Chuť Slovákom bývať vo vlastnom nezobrali ani rastúce úroky na hypotékach. „Ľudia sa stále intenzívne zaujímajú, ako môžu čo najvýhodnejšie financovať kúpu novej nehnuteľnosti, ale aj rekonštrukciu bývania či stavbu domu,“ komentovala riaditeľka pre úvery maklérskej siete FinGO Eva Šablová. „Na Slovensku je populárnejšie bývať vo vlastnom, hoci aj s dočasne drahšou hypotékou,“ doplnila.

Zatiaľ čo banky pokračujú v trende stúpajúcich úrokov, UniCredit Bank sa rozhodla pre spiatočku. Od 1. augusta znižuje úroky pri fixácii na päť rokov o 0,6 %, pri trojročnej o 0,3 % a pri fixácii na štyri roky o 0,4 %. Informovala o tom hovorkyňa banky Zuzana Ďuďáková s tým, že banka kopíruje cenu zdrojov na trhu. Pri splnení určitých podmienok je tak úroková sadzba pri trojročnej fixácii vo výške 2,69 percenta, rovnako ako pri štvorročnej. Pri fixácii na päť rokov to je 2,59 percenta. Úroková sadzba pri sedemročnej fixácii predstavuje 3,19 percenta, rovnako je tomu aj pri desaťročnej. Úrokové sadzby sú podľa Ďuďákovej platné od 1. augusta do 9. septembra 2022.

Zisťovali sme: Znížia hypotekárne úroky aj ostatné banky?

Odborník to hodnotí ako zatraktívnenie ponuky hypoték najmä pre finančných sprostredkovateľov. „Filozofia a dynamika navyšovania sadzieb tejto banky bola v posledných mesiacoch nastavená na 10. deň v mesiaci. Uvidíme, či v auguste toto „pravidlo“ vynechajú, respektíve je otázne, ako dlho bude platiť akcia spomínaných znížených úrokov,” zhodnotil krok UniCredit Bank Matej Dobiš z Finančného kompasu.

Na otázku, či by mohli znížiť úroky aj ďalšie banky, odpovedá opatrne. Veľa bude závisieť od krokov Európskej centrálnej banky (ECB). „Osobne očakávam v prípade niektorých bánk podobný krok, je to však veľmi relatívne, keďže ECB môže navýšiť úrokové sadzby v septembri podobne, ako urobila naposledy, teda dvojnásobne oproti avizovanej výške,” vysvetľuje.
Priamo v bankách sme zisťovali, či pristúpia k zlacneniu hypoték. „Vychádzame zo stavu na finančných trhoch a aktuálne z krokov Európskej centrálnej banky. ECB svojím 50-bodovým zvýšením potvrdila, že je pripravená dvíhať sadzby tak, ako je pre zníženie vysokej inflácie k jej dvojpercentnému cieľu potrebné,” komentoval Dominik Miša z VÚB banky.

FOTO: KDE NA SLOVENSKU RASTÚ AKTUÁLNE CENY BYTOV NAJRÝCHLEJŠIE? BRATISLAVA TO NIE JE!

Znižovať úrokové sadzby nemá v pláne ani ďalšia banka. „V Slovenskej sporiteľni pristupujeme k nastaveniu sadzieb pre klientov zodpovedne s výhľadom na dlhšie obdobie, preto nateraz nevidíme potrebu meniť úroky na hypotékach. Naše sadzby sú pre klientov stále atraktívne, o čom svedčí, že poskytujeme najviac hypoték na Slovensku,“ vysvetlila nášmu denníku Marta Cesnaková, hovorkyňa SLSP. S rovnakou otázkou sme oslovili aj Tatra banku. „Z nášho pohľadu je predčasné hovoriť o tom, ako sa budú meniť úrokové sadzby hypoték,“ reagovala Nadežda Palušová z oddelenia komunikácie.

Môžeme sa tešiť na lacnejšie byty? Článok pokračuje na druhej strane >>>