Reklama

Polovica lietadla mala koronavírus: Epidemiologička kritizuje našich dovolenkárov v exotike!

Na snímke hlavná odborníčka ministerstva zdravotníctva SR pre epidemiológiu Henrieta Hudečková počas brífingu rektorov Univerzity Komenského (UK) a Slovenskej technickej univerzity (STU) 28. septembra 2020 v Bratislave. UK v Bratislave a STU v Bratislave prejdú od 5. októbra na dištančnú výučbu. Dôvodom je zhoršujúca sa pandemická situácia v súvislosti s ochorením COVID-19. FOTO TASR - Martin Baumann

Zdroj: Martin Baumann

Reklama

Epidemická situácia sa u nás rýchlo mení, môže za to najmä britská mutácia vírusu. Pandemická komisia vlády preto dnes opäť zasadá. Hneď po jej skončení bude nasledovať pravidelná tlačovka ministra zdravotníctva Mareka Krajčího, na ktorej prezradí, aké opatrenia nás čakajú od pondelka. Už pred zasadnutím epidemiologička povedala, čo považuje za náš najväčší problém!

Situácia je na Slovensku veľmi vážna. Aktuálne sme celosvetovo najhorší v počte úmrtí v prepočte na počet obyvateľov. Dnes sme prekonali hranicu 6-tisíc úmrtí na covid a pribudli ďalších 1 442 nakazených. Momentálne je 15 okresov v čiernej farbe, 51 v bordovej 13 v červenej. 

Video Player is loading.
Stream Type LIVE
Advertisement
Current Time 0:00
Duration 0:00
Remaining Time 0:00
Loaded: 0%
    • Chapters
    • descriptions off, selected
    • subtitles off, selected
    KORONAVÍRUS NA SLOVENSKU - Denné správy - To hlavné z dňa 15.2.2021

    Hlavný hygienik pred zasadnutím komisie podotkol, že reč bude najmä o očkovaní, ako o jednom za najefektívnejších riešení aktuálnej situácie. Debata má byť aj o neschválenej vakcíne. „Vakcína Sputnik vyzerá byť bezpečná a účinná, pokiaľ viem posudzuje ju Európska lieková agentúra, tak uvidíme, aké bude finálne stanovisko,“ povedal Ján Mikas.

    Odborníci sa majú pozrieť na štatistiky v súvislosti so šírením COVID-19 a rozhodnú o tom, aké opatrenia čakajú Slovákov od pondelka. Hlavná epidemiologička rezortu zdravotníctva Henrieta Hudečková pred zasadnutím komisie upozornila najmä na dva základné problémy, kvôli ktorým sa situácia stále zhoršuje. 

    „V prvom rade treba overiť, či to, čo je nariadené sa striktne dodržuje, ja osobne si myslím, že tam je veľa nedostatkov. Veľa ľudí to nedodržuje,“ povedala. Treba podľa nej tiež prehodnotiť, do akej miery nám situáciu ovplyvňujú mutácie: „K tomu sa treba jednoznačne postaviť a možno aj sprísniť.

    Za druhý problém označila cestovanie. Informoval o tom portál Hospodárske noviny.  Uzavretie hraníc a uzemnenie lietadiel odporúčali odborníci už dávno. Zatiaľ sa tak však nestalo, čo je podľa Hudečkovej osudová chyba. „Ja sa pýtam, prečo ľudia chodia na dovolenky. Zanzibar, Kongo, Egypt. Plné lietadlá, charterové lety," uviedla s tým, že zaznamenali aj prípad, kedy bolo zo sto pasažierov 50 infikovaných koronavírusom. Ľudia by si podľa nej mohli takéto cesty teraz odpustiť.

    Článok pokračuje na ďalšej strane: Aká je aktuálna situácia na Slovensku?

    Aká je aktuálna situácia na Slovensku? 

    Včera (15. 2.) na Slovensku pribudlo 1442 pozitívne testovaných pacientov na ochorenie COVID-19, celkovo vykonali 8237 testov. Počet úmrtí súvisiacich s novým koronavírusom sa zvýšil o 111. Informuje o tom Národné centrum zdravotníckych informácií na webovej stránke covid-19.nczisk.sk.

    Pribudlo tiež 3100 pozitívne testovaných antigénovými testami. „Je to 17,51 percenta z 8237 ukončených RT-PCR vyšetrení a 1,56 percenta z 198.311 antigénnych testov," priblížilo Ministerstvo zdravotníctva (MZ) SR na sociálnej sieti.

    Najviac pozitívne testovaných RT-PCR testami bolo v Bratislavskom kraji (248), nasleduje Žilinský kraj (230), Košický (216), Prešovský (211), Trenčiansky (151), Trnavský (146), Nitriansky (122) a Banskobystrický (118). „Je medzi nimi 697 mužov a 745 žien," uviedol rezort zdravotníctva.

    V nemocniciach je hospitalizovaných 3872 pacientov, z nich potvrdené ochorenie má 3683 ľudí. Na JIS je 278 pacientov, podporu umelej pľúcnej ventilácie potrebuje 337 osôb.

    Celkový počet úmrtí "na covid" je 6063 a celkový počet úmrtí "s covidom" je 1266. Z ochorenia sa doteraz zotavilo 255.300 ľudí.

    Autor článku

    Zaujíma ju aktuálne dianie, novinky, ale aj zlepšováky. Vyhľadáva témy z oblasti financií, školstva, zdravotníctva, gastra či cestovania.