Hrozba pandémie bola pritom aj v čase druhej vlády Mikuláša Dzurindu, no kabinet bol podľa Zajaca vtedy oveľa lepšie pripravený. „Vznikli pandemické plány, vznikol celý systém logických krokov, čo treba robiť. Nechodil tam nejaký nedovzdelaný pobehaj, ktorý robil tlačovky, a nebolo ani úplne jasné, čo hovorí. To malo hlavu a pätu,“ neodpustil si tvrdú kritiku na Igora Matoviča.

Odborníci sa zhodujú, že knihou Zajaca a Pažitného by sa mal inšpirovať pri tvorbe reformy aj súčasný minister Lengvarský. „Táto zelená kniha ponúka komplexný pohľad na to, akú logiku by mal mať slovenský zdravotný systém. Kto robí čo a aké sú medzi jednotlivými aktérmi vzťahy. Som presvedčený, že v slovenskej realite potrebám budúcnosti najlepšie zodpovedá model predstavený Zajacom a Pažitným,“ zhodnotil analytik INESS Martin Vlachynský.

„To, že Peter Pažitný a Rudolf Zajac navrhujú na základe protrhových a proklientskych riešení, manažovanej konkurencie, súťaže na trhu, pluralitu a neboja sa otvárania tém definovania zákonného nároku a spoluúčasti pacientov, tak to je mi veľmi sympatické,“ vyjadril sa riaditeľ INEKO Dušan Zachar.

Podľa autora kniha nemá ambície, aby ukázala, ako to má detailne fungovať. „Jedinou jej ambíciou je, aby keď si ju ľudia prečítajú,  sa zamysleli. Myslím tým aj laikov, aj odborníkov, aby sa zamysleli, že za tie isté peniaze môžeme dostať viac muziky,“ uzavrel Zajac.

Mohlo by vás zaujímať: