Preskočiť na hlavný obsah
Reklama

Dôležitý odkaz od hygienikov: TOTO s respirátorom nikdy nerobte, ak ho chcete použiť opakovane!

Zdieľať

Video Player is loading.
Stream Type LIVE
Advertisement
Current Time 0:00
Duration 0:00
Remaining Time 0:00
Loaded: 0%
    • Chapters
    • descriptions off, selected
    • subtitles off, selected
    Radíme: Pri opakovanom využití stačí nechať respirátor voľne vyschnúť
    Reklama
    Logo Plus JEDEN DEŇLogo Plus JEDEN DEŇ

    Pri opakovanom využití stačí nechať respirátor voľne a riadne vyschnúť v kontrolovanom prostredí. Neodporúča sa doň vtierať dezinfekciu, prať ho, vyvárať či piecť v rúre alebo mikrovlnke v snahe zbaviť pomôcku možných zachytených vírusov. Pripomenul to Úrad verejného zdravotníctva (ÚVZ) SR.

    Respirátory sú spravidla jednorazové pomôcky. Ak výrobca neuvádza inak, životnosť respirátora FFP2 býva v bežných podmienkach najviac osem hodín používania. Znovu použiteľné respirátory bývajú označené písmenom "R", čiže napríklad FFP2 R.

    Ani pri opätovnom použití respirátora by nemal celkový čas jeho nosenia presiahnuť osem hodín. Americké Centrum pre kontrolu a prevenciu chorôb CDC odporúča pri opätovnom použití respirátora použité respirátory zavesiť do určeného skladovacieho priestoru alebo medzi jednotlivými použitiami do čistej priedušnej nádoby či obalu, napríklad do papierového vrecka. „Pred opätovným použitím suchého a neznečisteného respirátora je vhodné nechať uplynúť lehotu tri až päť dní - minimalizujete tým riziko, že je povrch vášho respirátora kontaminovaný," spresnil ÚVZ.

    Respirátory je potrebné skladovať tak, aby sa navzájom nedotýkali. Skladovacie nádoby by sa mali pravidelne likvidovať alebo dezinfikovať. Nádoba či obal by nemali deformovať tvar uskladneného respirátora.

    ÚVZ vo všeobecnosti neodporúča do respirátora vtierať dezinfekciu, prať ho, vyvárať či piecť v rúre alebo mikrovlnke. Okrem narušenia integrity respirátora hrozia aj ďalšie bezpečnostné riziká, a to najmä v prípade vloženia respirátora s kovovými časťami do mikrovlnnej rúry. „Pre širokú verejnosť sa skôr než dezinfekcia s pomocou rozličných prípravkov či žiarení odporúča radšej nechať respirátor voľne a riadne vyschnúť v kontrolovanom prostredí. Kombináciou dostatočného časového rozstupu medzi použitiami a vhodného uskladnenia sa vírus na respirátoroch deaktivuje aj bez použitia dezinfekcie," zdôraznil ÚVZ.

    Zdieľať

    Video Player is loading.
    Stream Type LIVE
    Advertisement
    Current Time 0:00
    Duration 0:00
    Remaining Time 0:00
    Loaded: 0%
      • Chapters
      • descriptions off, selected
      • subtitles off, selected
      KORONAVÍRUS NA SLOVENSKU - Denné správy - To hlavné z dňa 18.3.2021

      Čítajte na ďalšej strane: Aký respirátor nepoužívajte >>

      ÚVZ tiež neodporúča používať respirátor, ktorý je vlhký, poškodený alebo znečistený. Zároveň nie je vhodné nosiť respirátor, ktorý už využil niekto iný. „Ak ste mali respirátor nasadený iba krátko, teda minúty, nie hodiny, a ste si istí, že ste s respirátorom správne manipulovali, teda iba za gumičky, nedotkli ste sa vnútornej časti a nemohol sa kontaminovať z okolia, môžete si ho nasadiť opäť," vysvetlil ÚVZ.

      Od pondelka (8. 3.) platí povinnosť nosiť respirátory FFP2 v priestoroch obchodov a v hromadnej doprave. Od pondelka 15. marca sa povinnosť nosiť respirátor rozšíri na všetky interiéry okrem vlastnej domácnosti

      Prečítajte si tiež:

      Vyberáme pre vás niečo PLUS