Do dôchodku v 55 či 56 rokoch? Je to možné. Patríte k tým, ktorých sa to týka? Pozrite sa!
1. 8. 2024, 20:16
Chystáte sa do penzie? Každý, kto tak chce urobiť, musí splniť podmienky. A jednou z nich je vek. Avšak niektorí pracujúci môžu ísť do penzie aj skôr. Slovenská legislatíva napríklad počíta s určitou skupinou ľudí, ktorí môžu odísť do penzie vo veku 55 až 59 rokov.
Zdroj: mpsvar
Zdroj: mpsvar
Zdroj: mpsvar
Galéria k článku
Skorší odchod do dôchodku sa týka najmä ľudí, ktorých povolanie bolo zaradené do takzvaných pracovných kategórií. Tie definoval zákon o sociálnom zabezpečení, ktorý pred dvadsiatimi rokmi nahradil zákon o sociálnom poistení. Hovorca Sociálnej poisťovne Martin Kontúr hovorí, že nárok na skorší odchod do penzie pri zaradení do určitých pracovných kategórií je zachovaný vďaka prechodným ustanoveniam. „Ak poistenec získal potrebný počet rokov zamestnania v pracovnej kategórii podľa zákona o sociálnom zabezpečení, vznikne mu nárok na skorší odchod do dôchodku,“ vraví hovorca pre portál Finsider.sk.
Zákon o sociálnom zabezpečení pozná I. a II. pracovnú kategóriu. Ide o presne stanovené povolania, pri ktorých majú ľudia nárok na skorší odchod do dôchodku a sú uvedené aj v ministerských zoznamoch. „V týchto zoznamoch je presne uvedený druh pracovnej činnosti, do akej pracovnej kategórie je daná pracovná činnosť zaradená a ak ide o I. pracovnú kategóriu, je tu uvedený aj znížený dôchodkový vek,“ vysvetľuje Kontúr. Ak niekto pracoval v danom zamestnaní stanovený počet rokov, môže ísť do penzie vo veku 55 až 59 rokov. Riadny dôchodkový vek pritom v súčasnosti dosahuje 63 rokov a dva mesiace.
Anketa
Privítali by ste skorší odchod do penzie?
- áno, samozrejme96%
- nie, v žiadnom prípade2%
- 0%
Hlasovanie bolo ukončené
Pôvodne legislatíva poznala zníženie dôchodkového veku na 55 a 58 rokov. Neskôr sa prijala úprava, podľa ktorej sa zníženie rozdelilo na 55, 56, 57, 58 a 59 rokov. Dôchodkový vek sa tak mierne zvýšil, ale zároveň sa s vyšším vekom znižuje aj počet požadovaných rokov zamestnania. Pri každom z menovaných dôchodkových vekov je základnou podmienkou, aby budúci penzista odpracoval aspoň 25 rokov. Hovorca Sociálnej poisťovne pripomína, že zníženie dôchodkového veku sa už vyskytuje len ojedinele, pretože zamestnania boli zaraďované do pracovných kategórií len do konca roka 1999.

Ak by chcel niekto odísť do penzie vo veku 55 rokov, musel by pred rokom 2000 napríklad najmenej 15 rokov odpracovať v baníctve so stálym pracoviskom pod zemou v hlbinných baniach, alebo najmenej desať rokov pracovať v uránových baniach. Podmienku na skorší odchod do dôchodku spĺňa aj v prípade, ak 20 rokov pracoval v baníctve, staval podzemné stavby baníckym spôsobom, bol členom leteckých posádok či posádky námorných lodí, pracoval v hutách alebo v ťažkých chemických prevádzkach, bolpotápačom, prípadne pracoval v prostredí s ionizujúcim žiarením, v jadrových elektrárňach či pri obsluhe cyklotrónu a výskumného reaktoru.
S každým rokom navyše až do veku 59 rokov sa potom znižuje počet rokov, ktoré treba odpracovať. Napríklad dôchodkový vek 57 rokov dosiahne človek, ktorí pred rokom 2000 odpracoval aspoň 13 rokov v baníctve so stálym pracoviskom pod zemou v hlbinných baniach, alebo aspoň deväť rokov v uránových baniach. Alternatívou je odpracovaných 18 rokov v baníctve, podzemných stavbách baníckym spôsobom, v leteckých posádkach alebo posádkach námorných lodí, v hutách alebo v ťažkých chemických prevádzkach a podobne. Pri dôchodkovom veku 59 rokov treba odpracovať v baniach aspoň 11 rokov alebo 7,5 roka v uránových baniach. Alternatívou je 15 odpracovaných rokov v baníctve, podzemných stavbách a podobne.
Kedy do dôchodku? Čítajte...
Dôchodkový vek naďalej určuje tabuľka a kedy do penzie pôjdete, si môžete vypočítať na kalkulačke. Rast dôchodkového veku sa opäť naviaže na strednú dĺžku života až u ľudí narodených v roku 1967 a neskôr. Stále tiež platí, že dôchodkový vek sa skracuje podľa počtu vychovaných detí. Každé ho pritom znižuje o šesť mesiacov. Zákon umožňuje úpravu odchodu do penzie najviac o 18 mesiacov, čo sú tri vychované deti. Pri odchode do dôchodku sa to prioritne počíta len ženám.