EXKLUZÍVNE Igor Matovič v otvorenom rozhovore: Kollárovi som krivdil, Sulík nehovorí pravdu!
11. 5. 2020, 6:00 (aktualizované: 15. 7. 2024, 12:53)
Namiesto klasickej práce premiéra sa pre pandémiu ocitol v pozícii najvyššieho krízového manažéra v štáte. Je však presvedčený, že krízu zvláda dobre. Koronavírus ale mení aj vzťahy vo vládnej koalícii. Jeho vzťahy s Richardom Sulíkom, s ktorým po voľbách pôsobili ako najbližší partneri, sú na bode mrazu. Igor Matovič (47) nám povedal aj to, ako sa začnú otvárať hranice či dokedy bude štátna karanténa.
Zdroj: Filip Domovec
Zdroj: im
Zdroj: im
Galéria k článku
V rozhovore sa dočítate:
- S ktorou krajinou by sme už čoskoro mohli otvoriť hranice.
- Ako je to medzi ním a Richardom Sulíkom a či pripúšťa odchod SaS z koalície.
- Prečo krivdil Borisovi Kollárovi.
- Či vedel o tom, že Andrej Kiska sa krátko po voľbách stiahne z politiky.
- Dokedy bude štátna karanténa.
- Či je Daniel Lipšic v hre o post generálneho prokurátora.
Keď sme prišli, telefonovali ste s českým premiérom Babišom. O čom ste sa bavili, o otvorení hraníc?
Veľmi intenzívne sa s Andrejom Babišom v posledných dňoch rozprávame o tom, že by sme chceli vytvoriť opäť také Československo v rámci Európy, aby tie prvé hranice, ktoré padnú v priestore strednej Európy, boli medzi Slovenskom a Českom. Andreja Babiša som asi pred 3 týždňami v tomto duchu oslovil, a dnes, keďže sa situácia zlepšila, tak by sme mohli byť prví.
Bude to ešte v máji?
Dúfam, že to bude čím skôr, ale máme technický problém. Česi majú pravidlo, že ak niekto vstupuje na ich územie a strávi tam menej ako 24 hodín, tak nemusí mať test. Mohlo by sa stať, že každému, kto sa chce dostať na Slovensko, by stačilo ísť cez Česko a obišiel by karanténu a testovanie. To by nám na Slovensku veľmi rýchlo spôsobilo katastrofu. Nemôže sa stať, že zrazu k nám cez Česko bez kontroly začnú chodiť ľudia napríklad z Anglicka zo Sheffieldu, odkiaľ máme možno už 200 pozitívnych prípadov. Musíme to urobiť tak, aby sme neohrozili seba, ale úmysel je dobrý. Rozhodne o tom tím odborníkov.
Ľudia volili Matoviča, nie tím odborníkov. Neodvolávate sa na nich príliš často, namiesto toho, aby ste prevzali zodpovednosť?
Každý, kto to spochybňuje, nech si dá otázku: Ak by mal nádor a mal by sa dať operovať, dal by sa operovať zmrzlinárovi alebo chirurgovi? Ja radšej chirurgovi. Čiže je dobré, že sme v rukách odborníkov a je dobré, že som ustrážil ten tím od ovplyvňovania zmrzlinármi.
A vaša úloha v tíme?
Môžem si povedať názor, ale odo mňa to nezáleží. Medzi tými pätnástimi ľuďmi nie sú nejaké názorové rozdiely. Pri uvoľňovaní 2. a 3. fázy boli niektorí jemne za a niektorí jemne proti, ale určite to neboli nejaké boje na barikádach.
Prvý model hovoril až o 500-tisíc nakazených na Slovensku, teraz to má byť už len 5-tisíc. Čím to je?
Toto obdobie je žatvou pre vedcov, ktorí zisťujú, čo zaberá a čo nie. Hovoria, že vždy je to súbor opatrení, nie jedno zázračné opatrenie. Prijali sme súbor opatrení, vďaka ktorým sme európskou jednotkou, čo nám iní závidia.
Zdroj: im
Keď sme prišli, práve telefonoval s českým premiérom Babišom aj o otvorení hraníc.
Lenže pre riešenie koronakrízy sa objavili trenice medzi vami a Richardom Sulíkom. Ako je to medzi vami?
Ja som vždy bral Riša ako kamaráta, ale akosi to teraz vychladlo. Mňa mrzelo, že Rišo nechával ľudí v takom klamstve, že zachrániť ekonomiku znamená otvoriť obchody. Obchody nie sú ekonomika, resp. len malá časť domácej spotreby. Najväčší problém je, že nemáme zahraničný dopyt. My sme najotvorenejšia ekonomika v Európe, máme najväčší dovoz aj vývoz a sme odkázaní na to, aby nám prišli zahraničné objednávky. Ja som od ekonóma očakával, že bude hovoriť ľuďom pravdu a nebude vytvárať klišé, že otvorme si obchody, lebo tým si otvoríme ekonomiku. To je hlúposť.
Asi tým myslel skôr, aby sa ľudia vrátili k práci, aby mnohí nezostali na dlažbe…
Tí ľudia by nezostali na dlažbe, lebo sme nastavili podporu, že ak zamestnávatelia nebudú prepúšťať, preplatíme zamestnancom celé mzdy. Vo všetkých obchodoch, ktoré boli zatvorené z tohto rozhodnutia, sme preplácali mzdy aj s odvodmi. Ale najhlúpejšie bolo, a to nebol len Richrad Sulík, ale viacerí poslanci SaS, to spochybňovanie obmedzení. To spôsobovalo, že povedzme 10 percent ľudí tie pravidlá nedodržiavalo, a preto sme sa ešte korony na Slovensku nezbavili. Čiže, keď niekto hovorí, že opatrenia sú zbytočné, lebo máme málo nakazených a kvôli tomu nejakí ľudia nedodržiavajú opatrenia, tým predlžujeme čas, dokedy nás vírus bude trápiť. Ak by sa Richard postavil za opatrenia, nerobil by stále tak sabotáž zboku, tak už sme možno mohli mať dva týždne nulu a mohli sme úplne normálne na Slovensku žiť.
Myslíte, že to malo až taký efekt?
Keď podpredseda vlády spochybňuje opatrenia vlády, tak to má výrazný vplyv na ľudí.
Úplne to nespochybňoval...
Dosť výrazne. Keď povie, že sme mali jedného nakazeného a opatrenia sú zbytočné? Veď to je logicky nezmysel. My sme mali jedného nakazeného preto, lebo tu boli opatrenia. Jeden nakazený je predpoklad na debatu, či môžeme uvoľniť opatrenia. Rišo absolútne nepomohol, iba ublížil a mňa to mrzí.
Vydebatovali ste si to?
Už x-krát na koaličnej rade, x-krát na vláde, aj pred asi štyridsiatmi ľuďmi na krízovom štábe. Nezaberá to, lebo Rišo je, bohužiaľ, taký. On je taký excel. Keď si raz povie, že je to takto, nepomôže žiadny argument...
Taký však bol aj v minulosti...
Žiaľ. Ukázalo sa to pri eurovale. Potom sme na osem rokov „vyfasovali“ Fica.
Richard Sulík povalil Radičovej vládu. Nebojíte sa, že sa to zopakuje?
Myslel som si, že Rišo z toho vyrástol, ale nevyrástol. Myslím si, že keby prišla podobná situácia, tak bez problémov vládu povalí znova. Našťastie, teraz, keď sa Rišo bude hádzať o zem, tak môžem povedať, choď sa hádzať o zem mimo koalície. SaS odíde a vláda môže pokračovať .
Čo na to ostatní koaliční partneri?
Aj ich mrzí správanie SaS, lebo chceme, aby sme ťahali spolu. Nie je dobre, keď niekto potrebuje získavať body tým, že podráža ostatným nohy na verejnosti. Ale verím, že tak ako odchádza korona, tak odíde aj táto sulíkokríza.
Prečo Matovič krivdil Kollárovi? >>
Andrej Kiska sa rýchlo stiahol. Myslíte si, že jeho zdravotný stav je iba zámienka?
To neviem, ale nespochybňujem to. Je známe, že bol na operácii vlani na jeseň. Som rád, že s Veronikou Remišovou máme úplne upratané vzťahy. Mám ju rovnako rád, ako som ju mal rád pred tromi, štyrmi rokmi, keď bola u nás. Máme férový, otvorený vzťah. Teším sa, že som ju presvedčil, aby zobrala veľmi ťažkú prácu - upratať v eurofondoch. Je na to ako šitá a myslím si, že to zvládne.
Boris Kollár je váš najmilší koaličný partner?
Zatiaľ najviac dodržuje dohody. Hoci som očakával, že sa možno populisticky bude snažiť získavať body. To, čo teraz robí Sulík, som očakával od Kollára, a dnes môžem povedať, že som mu krivdil. Sme rodina sa správa mimoriadne zodpovedne aj v ťažkých situáciách. Stoja za vládou a populisticky sa správa Rišo Sulík.
Často staviate túto krízu do dvoch polôh - zachraňovať ľudské životy alebo ekonomiku. Prikláňate sa k záchrane životov, ale bez ekonomiky nebude fungovať ani zdravotníctvo. Prečo ste vyhranený?
Ono to vôbec nie je buď - alebo. Slovensko práve tým, že chránilo zdravie a životy, si zároveň ochránilo aj zdravie firiem. Dnes máme najpripravenejšie firmy na obdobie, keď dopyt zo zahraničia príde. Naše firmy nevyrábajú preto, že im zo zahraničia nechodia objednávky, lebo ich subdodávatelia sú zatvorení v karanténe, majú chorých zamestnancov. Tým, že sme chránili zdravie a životy, sme ochránili zamestnancov a teda aj ekonomiku.
Tvárime sa, akoby nám ľudia nezomierali na rakovinu a iné choroby - to sú slová jednej lekárky. Viacero odborníkov upozorňuje, že nám stúpne počet nebohých na odvrátiteľné úmrtia. Nevenuje sa koronavírusu príliš veľká pozornosť?
Odporúčanie, aby sa zastavili plánované operácie, prijala ešte bývalá vláda. Urobili to, pochopiteľne, aby sa nám nenakazili pacienti v rámci nemocníc a zároveň, aby sme si vytvorili kapacitu v nemocniciach na to, keď príde nápor pacientov s COVID-19. Nápor neprišiel, ale lekári a sestry stále majú trochu obavy ísť a začať operovať. Ono sa to rozbehne.
Kedy?
Minister zdravotníctva už dva týždne vyzýva lekárov, aby sa vrátili k vyšetreniam a plánovaným operáciám. Neregistrujem, že by sme mali obete pre to, že by ľudia neboli operovaní. Ak by sme to nerozbehli teraz, tak tie obete by zrejme prišli. Takže je najvyšší čas.
Dokedy bude platiť povinná štátna karanténa >>
Povinnú štátnu karanténu nemajú nikde na svete. Musí byť u nás?
Pellegrini povedal, že nemusí byť, že ľuďom stačí domáca karanténa. Tí, čo prišli autami, mohli ísť do domácej karantény, ale, bohužiaľ, v drvivej väčšine to nedodržiavali. Keď prišiel autobus, vtedy do povinnej štátnej karantény museli ísť. My sme to zaviedli aj pre autá, lebo sa ukázalo, že ľudia, ktorí prešli cez dobrovoľnú karanténu, nakazili ďalšie desiatky ľudí. To vidíme dnes napríklad v Žehre. Ak sme chceli zabrániť, aby sa nám to rozhorelo po Slovensku, tak sme museli prijať toto opatrenie.
Ľudia sa sťažujú, že majú dom a záhradu, kde by radi boli dva týždne. Namiesto toho musia ísť do nevyhovujúcich priestorov a ešte za to platiť. Čo by ste im odkázali?
Ja som prvý, kto by chcel, aby ľudia boli doma, ale nedodržiavalo sa to. Keď chceme uchrániť, že máme málo nakazených, tak naša bariéra musí byť na hraniciach. Navyše nezovšeobecňoval by som, že všetci boli v zúfalých podmienkach. Dohodli sme už aj šesť či sedem hotelov po Slovensku, niektoré z nich v kúpeľoch.
Dokedy to takto bude fungovať? Lebo mobilita bude pravdepodobne narastať.
Čím budeme mať lepšie výsledky, tým viac ľudí k nám bude chcieť prísť a tým budeme mať väčší problém na hraniciach. Snažíme sa vybudovať aj alternatívny systém, že by ľudia boli v domácej karanténe, ale zriekli by sa zásadnej porcie vlastnej slobody. To znamená, že cez aplikáciu by boli kontrolovaní, či sa naozaj nachádzajú doma. V priebehu tohto týždňa by sme to mohli predstaviť.
V jednom zo statusov na sociálnej sieti ste napísali, že sa asi naozaj nehodíte do úlohy premiéra. Nie je to signál slabosti?
V politike som sa nikdy nesnažil hrať na niečo, čo nie som. Pred desiatimi rokmi mi hovorili, musíš ísť na mediálny tréning, musíš hovoriť len to, čo treba, aby si dokázal čo najviac pohnúť verejnou mienkou. Ale ja chcem byť slobodný, chcem hovoriť, čo si myslím a chcem sa pri tom tváriť, ako to cítim. Všimli si to asi už aj európski lídri. Možno majú zo mňa trochu šou, lebo nerobím klasickú diplomaciu. Ale stalo sa mi, že som napísal esemesku francúzskemu prezidentovi Macronovi, poprosil ho o pomoc v téme zrušenia platieb DPH medzi jej platcami, na čom vznikajú podvody typu Bašternák, a on mi odpísal, jasné, ideme do toho a zrazu sa veci hýbu. Na našom ministerstve zahraničných vecí len pozerajú, že toto sa vybavuje tak tri-štyri mesiace.
Je v poriadku, keď sa premiér takmer rozplače na tlačovke?
Mojím jediným sudcom sú voliči, ktorí rozhodli pred vyše dvoma mesiacmi a rozhodnú nabudúce. Ja som si v živote nemyslel, že vyhráme voľby a zrazu sa stal taký malý zázrak.
Ste ten typ, ktorý chce byť všade a musí vedieť o všetkom?
Som a s tým som mal problém už vo firme, že som nevedel delegovať úlohy. Keď som vedel, že niekto druhý urobí robotu na 90 percent, tých 10 percent ma natoľko vyrušovalo, že som si to radšej spravil sám. Teraz si uvedomujem, že budem musieť delegovať, ale ten mikromanažment bolo dôležité si v začiatkoch podchytiť, hlavne pri testoch alebo s osadami.
Najnovšie sa diskutuje o voľbe nového generálneho prokurátora. Je Daniel Lipšic už mimo hry?
Neviem o tom, že by bol mimo hry a neviem o tom, že by kandidoval.
V súčasnosti nemôže kandidovať...
Áno, ale prvý odsek v programovom vyhlásení vlády v stati prokuratúra je o tom, že rozšírime okruh osôb, ktoré môžu byť generálnym prokurátorom, aj tých, ktorí môžu nominovať kandidátov. To, že sa prokurátori bránia, aby prišla šťuka do rybníka, je úplne prirodzené. Ale to je mojím cieľom. Generálny prokurátor nemusí byť z radov prokurátorov, ale môže byť. Myslím si, že by sme mali umožniť kandidovať všetkým čestným ľuďom s právnickým vzdelaním. Urobme verejný híring, najlepší nech vyhrá a toho nech si osvojí aj parlament.
Čiže pred voľbou generálneho prokurátora sa ešte bude meniť zákon?
Keď chceme ísť podľa toho, čo je v programovom vyhlásení vlády, tak by sa mal.
Roky ste boli v opozícii, rýpali ste do ostatných. Teraz je to naopak, rýpu do vás najmä smeráci, napríklad Erik Tomáš. Aké to je byť na druhej strane?
Úprimne, nečítal som žiadne vyjadrenie Erika Tomáša od volieb, ani som ho nikde nepočul. Televíziu nepozerám, noviny nečítam, takže neviem, čo ten pán vykrikuje, ale nech.
A je lepšie byť na tej druhej strane?
Lepšie je môcť meniť Slovensko k lepšiemu a plniť sľuby, ale zatiaľ sme na to veľkú šancu nemali.