Primár Hložník: TÝMTO Slovákom hrozia trombózy či embólie! Nie je to len o prežití
19. 9. 2021, 18:00 (aktualizované: 1. 6. 2024, 6:44)

Zdroj: FB/Ministerstvo zdravotníctva Slovenskej republiky
Tretia vlna naberá na sile, len za včerajší deň pribudlo 742 pozitívnych prípadov. Analytici predpovedajú, že už čoskoro sa počet denných prírastkov prehupne cez tisíc. Primár z bratislavskej nemocnice odkazuje neočkovaným, že hrajú s covidom ruskú ruletu!
Zdroj: MATEJ KALINA
Zdroj: MATEJ KALINA
Zdroj: MATEJ KALINA
Galéria k článku
Kortikoidy, antibiotiká, lieky na tlak, sedácia, umelá výživa a mnohé ďalšie lieky dostávajú pacienti s covidom, keď sa dostanú do nemocnice. Primár Jakub Hložník, ktorý vedie štrnásť rokov oddelenie anestéziológie a intenzívnej medicíny v nemocnici na Antolskej ulici v Petržalke, upozorňuje, že niektoré z týchto liekov majú neporovnateľne vážnejšie vedľajšie účinky ako očkovanie proti covidu.

Zdroj: fb/Ministerstvo zdravotníctva
„Napríklad kortikoidy vám môžu narušiť metabolizmus, môžu spôsobiť cukrovku, potláčajú imunitu. Potom sú tu antibiotiká, ktoré môžu spôsobiť dismikrové kolitídy, lieky na tlak, ktoré môžu pôsobiť negatívne na obeh. Pacienti, ktorí boli dlho pod sedatívami, majú často abstinenčné príznaky, keď ich odpájame," vysvetľuje primár. Preto je podľa neho potrebné si všetko toto porovnať s nežiaducimi účinkami vakcín. „Sú to dve neporovnateľné veličiny. Hlavne my ani nevieme, či tomu pacientovi, ktorý sa vyhne vakcíne, či mu potom tieto lieky s tými všetkými nežiaducimi účinkami vôbec pomôžu dostať sa z toho ťažkého stavu," dodal Hložník.
„Po očkovaní máte následky hneď, ale po prekonaní covidu si následky môžete ťahať do konca života," upozorňuje lekár s tým, že nejde len o prežitie ochorenia, ale to, čo bude po vyliečení nasledovať. Medzi následkami, ktoré stretli jeho pacientov, spomenul napríklad trombózy, embólie, desiatky pacientov skončili ako kandidáti na transplantáciu srdca či pľúc. „Ľudia rozoberajú, že imunita po prekonaní je lepšia ako po vakcíne. Ale máme tú istotu, že covid prežijeme? To si ľudia neuvedomujú. Očkovanie má stále obrovské benefity," dodal na záver.
Ako to vyzerá na covid oddelení? FOTKY NÁJDETE V »GALÉRII«
Ako dodal, je pre neho nepochopiteľné, že ešte stále sú ľudia, ktorí popierajú vážnosť tohto ochorenia. „Mali sme pána, ktorý okrem covidu mal ešte aj infarkt. Bol na JIS-ke. Prišiel som tam večer na vizitu a priznal sa, že sa z toho s kamarátmi vysmieval na pive, že čo to aký vírus a nakoniec skončil tu. Povedal, že to by neprial nikomu. Napokon sa z toho dostal," rozpovedal primár.
Tvrdý odkaz primára Slovákom, ktorí sa spoliehajú na to, že sú mladí a zdraví! Čítajte na ďalšej strane »»»
Priebeh ochorenia je podľa Hložníka u každého nevyspytateľný. Spoliehať sa však na to, že je niekto mladý a zdravý je podľa primára ako hrať ruskú ruletu. „Niekto si môže povedať, že má dobrú imunitu, že je zdravý, ale nemá istotu, že covid prekoná. Spoliehať sa na to, že som mladý a zdravý, že to nedostanem, tak to je dosť vágne.“
Lekári nikdy vopred nevedia, ktorý pacient bude mať ťažký a ktorý ľahký priebeh. „Mali sme staršiu 75-ročnú pacientku, ktorá mala naozaj ťažký priebeh, bola tu vyše mesiaca na ventilátore, už sme lámali palicu, ale nakoniec sa z toho dostala. Potom sme tu mali 40-ročného pacienta, s ktorým som sa bavil, pohovorili sme si, bol vysmiaty a na druhý deň sa mu veľmi zhoršil stav, skončil na ventilácii a neskôr umrel.“