Prvá banka nečakane ZNÍŽILA ÚROKY: Zlacnejú konečne byty a hypotéky? TOTO je scenár odborníkov!
3. 8. 2022, 6:00 (aktualizované: 1. 6. 2024, 14:28)

Chcete bývať vo vlastnom? V tom prípade potrebujete ako „štartovné” poriadny balík peňazí! Ceny bytov prepisujú rekordy a dovoliť si kúpu bytu nám neuľahčujú ani čoraz vyššie úrokové sadzby, ktoré ponúkajú banky svojim klientom. V čase zdražovania však prekvapivo pristúpila prvá banka k zníženiu úrokových sadzieb na hypotékach. Čo to znamená v praxi, oplatí sa zobrať si hypotéku na nové bývanie a chystajú rovnaký krok aj ďalšie banky?
Zdroj: nehnutelnosti.sk
Zdroj: nehnutelnosti.sk
Zdroj: Trend
Galéria k článku
Chuť Slovákom bývať vo vlastnom nezobrali ani rastúce úroky na hypotékach. „Ľudia sa stále intenzívne zaujímajú, ako môžu čo najvýhodnejšie financovať kúpu novej nehnuteľnosti, ale aj rekonštrukciu bývania či stavbu domu,“ komentovala riaditeľka pre úvery maklérskej siete FinGO Eva Šablová. „Na Slovensku je populárnejšie bývať vo vlastnom, hoci aj s dočasne drahšou hypotékou,“ doplnila.
Zatiaľ čo banky pokračujú v trende stúpajúcich úrokov, UniCredit Bank sa rozhodla pre spiatočku. Od 1. augusta znižuje úroky pri fixácii na päť rokov o 0,6 %, pri trojročnej o 0,3 % a pri fixácii na štyri roky o 0,4 %. Informovala o tom hovorkyňa banky Zuzana Ďuďáková s tým, že banka kopíruje cenu zdrojov na trhu. Pri splnení určitých podmienok je tak úroková sadzba pri trojročnej fixácii vo výške 2,69 percenta, rovnako ako pri štvorročnej. Pri fixácii na päť rokov to je 2,59 percenta. Úroková sadzba pri sedemročnej fixácii predstavuje 3,19 percenta, rovnako je tomu aj pri desaťročnej. Úrokové sadzby sú podľa Ďuďákovej platné od 1. augusta do 9. septembra 2022.
Zisťovali sme: Znížia hypotekárne úroky aj ostatné banky?
Odborník to hodnotí ako zatraktívnenie ponuky hypoték najmä pre finančných sprostredkovateľov. „Filozofia a dynamika navyšovania sadzieb tejto banky bola v posledných mesiacoch nastavená na 10. deň v mesiaci. Uvidíme, či v auguste toto „pravidlo“ vynechajú, respektíve je otázne, ako dlho bude platiť akcia spomínaných znížených úrokov,” zhodnotil krok UniCredit Bank Matej Dobiš z Finančného kompasu.
Na otázku, či by mohli znížiť úroky aj ďalšie banky, odpovedá opatrne. Veľa bude závisieť od krokov Európskej centrálnej banky (ECB). „Osobne očakávam v prípade niektorých bánk podobný krok, je to však veľmi relatívne, keďže ECB môže navýšiť úrokové sadzby v septembri podobne, ako urobila naposledy, teda dvojnásobne oproti avizovanej výške,” vysvetľuje.
Priamo v bankách sme zisťovali, či pristúpia k zlacneniu hypoték. „Vychádzame zo stavu na finančných trhoch a aktuálne z krokov Európskej centrálnej banky. ECB svojím 50-bodovým zvýšením potvrdila, že je pripravená dvíhať sadzby tak, ako je pre zníženie vysokej inflácie k jej dvojpercentnému cieľu potrebné,” komentoval Dominik Miša z VÚB banky.
Znižovať úrokové sadzby nemá v pláne ani ďalšia banka. „V Slovenskej sporiteľni pristupujeme k nastaveniu sadzieb pre klientov zodpovedne s výhľadom na dlhšie obdobie, preto nateraz nevidíme potrebu meniť úroky na hypotékach. Naše sadzby sú pre klientov stále atraktívne, o čom svedčí, že poskytujeme najviac hypoték na Slovensku,“ vysvetlila nášmu denníku Marta Cesnaková, hovorkyňa SLSP. S rovnakou otázkou sme oslovili aj Tatra banku. „Z nášho pohľadu je predčasné hovoriť o tom, ako sa budú meniť úrokové sadzby hypoték,“ reagovala Nadežda Palušová z oddelenia komunikácie.
Môžeme sa tešiť na lacnejšie byty? Článok pokračuje na druhej strane >>>
UniCredit Bank síce znížila úrokové sadzby o 0,6 percenta, v porovnaní s ostatnými bankami sa však stále zaraďuje medzi banky s vyšším úrokom na trhu. Ružový scenár pre klesajúce úroky na hypotékach v blízkom čase nevidí ani analytik OVB Allfinanz Slovensko Marián Búlik. Poukazuje najmä na fakt, že Slováci si vďaka dlhodobému trendu na nízke úroky jednoducho zvykli. V porovnaní s ostatnými krajinami sme však na tom ešte veľmi dobre.
„Ak bude dnešný vývoj pokračovať, dostupnosť sa bude ďalej postupne zhoršovať, avšak v dohľadnom období neklesne na kritickú úroveň. Aj keď sa nám úroky hypoték okolo 3 % zdajú vysoké, je to presne naopak. Na Slovensku sme si zvykli na neúmerne nízke úroky hlboko pod jedným percentom, kým v iných krajinách boli úrokové sadzby okolo 3 % úplne bežné,” vysvetlil Búlik.

Len pre porovnanie, v Česku realitné kancelárie hovoria o výraznom prepade dopytu, avšak prišlo až v momente, keď úroky hypoték prekročili hranicu 5 %. „Ak by na Slovensku priemerný úrok pri nových hypotékach stúpol nad 3 % a súčasne by u nás bola ekonomická recesia s vyššou nezamestnanosťou, mohli by sme vidieť výraznejší pokles cien starších bytov na celom Slovensku,” dodal analytik.
Pokiaľ ide o výhľad do budúcnosti, ECB by nemusela sadzby zvyšovať až tak vysoko ako iné centrálne banky. „Aktuálne očakávame, že by hlavná európska refinančná sadzba mohla v roku 2023 vystúpiť z aktuálnych 0,5 % na 2,0 % p. a. To by potom aj komerčné úrokové sadzby v menovej únii, napríklad na hypotékach či investičných úveroch, mohlo držať nižšie ako v iných krajinách, ktoré s infláciou bojujú citeľne vyššími krátkodobými sadzbami," predpokladá makroekonóm VÚB Michal Lehuta.
Drahšie nie sú len úvery v bankách, ale aj samotné byty a domy. Najrýchlejší rast cien nehnuteľností spozorovali analytici v Žilinskom, Banskobystrickom a Trnavskom kraji. Drahšie kraje ako Bratislavský a Košický rastú pomalším tempom. Vyplýva to z údajov Národnej banky Slovenska (NBS). Analytik Búlik však radí napriek zdražovaniu s kúpou bytu nevyčkávať.
„Ak potrebujete bývať a viete získať dostatočne vysokú hypotéku na financovanie kúpy nového bytu, nie je veľmi na čo čakať. Ďalšie etapy novostavieb budú s vysokou pravdepodobnosťou opäť drahšie ako tie v súčasnej ponuke. Aj keď ceny materiálov už neskáču tak skokovo ako na jeseň 2021 a úvodom roka, materiály dražejú naďalej. V kombinácii so stále drahšou pracovnou silou pre rastúcu infláciu ide o faktory, ktoré tlačia na pokračujúci rast cien bývania. Kto si chce kúpiť byt v novostavbe na vlastné bývanie, zaplatí zaň o niekoľko mesiacov či o pol roka viac ako dnes,“ vysvetlil.
Prečítajte si tiež: