Po prvýkrát sa nový druh koronavírusu objavil koncom roka 2019 v stredočínskom meste Wu-chan. Medzitým sa stihol rozšíriť do všetkých kútov sveta, nakazilo sa viac ako 108 miliónov ľudí a pandémia si vyžiadala takmer 2,4 milióna úmrtí. Čína do polovice januára odmietala vpustiť tím WHO na svoje územie, vďaka čomu sa misia veľmi oneskorila. Aj preto sa objavili pochybnosti, čo môžu odborníci ešte zistiť po viac ako roku od vypuknutia pandémie.

Odborníci z WHO pricestovali do Číny v polovici januára. Pracovať začali po absolvovaní dvojtýždňovej karantény. Vo Wu-chane navštívili okrem iného nemocnice, trhoviská i Inštitút virológie a laboratóriá. Vyšetrovateľom sa nepodarilo potvrdiť pôvod koronavírusu SARS-CoV-2 u zvierat. Domnievajú sa ale, že ochorenie COVID-19 má pôvod u netopierov a na ľudí sa mohlo preniesť prostredníctvom iných cicavcov. Teóriu o úniku z laboratória odmietli.

Proces prenosu vírusu zo zvieracieho pôvodcu cez trhovisko Chua-nan v čínskom meste Wu-chan mohol byť veľmi „dlhý a komplikovaný" a mohol zahŕňať aj pohyb cez hranice. „Tento záchytný bod môžeme naďalej sledovať a skúmať zásobovací reťazec i zvieratá, ktoré boli na trhovisko dodávané," povedal šéf skupiny expertov WHO Peter Embarek.

Doplnil, že vírus dokáže prežiť v podmienkach, aké poskytujú chladené a mrazené výrobky. „V skutočnosti však nevieme, či sa tento vírus môže preniesť na ľudí, alebo za akých podmienok," doplnil. Misia WHO teda skončila po necelých dvoch týždňoch skúmania so zatiaľ nejasným záverom.

Možný pôvod koronavírusu SARS-CoV-2 rozoberali aj naši odborníci v online diskusii Veda pomáha COVID-19. Zhodli sa, že kým nepoznáme všetky fakty, ide len o viac či menej pravdepodobné teórie. Lenže český evolučný biológ a parazitológ Jaroslav Flegr si je takmer istý, že vírus musel nešťastnou náhodou uniknúť z laboratória.

Ako Flegr vysvetľuje nešťastný únik z laboratória. Čítajte na ďalšej strane >>>