Reklama

Dôležité VAROVANIE od Mikasa: TENTO vitamín vám môže uškodiť, určite ho neužívajte!

Reklama

Úrad verejného zdravotníctva (ÚVZ) SR varuje pred nebezpečným výživovým doplnkom, ktorý sa predáva na Slovensku. Ak ho máte doma aj vy, určite ho neužívajte!

Vitamíny sa dnes nakupujú aj užívajú vo veľkom. Niektoré nám však namiesto úžitku môžu uškodiť! Hlavný hygienik Ján Mikas dnes upozornil Slovákov na nebezpečný výživový doplnok. Ide o vitamín B17 od výrobcu ProfiVit, s. r. o., ktorý je zabalený v bielej plastovej dóze s obsahom 210 kapsúl. Dóza je zabalená v papierovej škatuľke a minimálna trvanlivosť výrobku je do 11. marca 2022. Ide o šaržu L110320.

Výrobok obsahuje vysoký obsah amygdalínu. Nebezpečný výživový doplnok je ponúkaný aj prostredníctvom internetu za cenu približne 75 eur za balenie.

„Odporúčame spotrebiteľom, aby predmetný nebezpečný výživový doplnok nekupovali, a to ani iné šarže, a už zakúpený neužívali," zdôraznil Mikas. 

Článok pokračuje na ďalšej strane: Čo hrozí po požití vysokej dávky amygdalínu? »

Amygdalín  (Laetril), všeobecne známy ako vitamín B 17,  je prírodná látka nachádzajúca sa vo viac ako 1200 rastlinách, prevažne v jadrách ovocia ako sú marhule, broskyne, slivky a jablká. Odborníci neodporúčajú brať viac ako 3 g (3000 mg) denne, čo by malo stačiť na dosiahnutie dostatočného účinku.

Naraz môžete skonzumovať najviac 1 000 mg vitamínu, čo je spôsobené zvýšeným rizikom intoxikácie kyselinou senovou. Vyššie dávky sa odporúčajú ľuďom trpiacim na rakovinu a obezitu. Okrem toho by viac amygdalínu mali užívať ľudia s genetickou predispozíciou na vznik rakovinových patológií, ako aj tí, ktorí žijú v znečistenom prostredí. Silná neuropsychická a fyzická námaha sú tiež indikáciami pre zvýšenie dávky použitého laetrilu.

Prebytok vitamínu je zdraviu škodlivý. Predávkovanie látkou sa prejavuje pocitom zdusenia a pocitom nedostatku vzduchu, modrou kožou, nevoľnosťou, bolesťami hlavy, malátnosťou, točením hlavy a mdlobami. Nadbytok zlúčeniny v tele je zriedkavým javom, ale je to možné. Aby sa zabránilo predávkovaniu, mal by sa sledovať príjem vitamínu B17 do tela.

Mohlo by vás zaujímať:

Vyberáme pre vás niečo PLUS

Autor článku

Zaujíma ju aktuálne dianie, novinky, ale aj zlepšováky. Vyhľadáva témy z oblasti financií, školstva, zdravotníctva, gastra či cestovania.