V rozhovore sa dočítate:

  • S ktorou krajinou by sme už čoskoro mohli otvoriť hranice.
  • Ako je to medzi ním a Richardom Sulíkom a či pripúšťa odchod SaS z koalície.
  • Prečo krivdil Borisovi Kollárovi.
  • Či vedel o tom, že Andrej Kiska sa krátko po voľbách stiahne z politiky.
  • Dokedy bude štátna karanténa.
  • Či je Daniel Lipšic v hre o post generálneho prokurátora.

Keď sme prišli, telefonovali ste s českým premiérom Babišom. O čom ste sa bavili, o otvorení hraníc? 

Veľmi intenzívne sa s Andrejom Babišom v posledných dňoch rozprávame o tom, že by sme chceli vytvoriť opäť také Československo v rámci Európy, aby tie prvé hranice, ktoré padnú v priestore strednej Európy, boli medzi Slovenskom a Českom. Andreja Babiša som asi pred 3 týždňami v tomto duchu oslovil, a dnes, keďže sa situácia zlepšila, tak by sme mohli byť prví. 

Bude to ešte v máji?

Dúfam, že to bude čím skôr, ale máme technický problém. Česi majú pravidlo, že ak niekto vstupuje na ich územie a strávi tam menej ako 24 hodín, tak nemusí mať test. Mohlo by sa stať, že každému, kto sa chce dostať na Slovensko, by stačilo ísť cez Česko a obišiel by karanténu a testovanie. To by nám na Slovensku veľmi rýchlo spôsobilo katastrofu. Nemôže sa stať, že zrazu k nám cez Česko bez kontroly začnú chodiť ľudia napríklad z Anglicka zo Sheffieldu, odkiaľ máme možno už 200 pozitívnych prípadov. Musíme to urobiť tak, aby sme neohrozili seba, ale úmysel je dobrý. Rozhodne o tom tím odborníkov.

Ľudia volili Matoviča, nie tím odborníkov. Neodvolávate sa na nich príliš často, namiesto toho, aby ste prevzali zodpovednosť?

Každý, kto to spochybňuje, nech si dá otázku: Ak by mal nádor a mal by sa dať operovať, dal by sa operovať zmrzlinárovi alebo chirurgovi? Ja radšej chirurgovi. Čiže je dobré, že sme v rukách odborníkov a je dobré, že som ustrážil ten tím od ovplyvňovania zmrzlinármi.

A vaša úloha v tíme?

Môžem si povedať názor, ale odo mňa to nezáleží. Medzi tými pätnástimi ľuďmi nie sú nejaké názorové rozdiely. Pri uvoľňovaní 2. a 3. fázy boli niektorí jemne za a niektorí jemne proti, ale určite to neboli nejaké boje na barikádach.

Prvý model hovoril až o 500-tisíc nakazených na Slovensku, teraz to má byť už len 5-tisíc. Čím to je?

Toto obdobie je žatvou pre vedcov, ktorí zisťujú, čo zaberá a čo nie. Hovoria, že vždy je to súbor opatrení, nie jedno zázračné opatrenie. Prijali sme súbor opatrení, vďaka ktorým sme európskou jednotkou, čo nám iní závidia.

Keď sme prišli, práve telefonoval s českým premiérom Babišom aj o otvorení hraníc.
Zdroj: im

Lenže pre riešenie koronakrízy sa objavili trenice medzi vami a Richardom Sulíkom. Ako je to medzi vami?

Ja som vždy bral Riša ako kamaráta, ale akosi to teraz vychladlo. Mňa mrzelo, že Rišo nechával ľudí v takom klamstve, že zachrániť ekonomiku znamená otvoriť obchody. Obchody nie sú ekonomika, resp. len malá časť domácej spotreby. Najväčší problém je, že nemáme zahraničný dopyt. My sme najotvorenejšia ekonomika v Európe, máme najväčší dovoz aj vývoz a sme odkázaní na to, aby nám prišli zahraničné objednávky. Ja som od ekonóma očakával, že bude hovoriť ľuďom pravdu a nebude vytvárať klišé, že otvorme si obchody, lebo tým si otvoríme ekonomiku. To je hlúposť. 

Asi tým myslel skôr, aby sa ľudia vrátili k práci, aby mnohí nezostali na dlažbe…

Tí ľudia by nezostali na dlažbe, lebo sme nastavili podporu, že ak zamestnávatelia nebudú prepúšťať, preplatíme zamestnancom celé mzdy. Vo všetkých obchodoch, ktoré boli zatvorené z tohto rozhodnutia, sme preplácali mzdy aj s odvodmi. Ale najhlúpejšie bolo, a to nebol len Richrad Sulík, ale viacerí poslanci SaS, to spochybňovanie obmedzení. To spôsobovalo, že povedzme 10 percent ľudí tie pravidlá nedodržiavalo, a preto sme sa ešte korony na Slovensku nezbavili. Čiže, keď niekto hovorí, že opatrenia sú zbytočné, lebo máme málo nakazených a kvôli tomu nejakí ľudia nedodržiavajú opatrenia, tým predlžujeme čas, dokedy nás vírus bude trápiť. Ak by sa Richard postavil za opatrenia, nerobil by stále tak sabotáž zboku, tak už sme možno mohli mať dva týždne nulu a mohli sme úplne normálne na Slovensku žiť. 

Myslíte, že to malo až taký efekt?

Keď podpredseda vlády spochybňuje opatrenia vlády, tak to má výrazný vplyv na ľudí.

Úplne to nespochybňoval...

Dosť výrazne. Keď povie, že sme mali jedného nakazeného a opatrenia sú zbytočné? Veď to je logicky nezmysel. My sme mali jedného nakazeného preto, lebo tu boli opatrenia. Jeden nakazený je predpoklad na debatu, či môžeme uvoľniť opatrenia. Rišo absolútne nepomohol, iba ublížil a mňa to mrzí.

Vydebatovali ste si to?

Už x-krát na koaličnej rade, x-krát na vláde, aj pred asi štyridsiatmi ľuďmi na krízovom štábe. Nezaberá to, lebo Rišo je, bohužiaľ, taký. On je taký excel. Keď si raz povie, že je to takto, nepomôže žiadny argument...

Taký však bol aj v minulosti...

Žiaľ. Ukázalo sa to pri eurovale. Potom sme na osem rokov „vyfasovali“ Fica.

Richard Sulík povalil Radičovej vládu. Nebojíte sa, že sa to zopakuje?

Myslel som si, že Rišo z toho vyrástol, ale nevyrástol. Myslím si, že keby prišla podobná situácia, tak bez problémov vládu povalí znova. Našťastie, teraz, keď sa Rišo bude hádzať o zem, tak môžem povedať, choď sa hádzať o zem mimo koalície. SaS odíde a vláda môže pokračovať .

Čo na to ostatní koaliční partneri?

Aj ich mrzí správanie SaS, lebo chceme, aby sme ťahali spolu. Nie je dobre, keď niekto potrebuje získavať body tým, že podráža ostatným nohy na verejnosti. Ale verím, že tak ako odchádza korona, tak odíde aj táto sulíkokríza.

Prečo Matovič krivdil Kollárovi? >>