Zaočkovanosť sa v regiónoch pohybuje rozdielne. Aspoň 1. dávku očkovacej látky má od 26 do 59 percent ľudí na Slovensku, plne zaočkovaných  oboma dávkami vakcíny je v našej krajine z pohľadu optiky na jednotlivé regióny od 23 do 54 percent osôb.

VIAC o aktuálnej situácii sa dozviete v »GALÉRII«

Reprodukčné číslo je na Slovensku už tretí týždeň po sebe nad svojou kritickou hodnotou 1. „Otvorene teda môžeme skonštatovať, že na Slovensku sa už začala tretia epidemická vlna. Táto epidemická vlna je charakterizovaná novým Delta variantom, ktorý bol prvýkrát detekovaný v Indii a ktorý je infekčnejší ako predošlé varianty. Do stretu sa s ním dostane každá jedna osoba," povedal k aktuálnej epidemiologickej situácii Martin Pavelka, epidemiológ IZA MZ SR.

Ako ďalej dodal, Delta variant sa prejavuje ťažším priebehom ochorenia COVID-19 a ťažký priebeh nastáva už aj v nižších vekových kategóriách. V porovnaní s predošlým Alfa variantom, ktorý bol prvýkrát detekovaný vo Veľkej Británii, sa riziko ťažkého priebehu spojeného s hospitalizáciou zvyšuje zhruba dvakrát.

„Rôzne epidemiologické štúdie potvrdzujú, že najúčinnejšou formou ochrany pred Delta variantom je očkovanie. Kriticky dôležité je však nezmeškať druhú dávku. Okno príležitosti sa teda postupne zatvára a teraz je posledná šanca stihnúť sa kompletne zaočkovať ešte pred tým, kým sa tretia vlna môže dostať do vysokých čísiel. Každá osoba, ktorá nie je očkovaná si automaticky vyberá to, že sa vírusom nakazí. Vyberá si tak nebezpečnú možnosť, ktorej následkami môžu byť dlhodobé zdravotné komplikácie, ale aj smrť," komentoval Pavelka. 

Dodal, že naproti tomu je očkovanie vysoko bezpečné a vysoko účinné. „Vyberme si život a neriskujme svoje vlastné zdravie a zdravie našich najbližších. Očkovaním chránime seba a súčasne prispievame ku kolektívne imunite - chránime teda celé Slovensko," tvrdí. 

Anketa
Ste zaočkovaní?

Na Slovensku je stále viac nezaočkovaných osôb ako zaočkovaných osôb. Súčasne máme výrazné regionálne rozdiely. Bratislava má napríklad plne zaočkovaných až 70% svojich obyvateľov vo vekovej kategórií nad 50 rokov. Nasledujú Dunajská Streda, Pezinok, Senec a Trnava.

„Kým vysoko zaočkované regióny prejdú treťou vlnou bez toho, aby to ich obyvatelia pocítili, v nízko zaočkovaných regiónoch sa naši najbližší ocitnú v nemocnici a nie všetci ochorenie COVID-19 môžu prežiť. Čas na očkovanie je teraz!“ vyzýva Pavelka. 

Ktoré OPATRENIA EŠTE STÁLE PLATIA? Čítajte na ďalšej strane »»»