Ženám hrozí za opaľovanie pokuta 150 eur! Ak sa chystáte v lete do Chorvátska, na TOTO pozor
29. 4. 2023, 7:00 (aktualizované: 1. 6. 2024, 14:59)
V obľúbenej destinácii Slovákov nastanú tento rok poriadne zmeny! Na dovolenku v Chorvátsku si tento rok pripravte väčší balík peňazí. Služby pre turistov tu zdraželi až o 30 percent. Okrem toho sa vám môže pobyt pri mori predražiť aj pri troche neopatrnosti, a to vtedy, ak si nedáte pozor na niektoré z nových pravidiel verejného poriadku. Ako sa vyhnúť pokute a na čom ušetriť?
Zdroj: Pixabay
Zdroj: Facebook/Žana Krželj
Zdroj: Facebook/Žana Krželj
Galéria k článku
Chorváti sa už naplno pripravujú na letnú sezónu 2023. Rovnako sa na ňu chystajú aj Slováci, ktorí pravidelne každý rok obsadia pobrežie Jadranu. „Chorvátsko je TOP destinácia pre Slovákov ako takých, ale z pohľadu cestovných kancelárií ani nie, pretože do Chorvátska cestujú väčšinou individuálne. Vidieť, že záujem o cestovanie narastá aj v komplikovaných časoch inflácie, vysokých energií, zdražovania,“ povedal prezident Slovenskej asociácie cestovných kancelárií a cestovných agentúr Roman Berkes.
Tohtoročný relax pri Jadrane bude plný zmien. Pri troche neopatrnosti sa vám môže poriadne predražiť. Pravidlá zaviedlo jedno z hlavných turistických letovísk na chorvátskom pobreží Jadranského mora – Split.
Miestni, ale ani turisti sa už po tomto meste nebudú môcť pohybovať len v plavkách, bez trička. Tamojšie úrady totiž prijali novú vyhlášku, pre ktorú vám od začiatku tohto roka za prechádzku v bikinách či spodnej bielizni hrozí pokuta až 150 eur, informovala chorvátska tlačová agentúra HINA. Po meste už osadili značky, ktoré ukazujú, aké oblečenie je v uliciach vhodné a aké, naopak, nie.
Tu sa však prísne pravidlá zďaleka nekončia. Pokutu v rovnakej výške budú musieť zaplatiť aj tí, ktorí budú piť alkohol na verejných miestach. Pokuta sa bude udeľovať aj za prechádzku so psom, ktorý nebude na vôdzke, a to približne 66 eur. Pokuty pre ľudí, ktorí sa prechádzajú po starej, historickej časti mesta v plavkách, zaviedlo aj ďalšie letovisko – Dubrovník, a to už v roku 2020.
V rámci Chorvátska je však z tohto hľadiska najdrahší ostrov Hvar. Za premávanie po meste v plavkách tu hrozí pokuta až do výšky 600 eur a za pitie alkoholu na verejnosti dokonca 700 eur.
DOBRÉ SPRÁVY PRE SLOVÁKOV, KTORÍ CESTUJÚ DO CHORVÁTSKA AUTOM A O KOĽKO ZDRAŽELI V CHORVÁTSKU HOTELY ČI STRAVA? Dozviete sa na ďalšej strane »»»
Ďalšie novinky priniesol vstup Chorvátska do schengenu a eurozóny. Najviac potešia Slovákov, ktorí k Jadranu cestujú autom. Kontroly na hraniciach a s nimi spojené niekoľkohodinové kolóny sú totiž minulosťou.
Alternatívou je cesta vlakom, o ktorú sa postará český dopravca Regio Jet. Žltým vlakom sa presuniete z Bratislavy priamo do Rijeky, odkiaľ sa prípojmi ľahko dostanete aj do ďalších častí chorvátskeho pobrežia. Jednosmerná cesta vás vyjde okolo 50 eur. Do Chorvátska sa dostanete aj lietadlom, najmä na začiatok leta môžete kúpiť letenku už od 20 eur.
Vstup do eurozóny priniesol aj ďalšiu novinku – novú menu. Do Chorvátska už nemusíte zamieňať peniaze, kuny tu nadobro skončili a v lete tu už všade môžete platiť eurami. Konverzný kurz je pritom na úrovni 7,53450 kuny za euro. Zmena meny a inflácia však so sebou priniesli aj zdražovanie. Web Slobodna Dalmacja uverejnil článok, ktorý určite dovolenkárov nepoteší.
O KOĽKO ZDRAŽELI V CHORVÁTSKU HOTELY ČI STRAVA? Dozviete sa na ďalšej strane »»»
Ceny za ubytovanie, stravovanie, ale aj ostatné služby pre dovolenkárov budú tento rok o 15 až 30 percent vyššie než v lete 2022. Chorvátski novinári vyčíslili, že týždenná dovolenka v tejto sezóne vyjde štvorčlennú rodinu v priemere minimálne 1 000 eur. Len za ubytovanie zaplatíte asi 450 eur. Podľa Daniela Radetu zo Združenia prenajímateľov stojí v hlavnej sezóne apartmán pre štyroch minimálne 80 eur na noc.
Zdražovanie sa však len pri ubytovaní nekončí. Turistov prekvapia aj ceny v kaviarňach, pekárňach, rýchlom občerstvení či potravinách, ktoré zdraželi v priemere o 20 percent. „Máme správy z terénu, ľudia volajú a sťažujú sa. Najväčšie zdraženie je pri káve,“ uviedla podľa serveru Index.hr šéfka združenia na ochranu spotrebiteľov Ana Kněževičová.
V niektorých podnikoch zobrali prechod na euro svojsky. Úrady upozorňujú na to, že podnikatelia si ceny zaokrúhlili nahor s poriadnou prirážkou. Chorvátsky minister hospodárstva Davor Filipovič konštatoval, že majitelia rôznych podnikov zvyšujú ceny a snažia sa oklamať občanov. „To im neprejde,“ povedal s tým, že vláda by mohla podniknúť kroky proti zdražovaniu v maloobchodnom sektore. „Na stole je všetko od čiernych listín po cenové stropy,“ dodal Filipovič.