Reklama

Drsná spoveď lekára z COVID zóny: Pre TENTO liek čelíme útokom pacientov a ich príbuzných!

Koronavírus v ČR

Zdroj: Petr David Josek, archív

Reklama

Odkedy minister zdravotníctva povolil na Slovensku používanie neregistrovaného lieku ivermektín, čoraz častejšie sa ho dožadujú pacienti v nemocniciach a ich príbuzní. Lekár ale upozorňuje, že mnohým tento liek podávajú zbytočne a potom chýba tam, kde by sme ho potrebovali.

Bohaté skúsenosti s neregistrovaným liekom ivermektín už majú napríklad v nemocnici v Považskej Bystrici. Pacientom ho začali podávať už týždeň po tom, ako jeho použite ešte koncom januára odobril minister zdravotníctva Marek Krajčí (OĽaNO), keďže ide o neregistrovaný liek.

Video Player is loading.
Stream Type LIVE
Advertisement
Current Time 0:00
Duration 0:00
Remaining Time 0:00
Loaded: 0%
    • Chapters
    • descriptions off, selected
    • subtitles off, selected
    Infektológ Jarčuška: Nový liek na covid vyzerá veľmi nádejne!
    Zdroj: Tomáš Valent

    Lekár Milan Kulkovský na sociálnej sieti uviedol, že pacienti a ich príbuzní sa lieku dožadujú čoraz častejšie. Mnohým ho však podľa jeho slov dávajú zbytočne, keďže ivermektín je účinný najmä v počiatočnej fáze ochorenia a v prevencii. Chcú sa však vyhnúť konfliktom. „Ošetrujúci lekári aj ja sme denne museli čeliť atakom rôznej intenzity. Rozhodli sme sa preto pre prevenciu konfliktov. Naďalej som presvedčený, že ivermektín by mal byť dostupný pre ambulantnú sféru pri prevencii po kontakte s COVID-19, prípadne pri liečbe ľahkých foriem. Vtedy je účinný. Zbytočne ho podávame na žiadosť pacientov, ktorým už nepomôže a stáva sa tak nedostupným pre tých, ktorým by pomôcť mohol,“ vysvetlil primár interného oddelenia NsP Považská Bystrica.

    Nemocnica nezaznamenala žiaden viditeľný benefit pri liečení desiatok pacientov s koronavírusom liekom ivermektín oproti tým, ktorých liečili štandardnou liečbou. Podobné skúsenosti majú vraj aj v ďalších nemocniciach.

    Liek na lekársky predpis je aktuálne v slovenských lekárňach nedostupný. Ministerstvo zdravotníctva minulý týždeň informovalo o dodávke 9000 kusov ivermektínu. „Časť bude distribuovaná do nemocničných a časť do verejných lekární,“ priblížila hovorkyňa rezortu Zuzana Eliášová.

    Podľa Kulkovského by mali tieto balenia smerovať najmä do lekární. „Aby ho mohli užívať ľudia v prednemocničnej fáze, teda vtedy, keď je jeho účinnosť najvyššia. COVID-19 totiž porazíme pred nemocnicou, nie v nemocnici,“ dodal primár.

    Čítajte ďalej: Lekárom chýbajú informácie o liečbe ivermektínom >>

    Ambulantným lekárom chýbajú základné medicínske informácie o liečbe ivermektínom. Upozornila na to Spoločnosť všeobecných lekárov Slovenska (SVLS). V liste žiada Ministerstvo zdravotníctva (MZ) SR o oficiálne informácie o indikáciách, kontraindikáciách a dávkovaní liečiva. TASR o tom informovala prezidentka SVLS Monika Palušková.

    Ambulantným lekárom podľa spoločnosti chýbajú základné medicínske informácie, aby mohli liek predpisovať. „Lekár musí tiež pacientovi poskytnúť informácie týkajúce sa indikácií, kontraindikácií, dávkovania lieku a súčasne ho musí aj upozorniť na nežiaduce účinky lieku. Žiadnu z uvedených informácií zdravotnícki pracovníci na Slovensku zatiaľ nemajú od MZ SR k dispozícii," skonštatovala SVLS v liste ministerstvu.

    Štátny ústav pre kontrolu liečiv (ŠÚKL) v stanovisku pre SVLS uviedol, že nebol zapojený do posudzovania a schvaľovania použitia ivermektínu. Predpokladá, že potrebné dokumenty má MZ SR vzhľadom na to, že vydalo potrebné povolenie.

    MZ SR schválilo používanie liečiva ivermektín na boj proti novému koronavírusu koncom januára. Na terapeutické využitie sa nateraz môže na Slovensku používať pol roka.

    Hovorkyňa MZ SR Zuzana Eliášová v reakcii pre TASR uviedla, že z hľadiska odporúčaní pre lekárov rezort komunikuje tak s hlavnými odborníkmi za jednotlivé oblasti, ako aj s ďalšími odborníkmi, pripravuje 'guideliny' v tejto oblasti.

    „Lekári aktuálne pracujú na základe odporúčaní hlavných odborníkov pre jednotlivé oblasti, ďalšie postupy im budú dodané do praxe priebežne. Faktom je, že medicína sa vyvíja, ochorenie COVID-19 bolo nové pre celý svet a keďže ide o experimentálnu liečbu, preto aj postupy a odporúčania sa aplikujú do praxe postupne," informovala.