Cenovky pri chryzantémach museli upravovať viacerí. „Minulý rok som ich predávala po 6 eur, tento rok som musela dať cenu 7 eur za kus. Ale jeden kus vám zakryje celý hrob, je to stále oveľa lacnejšia alternatíva ako veniec,“ povedala nám predavačka Darina zo Serede. Priznala, že aj za vence si musí účtovať viac, keďže zdražela čečina aj rezané kvety: „Včera som vyrábala veľký veniec, na ktorý išlo 24 ruží, cena bola 130 eur.“

Ak vám tento rok v rozpočte na taký drahý veniec nezostali financie, môžete využiť najlacnejšiu možnosť a nakúpiť kahance aj kvety v supermarkete, kde majú aj najväčší výber. Kahance tu nájdete od 59 centov. Menšie umelé ikebany tu predávajú už za 5,09 eura.

S nákupom výzdoby hrobov by ste sa mali poponáhľať, mnohí ešte ponúkajú zľavy. „Týždeň pred Dušičkami bude najväčší nátresk, preto bude aj menší výber,“ upozornila predavačka Katka z trnavského kvetinárstva. „Zdražieť sme museli aj my, o pár eur, ale nie je to nič hrozné,“ dodala. Našli sme tu malé umelé vence už od 12 eur a veľké živé od 30 do 90 eur.

Zlou správou je, že zdražovanie sa nekončí, ani pokiaľ ide o ďalšie tovary. Analytička odhaduje, že v nasledujúcich mesiacoch sa bude inflácia držať nad hranicou 14 %. „K prudkému zrýchleniu už tento rok nedôjde. Ceny potravín budú ešte v nasledujúcich mesiacoch rásť, a to z dôvodu rastúcich cien energií aj z dôvodu horšej úrody vo viacerých európskych krajinách, ktoré trápili suchá. Za celý tento rok očakávame priemernú infláciu na úrovni okolo 12 %,“ uviedla Jana Glasová. Ďalšiemu zrýchľovaniu inflácie však zrejme budeme čeliť od začiatku budúceho roka 2023, keď sa do inflácie premietne zvýšenie regulovaných cien energií.

Prečítajte si aj: