Aj keď už zrejme máme to najhoršie za sebou, podľa analytika Slovenskej sporiteľne Mateja Baštáka treba rátať ešte s miernym navýšením úrokov. „Tzv. jadrová inflácia neklesá až tak rýchlo, ako si ECB predstavovala, preto do konca roka ešte môžeme čakať určitý rast sadzieb. Ani zďaleka by to však nemalo byť v takom rozsahu, ako sme videli v nedávnej minulosti,“ uviedol analytik.

Ani podľa Búlika už nebudú ďalšie navýšenia úrokov výrazné. „Nedá sa s istotou povedať, že žiadna z bánk na Slovensku už do konca roka nebude zvyšovať úroky na hypotékach. Je však pravdepodobné, že aj prípadné zvyšovanie bude už len mierne, v jednotkách desatín percentuálneho bodu. V princípe sa dá očakávať, že aktuálne úrokové sadzby si banky podržia do konca tohto roka,“ predpovedal Búlik.

Matej Dobiš pripomenul, že komerčné banky, ktoré u nás ponúkajú hypotekárne úvery, už majú zapracované aj potenciálne navýšenia zo strany ECB. Upozornil však, že tá môže do konca roka upraviť sadzby ešte dvoma zásahmi. Naopak, analytici VÚB si myslia, že ECB už úrokové sadzby dvíhať nebude. „ECB podľa odhadov našich kolegov už pravdepodobne oficiálne sadzby zvyšovať nebude. Ak by aj predsa ešte raz ECB svoje sadzby zvýšila, medzibankový trh s tým už do veľkej miery počítal,“ zhodli sa Lehuta a Štefanides.

S blížiacimi voľbami je téma hypoték aktuálne zaujímavá aj pre politikov, a to napriek tomu, že podľa ministra financií Michala Horvátha a predstaviteľov bánk celoplošné opatrenia potrebné nie sú. Opozičná strana Smer-SSD plánuje v prípade úspechu vo voľbách zavedenie štátnej bonifikácie hypotekárnych úverov. Znamenalo by to, že by štát a banky doplácali časť hypotekárneho úroku. Hnutie Sme rodina chce vytvoriť Bytovú agentúru, ktorá v prípade finančných problémov od dlžníka odkúpi byt. Rodina ho nebude musieť opustiť a zostane v ňom aj naďalej bývať a bude zaň platiť štátom regulované nájomné. Strana Progresívne Slovensko zas navrhuje možnosť predĺženia či dočasného odloženia splácania úverov na bývanie.

Prečítajte si tiež: