Reklama

Dostane vakcína AstraZeneca stopku aj u nás? Štátny ústav pre kontrolu liečiv v tom má jasno!

Zdravotníčka podáva vakcínu proti ochoreniu COVID-19 od spoločnosti AstraZeneca policajtovi počas očkovania policajtov vo vakcinačnom centre v Mníchove. Nemecko nateraz stoplo očkovanie touto vakcínou.

Zdroj: Sven Hoppe

Reklama

Dnes sa ku krajinám, ktoré preventívne pozastavili očkovanie vakcínou od britsko-švédskej spoločnosti AstraZeneca, pridalo aj Nemecko. Stalo sa tak po podozreniach na výskyt krvných zrazenín u pacientov, ktorí boli nedávno očkovaní. Štátny ústav pre kontrolu liečiv na Slovensku hovorí, čo bude s touto vakcínou ďalej.

Štátny ústav pre kontrolu liečiv (ŠÚKL) pozorne sleduje podozrenia na nežiaduce účinky vakcín hlásené nielen na Slovensku, ale aj v iných krajinách Európy. „Na základe všetkých doteraz dostupných informácií odporúčame pokračovať v očkovaní vakcínou od AstraZeneca,“ uviedol ŠÚKL na sociálnej sieti.

Video Player is loading.
Stream Type LIVE
Advertisement
Current Time 0:00
Duration 0:00
Remaining Time 0:00
Loaded: 0%
    • Chapters
    • descriptions off, selected
    • subtitles off, selected
    Ideme masovo očkovať AstraZenecou: Je vakcína bezpečná? Vysvetľuje virológ Fedor Čiampor!

    K pozastaveniu britsko-švédskej vakcíny v posledných dňoch pristúpili viaceré krajiny Európy ako napríklad Dánsko, Nórsko, Taliansko, Rakúsko, Írsko, Holandsko či Estónsko. Tamojšie úrady evidovali hlásenia na krvné zrazeniny a embólie u ľudí očkovaných touto vakcínou.

    „Pozastavenie očkovania je vo všetkých prípadoch preventívnym krokom. Príčinná súvislosť medzi očkovaním a trombózou nebola preukázaná,“ zdôrazňujú naši kontrolóri. Podľa ŠÚKL zatiaľ ani nič nenasvedčuje tomu, že by prípady mohli spolu súvisieť.

    V Spojenom kráľovstve a EÚ bolo dokopy podaných vyše 17 miliónov dávok vakcíny a počet komplikácií na krvné zrazeniny u očkovaných ľudí nebol vyšší ako u bežnej populácie. Prínosy vakcíny aj naďalej prevyšujú všetky riziká.

    Ak by sa u niekoho objavili vážnejšie vedľajšie účinky, hlásiť ich môžete liekovým kontrolórom. „V prípade, že Štátny ústav bude mať dôvodné pochybnosti o bezpečnosti vakcíny, bezodkladne príjme všetky potrebné kroky na zabezpečenie ochrany zdravia slovenských občanov ako napríklad preventívne zablokovanie šarží,“ ubezpečuje ŠÚKL.

    V prípade akýchkoľvek pochybností o očkovaní jednou z vakcín sa poraďte s ošetrujúcim lekárom. Na základe vášho celkového zdravotného stavu posúdi vhodnosť očkovania.