošného skríningu.
Zdroj: Úrad vlády
Zdroj: Martin Baumann
Zdroj: TONY ŠTEFUNKO
Galéria k článku
Premiér Igor Matovič (OĽaNO) prezentoval priebežné výsledky celoplošného skríningu za 9 dní. Zúčastnilo sa takmer 3 milióny ľudí, pozitívnych bolo 36 547, miera pozitivity je na úrovni 1,24 percenta.
Podľa ministra zdravotníctva Marka Krajčího (OĽaNO) pomohol celoplošný skríning práve v prehľade, ale aj v nastaveniach kritérií. „Veľa sa hovorí, že máme testovať v ohniskách alebo zamorených oblastiach. Keď sa však pozrieme na Nitru, tak je biela, okolo nej sú však ohniská," povedal Krajčí s tým, že Slovensko sa takýmto jednoznačným spôsobom deliť nedá.

Premiér Matovič pripomenul, že opakovane sa bude testovať 36 okresov, ktoré budú najhoršie. „Ide o životy a zdravie. Testovanie má obrovský zmysel,“ konštatoval. Spolu s ministrom Krajčím však odporúčajú ľuďom, aby sa priebežne testovali aj v lepších okresoch. „Úplne optimálne by bolo pretestovať sa každých päť dní,” doplnil minister Krajčí. Horšie okresy budú mať sprísnený režim do konca budúceho týždňa.
Od stredy 3. februára sa tak Slovensko rozdelí na dve polovice - na 36 okresov, v ktorých sa testovaním zistil menší podiel pozitívne otestovaných, a na 36 okresov, kde bol podiel vyšší. V okresoch s horšími výsledkami budú ľudia od 3. februára potrebovať nový negatívny výsledok testu s dátumom od 27. januára.
Dotknuté samosprávy by tak už na tento víkend mali zorganizovať ďalšie veľké testovanie, hoci definitívny výsledok sa dozvedia až v piatok po zasadnutí pandemickej komisie. To sa viacerým nepáči. „Budeme veľmi neradi, ak vláda v piatok oznámi, že Slovensko delí na také a onaké okresy. Jednak by už bolo málo času, keď to má byť víkendové testovanie a opäť samosprávam ublížia, hodia poleno pod nohy, namiesto toho, aby im pomohli a po druhé, nech verdikt nebude o delení okresov na dve polovice, ale nech výsledok vzíde od slovenských epidemiológov,“ hovorí riaditeľ kancelárie Združenia miest a obcí Slovenska Michal Kaliňák.
„Ak v piatok 29.1. bude informácia, že ideme do ďalšieho celoplošného testovania v sobotu 30.1., vzhľadom k času a objektívnym príčinám to v niektorých regiónoch bude veľký problém," upozornil Kaliňák. Na Slovensku sú, ako tvrdí, okresy, kde testovanie odkrylo vážny stav, avšak aktuálne už ani nedisponujú zdravotníkmi. Museli by im pomôcť z inokade.
Samosprávy upozorňujú: Dáta nesedia. Čítajte na ďalšej strane >>>
Výsledky testovania v mestských častiach Bratislavy hovoria o podiele pozitívnych 0,81%. Premiér však pri Bratislave najprv prezentoval číslo 1,02 %, neskôr 1,01 %. „Pre vyvrátenie akýchkoľvek pochybností navrhujeme, aby štát zverejnil podrobnú metodiku získavania dát, ako aj detailné informácie o počte testovaných za každé jedno odberné miesto zvlášť," uviedol riaditeľ komunikačného odboru Michal Feik. Čísla podľa našich informácií nesedia ani v ďalších mestách - v Kežmarku, Dolnom Kubíne, Prievidzi, Liptovskom Mikuláši, Handlovej či vo Zvolene.
Bratislavu ešte v stredu dopoludnia od umiestnenia medzi lepšími okresmi len dve stotiny percenta. Primátora Matúša Valla však nahnevalo, že rozdelenie na lepšie a horšie okresy bolo politickým rozhodnutím. „Vláda vopred určila, že opakovane sa bude plošne testovať 36 okresov, ktoré budú mať vyššiu pozitivitu ako zvyšné okresy, hoci v tom čase nebolo zrejmé, aké čísla pozitivity v nich po prvom kole budú. Nebolo teda pri prijímaní rozhodnutia zrejmé, či horší okres bude ten s pozitivitou 0,5 %, 1 % alebo s pozitivitou napr. 1,5 %,” komentoval Vallo.
Čísla nesedeli ani podľa primátora Kežmarku Jána Ferenčáka (Hlas-SD). Zároveň dodal, že sa mu ozvali ďalší zástupcovia samospráv, ktorí rovnako mali iné čísla ako premiér. „Neviem, či je to amaterizmus alebo zámer,“ povedal Ferenčák. Večer však premiér ohlásil, že Bratislava a Kežmarok sa dostali do zelenej polovice a Zvolen a Dolný Kubín sa prepadli medzi červené okresy.
Mestá už vyzvali premiéra, aby poveril zhodnotením výsledkov celoplošného testovania konzílium odborníkov a aby pri tom mohli byť aj predstavitelia samospráv. „Mestá sú hrdinovia, dokázali zvládnuť ďalší extrémny nápor a zvládli ho excelentne. Vláda dostala exaktné čísla, teraz ich je potrebné posunúť expertom a odborníkom, pretože len oni dokážu reálne posúdiť, ako ďalej postupovať,“ uviedol prezident Únie miest Slovenska Richard Rybníček.
Premiér na ich výzvy nereagoval. Mestá a obce sú z takéhoto prístupu rozčarované. Únia miest Slovenska po rokovaní Ústredného krízového štábu vyjadrila sklamanie. Súčasnú
situáciu považuje za mimoriadne nejasnú a frustrujúcu. Zástupcovia miest sú šokovaní, že štát neberie mestá a samosprávy ako relevantných partnerov a súčasnú situáciu nemá vôbec pod kontrolou.
„Vládne tu chaos a frustrácia. My jednoducho nevnímame, že štát dostatočne reflektuje na odporúčania odborníkov a sme zmätení. Nevieme, čo nás čaká,“povedal Rybníček.
Premiér Matovič tiež navrhol, že pôvodný plán riadiť sa covid automatom od 8. februára je nereálny a konzílium odborníkov by ho malo prehodnotiť. Ten bol podľa premiéra nastavený v čase, keď sa nepočítalo s takým silným nepriateľom v podobne nového kmeňa vírusu. Zároveň tvrdí, že je ilúziou si myslieť, že vakcína proti koronavírusu nás zachráni. Skôr nás čaká pravidelné pretestovanie.
Minister zdravotníctva Marek Krajčí upozornil, že situácia v slovenských nemocniciach je naďalej vážna. Otvárať školy od 1. februára je veľké riziko, s najväčšou pravdepodobnosťou deti ešte ostanú doma.