Reklama

Prichádza DRUHÁ VLNA OMIKRONU, odborníci povedali jasne: TOTO nás čaká!

Video Player is loading.
Stream Type LIVE
Advertisement
Current Time 0:00
Duration 0:00
Remaining Time 0:00
Loaded: 0%
    • Chapters
    • descriptions off, selected
    • subtitles off, selected
    Infektológ Peter Sabaka o druhej vlne omikronu: Štvrtá vlna koronavírusu ešte nekončí!
    Reklama

    Počty nakazených dosahujú v Európe rekordy. Odborníci sa zhodujú, že za zhoršenie situácie môže nový variant omikronu. Štvrtá vlna, ktorá už dosiahla svoj vrchol, tak začne opäť rásť. Na čo sa treba pripraviť a budú sa opäť zavádzať prísnejšie opatrenia?

    Pandémia nekončí a ani štvrtá vlna koronavírusu ešte nepovedala zbohom. „A je tu aj druhá omikron vlna,“ uviedol matematik Richard Kollár. Momentálne je situácia najhoršia v Ázii, no počty prípadov stúpajú už aj na našom kontinente. Hongkong patril doteraz medzi úplných premiantov pandémie.

    „Napriek tomu, že sa im dlhodobo darilo porovnateľne alebo lepšie ako iným krajinám, tak zažívajú zatiaľ najhoršie momenty celej svetovej pandémie na celom svete,“ opisuje matematik. Pre vysoký nárast počtu nakazených sú zatvorené bary, múzeá, bazény aj fitnescentrá. Obchody v Hongkongu museli pre panické nakupovanie zaviesť prídelový systém napríklad na ryžu, toaletný papier, konzervy či lieky. 

    Nemocnice naplnili svoje kapacity a momentálne tam zomiera toľko ľudí, ako nikde inde na svete počas celej pandémie za posledné dva roky. Najvyššie počty nakazených od vypuknutia koronavírusu hlási aj Čína. S lokálnymi epidémiami koronavírusových variantov omikron a delta bojuje takmer 19 provincií.

    V dôsledku celoštátneho nárastu prípadov úrady nariadili zatvorenie škôl v Šanghaji a lockdowny v niekoľkých mestách na severovýchodne krajiny. „Brániť sa dlhodobo karanténami a testovaním proti respiračnému vírusu nemusí byť dobrá stratégia,“ upozorňuje analytik Ivan Bošňák z Dáta bez pátosu.

    Aj podľa ďalších odborníkov tieto krajiny momentálne doplácajú na politiku nulových prípadov. „Zvládali to mimoriadne dobre, ale v dôsledku toho tam teraz majú takmer nulovú premorenosť a zároveň majú kriticky nízku zaočkovanosť práve v najviac ohrozenej skupine starých ľudí nad 70 rokov, ktorá je v Hongkongu okolo 30 percent,“ vysvetľuje virológ Boris Klempa.

    K zlej situácii však prispieva ešte jeden fakt. „A tiež sú zaočkovaní čínskymi vakcínami, ktoré sú omnoho menej efektívne ako tie, ktorými sme očkovaní my,“ priblížil infektológ Peter Sabaka.

    Na čo sa treba pripraviť v Európe: Čítajte na ďalšej strane >>>

    Viaceré európske krajiny, napríklad Rakúsko a Nemecko, dosahujú v týchto dňoch absolútne najvyššie počty pozitívnych prípadov za celé obdobie pandémie. „Sme v situácii, ktorú by som chcel opísať ako kritickú," povedal nemecký minister zdravotníctva Karl Lauterbach. „Znova máme výrazné zvyšovanie údajov o počte nakazených... Stále čítam, že variant omikron je miernejší variant, ale to platí len do určitej miery. Nemôžeme byť spokojní so situáciou, v ktorej zomiera každý deň 200 až 250 ľudí, a výhľad je taký, že o niekoľko týždňov bude zomierať viac ľudí. Situácia je objektívne oveľa horšia než nálada (obyvateľstva)," upozornil.

    Počty nakazených rastú aj u nás

    „Nárast počtu nových prípadov očakávame v najbližšom období aj na Slovensku,“ upozorňuje ministerstvo zdravotníctva. „Je to dané najmä dvomi faktormi. Jeden faktor je, že, samozrejme, v mnohých krajinách došlo k výraznému uvoľneniu opatrení, čiže sa očakával opätovný nárast. Taktiež to súvisí aj so subvariantom BA.2, ktorý sa postupne stáva vo viacerých krajinách EÚ dominantným," konštatoval šéf Inštitútu zdravotných analýz (IZA) Matej Mišík.

    Variant omikronu BA.2 získava podľa jeho slov dominanciu i na Slovensku. Podľa informácií spred týždňa bol prítomný v 38 percentách sekvenovaných prípadov za posledných 28 dní. „Pričom postupne získava väčšiu proporciu oproti subvariantu BA.1," ozrejmil Mišík.

    Treba sa teda pripraviť na to, že nová mutácia omikronu sa vo veľkom začne šíriť medzi ľuďmi. Podľa odborníkov sa však nezdá byť viac nebezpečná. „Je to priamy pokračovateľ omikronu. V podstate sa nelíši ničím iným, len tým, že má navrch v infekčnosti a preto predbieha predchádzajúce varianty a narastá jeho zastúpenie v celkovom počte infikovaných. Je len o trochu infekčnejší, hovorí sa, že o 30 %. Z hľadiska symptómov, virulencie, smrtnosti sa zdá, nie je iný ako omikron BA.1 (pôvodný omikron, pozn. red.),“ povedal Klempa. Piata vlna nám však už podľa neho nehrozí. „Skôr to bude dvojhrbá vlna omikronu a ten druhý hrb bude spôsobený variantom BA.2.“

    Infektológ Sabaka odhaduje, že pri šírení novej mutácie omikronu počty začnú zase stúpať na približne dva týždne a opäť sa krivka zlomí. K obmedzeniam už podľa neho nedôjde. „Len my v nemocniciach budeme mať ešte zopár týždňov viac roboty. Nepredpokladám, že by malo dôjsť k nejakému dramatickému sprísňovaniu opatrení, ale vylúčiť to neviem. Jar nám pomôže, najmä v tom zmysle, že na jar a v lete ľudia trávia viac času vonku a v exteriéri sa ochorenie šíri menej ako v interiéri,“ dodal.

    Mohlo by vás zaujímať: