DOKLADY v mobile sú realitou, polícia má nový bič na vodičov, pokuta do 5000 eur. A čo ešte?
8. 1. 2025, 19:58
Od januára začala platiť novela zákona o cestnej premávke, ktorá zavádza viaceré novinky. Tou najväčšou sú občiansky a vodičský preukaz v mobile. Rovnako v elektronickej forme môžeme mať aj tzv. zelenú kartu. A to nie je všetko! Tými menej príjemnými zmenami sú vyššie sumy povinného zmluvného poistenia či vyššie pokuty.
Zdroj: TASR
Zdroj: Ján Krošlák
Zdroj: Infografika Nového Času
Galéria k článku
Aj keď zákon už platí, digitálne občianske a vodičské preukazy by mohli byť v plnej prevádzke na prelome februára a marca. Predtým plánuje rezort vnútra pilotnú prevádzku projektu digitálnej peňaženky.
„Nasadíme toto skúšobné riešenie tak, aby sme vychytali všetky technické muchy a následne otvorili doklady v mobile aj pre verejnosť s tým, že by sme postupne počas roka pridávali aj ďalšie doklady,“ povedal minister vnútra Matúš Šutaj Eštok (Hlas).
Spočiatku bude aplikácia obsahovať iba občiansky a vodičský preukaz. Rezort však plánuje postupne pridať aj ďalšie doklady, ktoré bežne nosíme v peňaženkách. „Napríklad zbrojný preukaz, jednoducho všetky doklady, ktoré dnes slúžia pri komunikácii občana so štátom,“ vysvetlil Šutaj Eštok.
Minister je presvedčený, že Slovensko bude v zavádzaní digitálnych dokladov priekopníkom v Európskej únii. Poukázal na prijatú európsku legislatívu a na to, že Slovensko ju do svojho právneho poriadku implementovalo tento rok.
Možnosť vytvorenia si digitálnych verzií oboch preukazov nebude nijako meniť zaužívané procesy vydávania fyzických dokladov. „Predpokladom na vytvorenie digitálnej verzie oboch preukazov bude najskôr ich vydanie vo fyzickej podobe,“ vysvetlil rezort vnútra.
V prvom štádiu sa majú digitálne verzie oboch dokladov používať len pri policajnej kontrole okrem hraničných kontrol, kde sa podľa medzinárodných predpisov musia vyžadovať doklady spĺňajúce dané fyzické predpoklady. „V praxi pôjde predovšetkým o využívanie tejto možnosti pri kontrolách vykonávaných hliadkami poriadkovej, dopravnej a železničnej polície," objasnilo ministerstvo. V ďalších fázach projektu sa ráta s rozšírením funkcionalít i dostupnosti pre tretie osoby.
Zákon prináša aj ďalšiu zmenu. Prichádzajú s ňou obmedzenia pre tabuľky s evidenčnými číslami. Po novom by sa nemalo stať, že niekto bude mať značku v tvare, ktorý má poukazovať na sympatie k vojnovej agresii. Príkladom, že sa tak v praxi deje, bol aj medializovaný prípad MOCKBAZ, čo v azbuke znamená hlavné mesto Ruska Moskva a za tým je písmeno „Z“. Toto písmeno zhmotňuje akt vojenskej agresie. Na prípad vtedy Prezídium Policajného zboru reagovalo konštatovaním, že zákon porušený nebol.
Anketa
Ste radi, že budeme mať občiansky a vodičský preukaz v mobile?
- áno, samozrejme25%
- nie, v žiadnom prípade64%
- neviem9%
Hlasovanie bolo ukončené
Po novom značku auta vo vlastnom tvare nemožno prideliť, ak jeho majiteľ žiada o pridelenie čísla, v ktorom sa nachádzajú hanlivé, zosmiešňujúce, pohoršujúce alebo urážajúce výrazy, alebo ktoré tvorí alebo evokuje také výrazy v slovenskom alebo v inom jazyku, alebo ktoré je zameniteľné s výrazmi, v ktorých sa nachádza text podporujúci alebo propagujúci hnutie, ktoré smeruje k potláčaniu práv a slobôd alebo hlása národnostnú, rasovú, triednu alebo náboženskú neznášanlivosť. Nemôže ísť ani o značky s písmenami CD, CC, CH, EE, SS alebo ZZ.
Aké ďalšie zmeny prichádzajú s novým rokom? Všetky novinky nájdete v galérii...

Zdroj: Instagram/ razjozef