Európa dáva covidu zbohom, žiadne rúška ani covid pasy: Slovensko uvoľní najskôr v tento dátum!
7. 2. 2022, 6:00 (aktualizované: 1. 6. 2024, 6:59)
Na Slovensku posledný týždeň padajú rekordy v počtoch nakazených aj v pozitivite PCR testov. Mnohí sa už pre preplnené kapacity nevedia dostať na test. Je to dôkaz toho, že omikron sa prudko šíri medzi ľuďmi. Aj keď situácia momentálne nevyzerá dobre, skúsenosti zo zahraničia hovoria, že omikron vlna bude veľmi rýchla a intenzívna. V Európe ju má už väčšina krajín za sebou a začali s veľkým uvoľňovaním opatrení. Kedy sa do normálu vrátime aj my?
Zdroj: archív
Zdroj: tasr
Zdroj: Lisa Leutner
Galéria k článku

Medzi prvými krajinami v Európe, ktoré ohlásili veľké uvoľnenie opatrení, bolo Spojené kráľovstvo. Od 27. januára obyvatelia Anglicka už nemusia prakticky nikde nosiť rúška ani sa nikde preukazovať covid pasmi. Zmiernili sa aj obmedzenia pri vstupe do krajiny, PCR test už očkovaní nepotrebujú. Treba však dodať, že Spojené kráľovstvo patrí medzi krajiny s najvyššou očkovanosťou – až 85,1 percenta populácie je plne zaočkovaných.
Napriek vysokým prírastkom pozitívnych nasledovali aj ďalšie krajiny. Vo veľkom uvoľnili opatrenia severské krajiny ako Dánsko, Švédsko, Nórsko či Fínsko. K otváraniu krajiny a voľnejším pravidlám pristupujú aj naši susedia. Rakúšania napríklad posunuli nočný zákaz z 22.00 h na polnoc. Od 12. februára už do všetkých obchodov môžu aj neočkovaní bez testu. V Česku od stredy 9. februára budú môcť do všetkých podnikov aj neočkovaní. Preukazovanie sa covid pasom tamojší najvyšší správny súd zamietol ako nedôvodné. Do reštaurácií, tanečných klubov, krčiem, barov a ďalších podnikov nemôžu vstupovať chorí ľudia, ale zákaz pre neočkovaných alebo ľudí, ktorí ochorenie neprekonali, nemá podľa súdu podporu v zákone.
Opatrné ostáva zatiaľ Nemecko, kde opatrenia prehodnotia 16. februára. Minister spravodlivosti Marco Buschmann však už vyhlásil, že v marci budú zrušené mnohé obmedzenia. Závisí to od toho, či „počty prípadov nákazy budú od polovice februára znovu klesať“.
Ako je to na Slovensku
Kým ostatné krajiny majú to najhoršie za sebou, Slovensko sa len blíži k vrcholu. Denné počty nových prípadov sa pohybujú okolo 20-tisíc, čo je v histórii pandémie absolútny rekord. Podľa odborníkov sa vrchol u nás očakáva až v najbližších týždňoch. Za posledných 7 dní narástol počet výjazdov záchraniek ku COVID-19 pacientom. Plnia sa aj nemocnice, denné príjmy stúpli na 133. „Hospitalizovaní pacienti nám za posledné dva dni začínajú stúpať,“ uviedol Richard Szabó z Inštitútu zdravotníckych analýz. „Vidíme, že trend je podobný ako u našich susedov, a očakávame, že to bude pokračovať,“ zhodnotil.
Napriek tomu minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský (nominant OĽaNO) potvrdil, že situáciu máme pod kontrolou. Aktuálne čísla pozitívnych nie sú žiadne prekvapenie „Sú to veci, ktoré sú predikované v našich prognózach,“ uviedol Lengvarský. Opatrenia sú u nás nastavené na vlnu omikron‚ a kým táto vlna neprejde‚ nebudú sa meniť. „Nevidím priestor, aby sa opatrenia menili,“ konštatoval Lengvarský.
Uvoľníme najskôr v marci: Čítajte na ďalšej strane >>>
Uvoľníme najskôr v marci
Napriek tomu sa už minulý týždeň od 5. februára upustilo od testovania neočkovaných zamestnancov. K uvoľneniu došlo aj pri vstupe na územie Slovenska. Pri príchode do krajiny už nemusia ísť do karantény ľudia, ktorí covid prekonali, a skracuje sa aj čas izolácie pre neočkovaných z 10 na 5 dní. Zrušil sa aj zoznam rizikových krajín v súvislosti s variantom omikron. Ešte predtým sa pre očakávaný výpadok zamestnancov skrátila izolácia aj karanténa.
Minister Lengvarský aj odborníci sa zhodujú, že vlna omikronu bude krátka, prudká a zasiahne veľa sektorov. „Zrejme taký mesiac bude trvať, kým to dosiahne vrchol, a potom mesiac, kým to poklesne, čiže rátam, že o dva-tri mesiace by malo byť po všetkom,“ odhadol infektológ z bratislavských Kramárov Peter Sabaka. Potvrdzujú to aj skúsenosti zo zahraničia. Keďže vrchol dosiahneme len v najbližších dňoch vo februári, klesať by sme mohli v marci, keď by mohlo dôjsť aj k uvoľneniu opatrení.
Podľa analytikov z platformy Dáta bez pátosu už prvé okresy dosahujú vrchol omikronovej vlny a začnú klesať. Napríklad na Orave či severovýchode Slovenska, kde sa štvrtá vlna začala, by už mohli mať pokoj o štyri týždne 6. marca. Ostatné okresy ich budú v niekoľkodňových odstupoch nasledovať.
„Po odznení vlny omikron pôjdeme podľa všetkého trendom, akým išli aj iné krajiny, čiže budeme smerovať k uvoľňovaniu opatrení,“ povedal premiér Eduard Heger (OĽaNO) s tým, že sa o tom ešte poradí s konzíliom odborníkov. „Vyzerá to tak, že prípady, ktoré prichádzajú do nemocníc, budú mať ľahší priebeh, takže by nemal byť taký nápor na pľúcne ventilácie,“ dodal Heger.
Podľa Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) má po vlne omikronu v Európe nasledovať dlhšie obdobie pokoja. „Verím, že je možné na nové varianty – ktoré sa nevyhnutne objavia – reagovať bez opätovného zavádzania takých znepokojivých opatrení, aké sme potrebovali predtým (v predchádzajúcich fázach pandémie),“ uviedol regionálny riaditeľ WHO pre Európu Hans Kluge. Treba však podľa neho pokračovať s očkovaním a testovaním.
Koronavírus tu s nami už pravdepodobne ostane, no budeme ho vnímať ako bežné ochorenie podobné chrípke. Európska komisia sa však poistila a rozhodla o predĺžení existencie európskych digitálnych covid pasov o ďalší rok. Platnosť certifikátu je momentálne v celej EÚ najviac 9 mesiacov od poslednej dávky, mnohým tak vyprší ešte pred letnou dovolenkovou sezónou. Podľa štátneho tajomníka ministerstva zahraničia Martina Klusa (SaS) môžu potom nastať tri scenáre. „1.) Žiadne covid pasy už v tom čase nebudú potrebné. 2.) Predĺži sa platnosť covid certifikátov napríklad na 12 mesiacov. 3.) Ak sa objaví nejaký vážny nový variant, budeme musieť ísť na ďalšiu dávku, ktorá nám platnosť covid pasu predĺži. Úprimne a veľmi si prajem prvú alternatívu,“ uviedol Klus.