Letné tábory sprísnia pravidlá, no jednodňové výlety mimo areálu tábora či spoločnú prípravu jedla si deti budú môcť užiť rovnako ako pred vypuknutím pandémie nového koronavírusu. Účastníkov tábora musí byť menej ako 100 vrátane personálu, informovala o tom Alexandra Virostková z Rady mládeže Slovenska (RmS).

Podstatný bude podľa Virostkovej vstupný filter. Pravidlá, ktoré musia letné pobytové a zotavovacie podujatia spĺňať, existujú aj v súčasnosti. Podmienkou prijatia do tábora bude potvrdenie o zdravotnej spôsobilosti od lekára a vyhlásenie o bezinfekčnosti dieťaťa podpísané zákonným zástupcom. 

Deti a mládežníci inak budú môcť využívať tábory takmer ako pred krízou, na miestach, kde je to prikázané, budú musieť nosiť rúška. Bude však dovolené absolvovať napríklad jednodňové výlety a presúvať sa hromadnou dopravou. Okrem toho budú môcť účastníci táborov pomáhať aj s prípravou jedál a ich tepelným spracovaním, akou je napríklad opekačka pri ohni, no pri zvýšených hygienických štandardoch.

Hygienické usmernenia schválil v stredu (3. 6.) Úrad verejného zdravotníctva (ÚVZ) SR po spoločnom stretnutí so zástupcami RmS, Slovenskej asociácie cestovných kancelárií a cestovných agentúr a odboru hygieny detí a mládeže ÚVZ SR. „Nielen mládežníci, ale aj súkromný sektor bol pre koronakrízu v neistote, ako by mohli tento rok letné tábory vyzerať. Pravidlá bolo potrebné určiť čím skôr, aby organizátori napríklad stihli preškoliť dobrovoľníkov a celkovo sa pripraviť," zhrnul Juraj Lizák z RmS.

Anketa
Prihlásite tento rok svoje dieťa do letného tábora?
  • 46%
  • 8%
  • 46%

Všetky pravidlá nájdete na ďalšej strane »