Boli ste doteraz presvedčení, že ak chcete schudnúť pomôže vám diéta či obmedziť jedlo na malé porcie viackrát denne? Expert na výživu Igor Bukovský v rozhovore pre pluska.sk povedal priamo, čo sú hlúposti, ktorým netreba veriť a čo naozaj zaberá!

Odmalička počúvame, že by sme mali jedávať päťkrát denne. Súhlasíte? – Pre malé deti je desiata a olovrant v poriadku, ale dospelí päť jedál denne nepotrebujú. Ľudia v minulosti jedli iba trikrát za deň: obed si dali počas oddychu, keď robili na poli, v lese či vo fabrike, raňajky a večere mali spoločné. Vtedy neexistovalo, že sa stále niečo vyťahovalo na zjedenie. Neboli bufety ani chladnička, do ktorej by sa chodilo aj 20-krát za večer pozrieť, čo v nej ešte zostalo na zjedenie.

Expert na výživu Bukovský opäť šokuje: Užívate vitamín C? Tak toto si radšej prečítajte!

No keď si dáme len malé porcie, to je v poriadku, nie? – Môžete sa napríklad dočítať, že je ideálne, ak budeme jesť každé dve hodiny s tým, že si jedlo rozložíme do piatich či šiestich malých porcií. No nielenže sa nikdy nedokázalo, že by to skutočne pomáhalo pri chudnutí, ale efekt môže byť práve opačný. Klinický výskum ukazuje, že je pre nás veľmi ťažké rozložiť si jedlo do šiestich malých porcií tak, aby sme neprekročili kalorickú dávku pôvodných troch jedál. Ľudia si väčšinou ešte pridajú na tanier, takže tá „malá“ porcia nakoniec nie je šestinou pôvodnej dennej kalorickej dávky, ale oveľa viac. Keď si to množstvo nakoniec spočítame, tak pri šiestich jedlách za deň väčšina ľudí zje viac, ako by zjedla pri troch jedlách.

Hovorí sa však, že malé porcie viackrát denne zrýchľujú metabolizmus. – Naopak, časté jedenie znemožňuje, aby v našom organizme prebiehala veľmi dôležitá fyziologická funkcia, a tou je program čistenia tráviaceho traktu. Poznáme to ako „škvŕkanie“ v žalúdku. Sú to veľmi silné motorické kontrakcie, ktoré očisťujú celé tenké črevo a všetko vytlačia do hrubého čreva. Tento program musí nastať po každom jedle, pretože udržiava tenké črevo čisté. Až vtedy, keď nám „škvŕka“ v žalúdku, sme pripravení znovu jesť.

A čo sa stane, ak sme si zvykli medzi hlavnými jedlami do niečoho „zobnúť“? – Sústavným vyjedaním zastavíme proces čistenia, ktorý sa buď vôbec nenaštartuje, alebo v tom lepšom prípade až v noci. Ak sa však povedzme o jedenástej večer ešte niečím natlačíte, tak proces čistenia nemá šancu rozbehnúť sa ani do rána. Zapína až vtedy, keď sme už strávili jedlo a zase sme trošku hladní.

Aký to má vplyv na organizmus a naše trávenie? – Keď neprebehne proces čistenia, všetko jedlo ostáva v tenkom čreve, kde sa premnožujú baktérie, ktoré by tam nemali byť alebo nie v takom množstve. Nastáva syndróm takzvaného bakteriálneho prerastenia. Rozhodne nie je vhodné riešiť tento problém hneď antibiotikami, ako to dnes niektorí ľudia skúšajú. Antibiotická liečba môže narušiť celú vnútornú rovnováhu. Základom je, že prestaneme pomedzi troma dennými jedlami stále niečo vyjedať. Myslím si, že každý druhý vie svoje tráviace ťažkosti vyriešiť práve takto.

Čo by sme mali jesť predovšetkým? – Celozrnné potraviny, obilniny v celozrnnej prirodzenej podobe. Prospievajú nám aj strukoviny, veľa zeleniny a ovocia, takisto dobré tuky, ktoré obsahujú orechy, avokádo, oolejnaté semená, kvalitné rastlinné oleje. Aj ryby či kuracie mäso sú prospešné. Pokiaľ ide o stravu, vždy je to aj o tom, čo nejeme.

Už 27 rokov ste vegetarián. Žijú vegetariáni zdravšie, keď nejedia mäso? - Či jete, alebo nejete mäso, strava môže byť v oboch prípadoch rovnako zdravá a prospešná. Ale aj nezdravá. Ak sa mäsa vzdáte, ale budete jesť napríklad dukátové buchtičky či palacinky, tak vaše stravovanie bude veľmi zlé.

Expert na výživu Bukovský opäť šokuje: Milovníci mlieka, toto radšej nečítajte! A týka sa to hlavne dospelých!

Čo by sme mali z jedálnička úplne vylúčiť? – Údeniny, ktoré Svetová zdravotnícka organizácia v októbri 2015 oficiálne zaradila medzi karcinogény. O tom, že údeniny spôsobujú rakovinu, niet pochýb. Mali by ste ich jesť len ako pochutinu, a nie ako základnú potravinu, ako to často vidíme.

Uznávate diéty? Ktorá podľa vás spoľahlivo funguje? - Neexistuje diéta, ktorá by v rámci chudnutia vyhrala. Vojna diét sa skončila! Ukazuje sa, že všetky sú rovnako funkčné alebo rovnako nefunkčné. Dôležité je, aký má človek prístup k jedlu a akú má motiváciu. Dôležité je, aby ste si nastavili také stravovanie, s ktorým môžete vydržať celý zvyšok svojho života.

Čítajte viac