Reklama

Dobrá správa pre penzistov: Svoj dôchodok si budú môcť vybrať o rok dlhšie. Naraz! Čo sa stalo?

Video Player is loading.
Stream Type LIVE
Current Time 0:00
Duration 0:00
Remaining Time 0:00
Loaded: 0%
 
    • Chapters
    • descriptions off, selected
    • captions and subtitles off, selected
    Reklama

    Poslanci Národnej rady SR „opravili“ a pozmenili znenie zákona o druhom dôchodkovom pilieri. Výsledkom je, že výplatná fáza druhého piliera sa napokon nezmení k 1. januáru 2024, ale až k začiatku nasledujúceho roka, teda k 1. januáru 2025.

    Posun zmeny výplatnej fázy dôchodkov z druhého piliera schválila Národná rada SR. Dôvodom bola skutočnosť, že v parlamente sa nepodarilo presadiť zmeny nevyhnutné na dosiahnutie vykonateľnosti novely zákona o starobnom dôchodkovom sporení v tomto bode.

    Dôchodkové správcovské spoločnosti tento posun vítajú. „Posun zmien vo výplatnej fáze zároveň poskytne priestor na prijatie potrebných vecných a legislatívno-technických zmien nevyhnutných na dosiahnutie vykonateľnosti predmetnej novely,“ uvádza v stanovisku Vladimír Mlynek, podpredseda Asociácie dôchodkových správcovských spoločností (ADSS).

    Druhý pilier prechádza tento rok zásadnou reformou. Kľúčovými zmenami sú zavedenie predvolenej investičnej stratégie, automatický vstup do druhého piliera a zníženie poplatkov za správu úspor. Pri odchode do dôchodku platia individuálne garancie, výška príspevkov je zmrazená na dva roky a zrušila sa administratívna bariéra na prestup medzi DSS.

    Prijaté zmeny predstavujú potenciál na ešte výraznejšie ukotvenie druhého piliera v dôchodkovom zabezpečení. Pre sporiteľov v druhom pilieri znamenajú zmeny potenciál na vyššie zhodnotenie ich úspor.

    Ako je to teraz a čo sa ešte zmení, čítajte na ďalšej strane...

    Čo platí v súčasnosti

    Po odchode do penzie v súčasnosti platí, že dôchodca si môže vybrať celú sumu, ktorú si nasporil v druhom dôchodkovom pilieri. Podmienkou je, že Sociálna poisťovňa mu z prvého piliera vyplatí dôchodok najmenej 521,30 eura.

    Dôchodkové správcovské spoločnosti tvrdia, že väčšina dôchodcov siahala práve po takomto riešení, čo oslabovalo ich finančné zabezpečenie do budúcnosti. To bol jeden z dôvodov, prečo došlo k novelizácii zákona a zmene možnosti výberu prostriedkov z druhého dôchodkového piliera.

    Zmeny platné od roku 2025

    Vďaka legislatívnej úprave sa výplatná fáza druhého piliera zmení až od roku 2025. Mechanizmus zmeny však zostáva nezmenený. Naďalej platí, že od dosiahnutia dôchodkového veku sa nasporená suma rozdelí na dve polovice.

    Jednu polovicu bude dôchodková spoločnosť vyplácať prostredníctvom takzvaného programového výberu sporiteľovi, pričom druhá polovica sa bude naďalej priebežne zhodnocovať.

    Dlhodobý programový výber bude vyplácaný počas strednej dĺžky dožitia, čo v súčasnosti predstavuje 8 rokov. Vyplácať sa bude z polovice nasporenej sumy raz mesačne.

    Po uplynutí ôsmich rokov dôchodková správcovská spoločnosť prevedie druhú polovicu nasporenej sumy do životnej poisťovne, ktorá bude sporiteľovi vyplácať doživotný dôchodok.

    Dedenie dôchodkových úspor z druhého piliera má niekoľko špecifík:

    - ak sporiteľ zomrie skôr, ako dosiahne dôchodkový vek, tak celá suma nasporená v druhom pilieri je dediteľná,

    - ak zomrie neskôr, dediteľná je nevyplatená časť úspor,

    - ak sporiteľ zomrie po zakúpení doživotného dôchodku, žiadne úspory z druhého piliera sa už nededia.

    Druhý pilier - investičná stratégia je tu. Čítajte na ďalšej strane...

    V garantovaných dôchodkových fondoch bolo uložených 53 percent objemu úspor, v negarantovaných 47 percent. „Druhý pilier prechádza tento rok významnými zmenami, ktorých cieľom je ešte viac zvýšiť jeho silu a úlohu pri dôchodkovom zabezpečení,“ upozorňuje Vladimír Mlynek.

    Zavedenie predvolenej investičnej stratégie a presun sporiteľov do indexových fondov otvára potenciál na ešte vyššie zhodnotenie dôchodkových úspor. Silný druhý pilier je pri veľmi zlom vývoji demografie na Slovensku kľúčom k tomu, aby si ľudia na dôchodku udržali svoj životný štandard.

    V druhom pilieri si na dôchodok sporí takmer 1,8 milióna občanov, pričom od začiatku roka 2023 doň vstúpilo viac ako 35-tisíc pracujúcich.

    „Za nárastom úspor sporiteľov stoja nielen ich nové príspevky, ale aj zhodnotenie jednotlivých fondov. Takmer všetky dôchodkové fondy sú od začiatku roku 2023 v zisku, pričom rast je silný predovšetkým v indexových a akciových fondoch,“ dopĺňa Miroslav Kotov, predseda ADSS.

    Prečítajte si tiež: