Reklama

Máte z vysokých cien energií nočné mory? Tu je 10 rád, ktoré v peňaženkách ušetria desiatky eur

Reklama

Prognózy cien energií na budúci rok vyznievajú hrozivo. Hoci dnes ešte nie je jasné aké nakoniec budú, domácim rozpočtom nepochybne dajú zabrať. Ako a kde môžu domácnosti šetriť?

Jednou z možností je používanie domácich spotrebičov s nižšou spotrebou energie. V súčasnosti sa už pri nákupe práčky, chladničky a ďalších spotrebičov 75 % Slovákov riadi podľa energetických štítkov. Pravidlá pre ich kategorizáciu sa neustále vyvíjajú a ak bude na európskom trhu viac než 30 % spotrebičov tried A a B, pravidlá pre energetické štítky sa predefinujú.

Kupujúci sa zo štítku dozvie nielen spotrebu energie, ale napríklad aj či má spotrebič inteligentné funkcie na jej šetrenie.

Povymieňať všetky staršie spotrebiče za nové je samozrejme finančne náročné, náklady na kúpu si treba rozložiť na dlhšie obdobie. Vymieňajte ich postupne, no so šetrením čakať nemusíte. Možno sa to na prvý pohľad nezdá, no ak si odvyknete nechávať spotrebiče v pohotovostnom režime, uvidíte to aj na účtoch.

Televízor, video, notebook, herná konzola, počítač s príslušenstvom, mikrovlnná rúra, nabíjačka, satelitná súprava a ďalšie môžu ročne spotrebovať v pohotovostnom režime 500 - 700 kWh elektriny. Menej náročné na spotrebu ako klasické žiarovky sú žiarivky, dbajte aj na pravidelné čistenie spotrebičov. Už trojmilimetrová vrstva námrazy v mrazničke napríklad zvyšuje spotrebu elektriny až o 75 %.

Čítajte štítky, na ďalšej strane nájdete návod, ako na to...

- sú na umývačkách, práčkach, menších práčkach so sušičkou, chladničkách, mrazničkách, svetelných zdrojoch, televízoroch, elektronických displejoch, ale i klimatizačných zariadeniach, ventilátoroch a vykurovacích telesách

- spotrebu energie označujú v kategóriách od A po G

Štítok pre dom

Energetický štítok je dôležitý aj pri predaji nehnuteľnosti. Vlastníci domu s nižšou spotrebou energií môžu pri jeho predaji získať, naopak, budovy s vyššou energetickou spotrebou môžu záujemcov od kúpy odradiť. Ak budova energetický štítok nemá, zaradí sa automaticky do najhoršej triedy G.

,,Podľa údajov Medzinárodnej energetickej agentúry (IEA) spotrebúvajú budovy v súčasnosti približne 40 % energie, na Slovensku je to podstatne menej. Tento údaj zahŕňa energiu používanú na kúrenie, chladenie, osvetlenie, prevádzku spotrebičov a iné energetické potreby. Znižovanie spotreby budov môže mať výrazný vplyv na celkové zníženie spotreby energií," podotýka hovorca rezortu životného prostredia Tomáš Ferenčák.

K znižovaniu spotreby prispieva viacero opatrení, napríklad budovanie zelených striech, zatepľovanie, výmena okien, starých vykurovacích telies, či žiaroviek.

Čo pomáha šetriť, čítajte na ďalšej strane...

- okrem zdrojov energie na kúrenie a ohrev vody sú dôležité aj materiály použité na stavbu domu, spôsob tepelnej izolácie, či usporiadanie miestností

- zateplením fasády, strechy a spodnej časti domu môžete ušetriť 30 - 80 % nákladov na kúrenie

- tepelné čerpadlo dokáže ušetriť až 50 % nákladov na kúrenie

- LED svietidlá môžu byť až o 70 % úspornejšie ako klasické halogénové žiarovky, navyše sú ekologickejšie a majú dlhšiu životnosť

- pri ohreve vody bojlerom stačí na hygienický štandard teplota nad 50 stupňov

- byt alebo domu neprekurujte, optimálna teplota je 20 - 21 stupňov, na noc teplotu stlmte, rovnako aj keď z domu odchádzate

- každý deň vetrajte krátko ale intenzívne, aby sa vymenil vydýchaný vzduch a aby sa interiér radikálne neochladil

- teplota v chladničke nikdy nemá klesnúť pod nulu, otvárajte ju čo najmenej, využívajte zóny s rôznou teplotou pre uloženie surovín a potravín, pre efektívne využívanie má byť naplnená na 70 - 80 % objemu

- pri praní používajte programy podľa množstva, druhu a stupňa znečistenie bielizne, napĺňajte ju do optimálnej miery

- najviac energie spotrebujú elektrické bojlery, sporáky, rúry, varné dosky, sušičky bielizne a práčky

Čo je energetická trieda domu

- určuje sa výpočtom, ktorý zahŕňa celkové dodané energie na vykurovanie, chladenie, prípravu teplej vody, prevádzku domácnosti a osvetlenie. Do úvahy sa berie aj zdroj energie.

Energetický certifikát

- hovorí o energetickej hospodárnosti domu, je reálnym vyjadrením spotreby energie v dome, jeho platnosť je 10 rokov

Energetické triedy domov

A - mimoriadne úsporné domy, spotreba energií je maximálne 54 kWh/m2

B - energeticky úsporné domy, spotreba energií sa pohybuje od 55 do 110 kwh na meter štvorcový

C - vyhovujúce budovy, spotreba energií je od 111 do 165 kWh/m2

D - nevyhovujú požiadavkám energetickej náročnosti, majú spotrebu energií od 166 - 220 kWh/m2

E - nehospodárne budovy, spotreba energií je od 192 do 239 kWh/m2

F - veľmi nehospodárne budovy, majú veľmi vysokú spotrebu energií - 240 - 186 kWh/m2

G - mimoriadne nehospodárne budovy, spotreba energií je nad 286 kWh/m2