Ideme masovo očkovať AstraZenecou: Je vakcína bezpečná? Vysvetľuje virológ Fedor Čiampor!
13. 3. 2021, 7:00 (aktualizované: 16. 7. 2024, 0:10)

Na začiatku bola švédsko-britská vakcína od spoločnosti AstraZeneca favoritom, odvtedy ju stíha rana za ranou. Najnovšie jej viaceré krajiny Európy dali stopku. U niekoľkých pacientov sa po očkovaní vyskytli krvné zrazeniny. Pritom už dnes sa v Bratislave otvára najväčšie veľkokapacitné vakcinačné centrum na Slovensku, kde chcú zaočkovať 20-tisíc ľudí týždenne práve vakcínou AstraZeneca. Treba sa báť tejto vakcíny?
Zdroj: Liselotte Sabroe
Zdroj: TONY ŠTEFUNKO
Zdroj: ŠÚKL
Galéria k článku
Rakúsko tento týždeň preventívne stiahlo jednu šaržu vakcíny proti COVID-19 od AstraZenecy po tom, ako jedna osoba zomrela na následky viacnásobnej trombózy desať dní po očkovaní. Ďalšia bola hospitalizovaná s pľúcnou embóliou a v súčasnosti sa zotavuje. Pozastavenie očkovania AstraZenecou na dva týždne ohlásili aj v Dánsku, kde tiež zaznamenali jedno úmrtie po tejto očkovacej látke. Obe krajiny tvrdia, že ide o preventívny krok, kým sa podozrivá šarža preverí.
Anketa
Dáte sa očkovať proti COVID-19?
Spolu jeden milión ampuliek z tejto výrobnej linky skončilo v 17 krajinách Európy. Dočasnú stopku dali vakcíne aj iné krajiny ako Nórsko, Estónsko, Litva, Luxembursko a Lotyšsko, v ktorých takisto prebieha podrobné prešetrovanie. „Ku dňu 10. marca 2021 bolo zaznamenaných 30 prípadov trombembolických komplikácií takmer medzi piatimi miliónmi ľudí zaočkovaných vakcínou COVID-19 od spoločnosti AstraZeneca v Európskom hospodárskom priestore,“ uviedla Európska lieková agentúra (EMA).
Na Slovensko dodala AstraZeneca už 200-tisíc dávok a v marci má prísť ďalších vyše 300-tisíc. Dnes sa v Bratislave na Národnom futbalovom štadióne otvára najväčšie vakcinačné centrum na Slovensku, kde zaočkujú 20-tisíc ľudí týždenne práve vakcínou AstraZeneca.
Náš Štátny ústav na kontrolu liečiv (ŠÚKL) zdôrazňuje, že očkovanie touto vakcínou a krvné zrazeniny spolu nemusia súvisieť. „Podľa výsledkov predbežného preskúmania nič nenasvedčuje tomu, že by prípady trombózy boli spôsobené očkovaním. Trombóza nie je uvedená v možných nežiaducich účinkoch vakcíny a nepatrí medzi typické nežiaduce účinky vakcín,“ uviedla hovorkyňa ŠÚKL Magdaléna Jurkemíková.
Čo o tom hovorí odborník? Čítajte na ďalšej strane >>>
Aj keď nie je pravdepodobné, že by prípady boli spôsobené nekvalitou vakcíny, momentálne prebieha kontrola kvality dotknutej šarže. „Na Slovensko daná šarža nebola dovezená,“ ubezpečujú kontrolóri. Prípadom sa zaoberá aj Výbor pre hodnotenie rizík liekov Európskej liekovej agentúry. Podľa dostupných informácií počet trombembolických komplikácií u očkovaných ľudí nie je vyšší ako u bežnej populácie.„Štátny ústav neeviduje k dnešnému dňu hlásenia podozrení na trombembolické ochorenia ani iné vaskulárne ochorenia po vakcíne AstraZeneca na Slovensku,“ uzavrel ŠÚKL.
Podľa virológa Fedora Čiampora môže ísť len o náhodu. „V minulosti sa takéto záležitosti nevyskytli. Myslím si, že tieto prípady výskytu krvných zrazenín sú náhodne spájané s očkovaním. Očkovanie nemôže niečo takéto spôsobovať,“ potvrdil uznávaný profesor.
Anketa
Dali by ste sa očkovať vakcínou od AstraZeneca?
Z miliónov očkovaných by niekto aj tak pravdepodobne dostal krvné zrazeniny či embóliu. „Množstvo ľudí nevie, že majú kŕčové žily, v ktorých sa tvoria drobné zrazeniny. Tam sa to môže uvoľniť kedykoľvek, úmrtí na embólie a krvné zrazeniny je pomerne dosť. Spôsobujú to najmä niektoré antikoncepčné pilulky, ktoré vyvolávajú tvorbu krvných zrazenín, najmä ak sú používané u žien, ktoré majú kŕčové žily a nevedia o nich,“ vysvetlil odborník.
Nesúvisí to ani s otázkou rýchlosti schvaľovania vakcín. Ide to s dobou, pretože dnešné technológie to už umožňujú. „Očkovacie látky sú napriek rýchlejšiemu vývoju veľmi podrobne testované. Pri obrovskom a masívnom očkovaní sa vždy nájdu prípady, ktoré sa spoja, podobne ako to bolo s autizmom v minulosti, čo sa dokázalo, že nie je pravda,“ doplnil.
Nejde však o prvý prešľap tejto vakcíny. Európska lieková agentúra najprv nebola spokojná s výsledkami klinických skúšaní AstraZenecy. „Zbytočne si skomplikovali dizajn svojich štúdií. Tvrdili, že efektivita je od 70 do 90 %, EMA im schválila 59 %. Preto AstraZeneca robila iné štúdie a tieto dni už chodia prvé výsledky a vidíme, že keď sa to spravilo inak, na väčšej skupine ľudí, tá efektivita je rádovo vyššia,“ povedal analytik Martin Smatana.
Podľa ministerstva zdravotníctva má táto vakcína v praxi ešte vyššiu účinnosť. „Nová štúdia Edinburskej univerzity a Škótskeho úradu verejného zdravotníctva ukazuje, že počet ľudí, ktorí potrebovali štyri týždne po zaočkovaní prvou dávkou vakcíny od AstraZenecy hospitalizáciu, klesol o 94 percent," uviedol rezort.
Zmeny v očkovaní: Čítajte na ďalšej strane >>>
Podľa Smatanu je práve Európska lieková agentúra garantom, že ľudia dostanú len účinné a bezpečné vakcíny. „Momentálne prebieha ďalšia veľká štúdia v USA na vekovo staršej populácii. Krajiny preto AstraZenecou očkujú iba ľudí pod 55 rokov, no aj vďaka posledným poznatkom sa to už postupne mení,“ doplnil analytik.
Aj u nás sa vakcína AstraZeneca spočiatku použila na očkovanie osôb do 55 rokov, ako uvádzal príbalový leták. Očkovali sa ňou najmä učitelia, ktorí však po vakcíne nenastúpili do práce. Viacerí mali vedľajšie účinky, ktoré ich skolili na jeden-dva dni. „Tieto vedľajšie účinky sú znakom toho, že vakcína funguje a netreba sa ich obávať," ubezpečuje ministerstvo.
Očkovanie AstraZenecou však teraz čakajú zmeny. Už od tohto týždňa dostávajú vakcínu aj ľudia starší ako 55 rokov, na Slovensku ňou momentálne očkujú vekovú skupinu od 60 do 70 rokov. Meniť sa bude aj podanie druhej dávky. „Pôvodne mali zaočkovaní ľudia dostať druhú dávku po 28 dňoch. Pre nové poznatky odborníkov a vedcov na medzinárodnej úrovni sa však termín druhého očkovania posúva na desať týždňov od prvej dávky vakcíny. Zvýši to jej účinnosť,“ informovalo ministerstvo.
EMA tento týždeň schválila aj štvrtú vakcínu na prevenciu pred ochorením COVID-19. Očkovacia látka Janssen od firmy Johnson & Johnson má veľkú výhodu v tom, že na rozdiel od ostatných schválených vakcín sa podáva len v jednej dávke. Bonusom je aj to, že pri jej skladovaní stačí obyčajná chladnička. Má však o niečo nižšiu účinnosť – 67 percent. Blízko k schváleniu je aj ďalšia americká vakcína od firmy Novavax, ktorá preukázala 96-percentnú účinnosť proti čínskemu variantu koronavírusu.
Výbornou správou je aj to, že už čoskoro sa očkovanie rozbehne naplno. Do konca júna by malo do štátov EÚ prísť 300 miliónov vakcín, na Slovensko 3,5 milióna dávok. Podľa štátnej tajomníčky Jany Ježíkovej by už v apríli mohli očkovať ľudí nad 50 rokov a od mája štyridsiatnikov. Ak sa začne používať aj Sputnik V, môže sa to posunúť ešte o mesiac skôr. Od pondelka by zároveň mala fungovať aplikácia Čakáreň. Ľudia sa na očkovanie zaregistrujú raz a budú čakať na svoj termín.

Mohlo by vás zaujímať: